שתף קטע נבחר

הרב ליאור: פקודה נגד המסורת 'לא חוקית בעליל'

"אם ניתנת לחייל פקודה הנוגדת את רוח מסורת ישראל, יש לראות בכך לגביו פקודה בלתי חוקית בעליל - ועליו לנהוג בהתאם לכך", נכתב בפסיקת בית דין בראשות הרב דב ליאור. "לא יעלה על הדעת לאלץ חייל לנהוג בניגוד לאמונתו ומצפונו"

"בית ההוראה לענייני ציבור", בראשותו של הרב דב ליאור, התכנס אמש (יום ב') לדיון בסוגייתשירת נשים בצה"ל - שבסופו קבע כי על חייל לראות בפקודה שנוגדת את מסורת ישראל כ"בלתי חוקית בעליל" עבורו. על-פי החוק, אין להישמע לפקודה בלתי-חוקית, והעושה כן - אף נושא באחריות למעשיו.

 

עוד בערוץ יהדות - קראו:

 

"בית ההוראה" הוא הרכב רבנים שדן הלכתית בנושאים העולים על סדר היום הציבורי. בדיון אתמול השתתפו, מלבד הרב ליאור, גם הרב נחום אליעזר רבינוביץ, הרב אליקים לבנון ושלושה נוספים.

 

בפסיקה שהוציא "בית ההוראה" נכתב כי "צה"ל הוא צבא העם, וחובתו לתת ביטוי מכובד לדרך המוסרית שבה הולך עם ישראל לדורותיו. פוסקי הלכה מרכזיים במערכת ההלכתית המקובלת אוסרים שמיעת שירת נשים, וכל יחיד ראוי שינהג כדעתם של הפוסקים הללו. קל וחומר שבציבור יש להקפיד שבעתיים על הנחיות אלה".

 

רבני "בית ההוראה" קוראים לכל מפקד לדאוג לכך שתינתן לכל חייל אפשרות לחיות על-פי אמונתו: "לא יעלה על הדעת לאלץ חייל לנהוג בניגוד לאמונתו ומצפונו, יש לראות בכך כפייה לכל דבר - מה שאינו מקובל במדינה דמוקרטית.

 

"אם ניתנת לחייל פקודה הנוגדת את רוח מסורת ישראל, יש לראות בכך לגביו פקודה בלתי חוקית בעליל, ועליו לנהוג בהתאם לכך".

 

הרב מצגר: כך תצאו מהאולם בשירת נשים

אתמול פרסם הרב הראשי לישראל יונה מצגר חוות דעת הלכתית שבה קבע כי על הצבא למצוא פתרונות שיאפשרו

לחיילים הדתיים להימנע משירת נשים - בכל מצב.

 

הרב הציע כי ככלל, יש להימנע מהופעות של זמרות בצה"ל. במקרים שבכל זאת הוזמנה אישה לשיר, הוא סבור כי יש להתיר לחיילים הדתיים לאחר לאירוע, או לצאת ממנו מוקדם באופן שלא יפגע במהלכו. כך למשל הוא ממליץ שהחיילים הדתיים יתיישבו מראש במקום אחורי, סמוך לדלת היציאה, ושלא יצאו בקבוצות באופן הפגנתי - אלא אחד-אחד, כדי שלא לפגוע באנשי הלהקה, ולא לעורר ויכוחים מיותרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שירו לעולם, או שלא...
צילום:משה מילנר, לע"מ
מומלצים