שתף קטע נבחר

יחימוביץ' בזיגזג: נגד ובעד מחאת הקוטג'

לפני שלושה חודשים פרסמה הח"כית הודעת הסתייגות ממחאת הקוטג'. היום, לאחר התפטרותה של זהבית כהן, יו"ר העבודה כבר הביעה תמיכה במחאה. יחימוביץ' בתגובה: "היתרון בתוצאה שהושגה הוא שההפחתה במחירים לא תהיה על חשבון הרפתנים"

מאבק הצרכנים נגד חברת "תנובה" וההסתבכות המשפטית של ענקית המזון - שהובילה הבוקר (יום א'), בין היתר, להתפטרות יו"ר תנובה ופסגות, זהבית כהן, ולהודעה על הוזלת מספר מוצרים - גררו, כצפוי, גם תגובות מפוליטיקאים. מחאה אפקטיבית או התעסקות שולית בקוטג'? אם מדובר בח"כ שלי יחימוביץ', שתי העמדות נכונות - ואף באו לידי ביטוי בתגובותיה בהפרש של חודשים ספורים.

 

המאבק על הקוטג' - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

יו"ר העבודה הטרייה הגיבה היום לידיעות הכלכליות הדרמטיות, ואמרה כי "הודעת תנובה על הוזלת מחירים משמעותית, יחד עם התפטרותה של זהבית כהן, מוכיחים כי השכל הישר ניצח וכי אפשר להוריד מחירים לטובת הצרכנים מבלי לפגוע ברפתנים ובחקלאות הישראלית שמהווה תשתית כלכלית, חברתית וציונית למשק הישראלי".

 

יחימוביץ' חוגגת את זכייתה בראשות העבודה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יחימוביץ' חוגגת את זכייתה בראשות העבודה(צילום: עידו ארז)

 

לדברי יחימוביץ', המדיניות שהובילה כהן "התאפיינה בחמדנות וברצון למקסם רווחים בלי שמץ של התחשבות בצרכנים, בחקלאים ובעובדים. מחאת הקוטג' התבררה כמחאה אפקטיבית והוכיחה כי לציבור יש כוח רב וכעת יש להפנות את הכוח הציבורי החשוב הזה לא רק למחאה צרכנית אלא גם לשינוי עמוק של השיטה הכלכלית הקלוקלת המגדילה את הפערים בחברה, ולמאבק על הזכות להתפרנס בכבוד".

 

אלא ששלושה חודשים בלבד קודם לכן, עמדתה בנושא הצטיירה באופן שונה לחלוטין. "ממחאת הקוטג' אני פחות מתלהבת, וסליחה על חוסר האופנתיות", כתבה יחימוביץ' בפוסט שפורסם בבלוג שלה תחת הכותרת "שלי אוהבת קוטג' אבל לא מתלהבת ממחאת הקוטג'".

 

מתוך הפוסט של יחימוביץ' ()
מתוך הפוסט של יחימוביץ'

 

לדבריה, "לא פעם כתבתי כאן כמה חבל שמחאה ציבורית נרשמת כמעט אך ורק כשפוגעים בנו כצרכנים, וכמעט אף פעם לא כמפגני סולידריות עם עובדים, למשל... לעיתים קרובות, הוזלה חדה של מוצר פוגעת קשות בשרשרת ארוכה של מפרנסים... בהתמקדות במחיר הזול, נרשם אפוא יתרון זמני מדומה לציבור כצרכן, תוך פגיעה קשה ובלתי הפיכה בציבור כיצרן. לא מסובך, נכון? אבל בעיקר מטרידה אותי ההתעסקות השטחית בקוטג' שמסתפקת אך ורק

ברובד הנראה הנראה לעין: גביע הקוטג'".

 

יחימוביץ' הוסיפה ופירטה את התנגדותה למדיניותה הכלכלית של הממשלה, אותה מוביל שר האוצר, וסיכמה כי כל עוד זו מובילה להחלטות "על חשבון חוט השדרה היצרני של מדינתו... אני לפחות אתקשה מאוד לחגוג את חגיגות המחאה על הקוטג'". היום, כאמור, בעקבות ההישגים היחסיים של המחאה הצרכנית, הצליחה יחימוביץ' לחגוג בכל זאת.

 

יחימוביץ מסרה בתגובה: "המאבק שלי תמיד היה על כך שאסור שמאבקים יהיו רק צרכניים, מאבק צריך להיות מורכב יותר. צרכן צריך לגלות גם הזדהות עם האנשים שמייצרים את המוצר. מאבק צרכני הוא לגיטימי אך אסור שיעמוד בפני עצמו. החשש ממאבק צרכני מבחינתי הוא שמי שישלמו את המחיר הם העובדים והיצרנים. לזכותה של המחאה יאמר שהתוצאה מצוינת כיוון שהיא לא פוגעת ביצרנים וכן פוגעת בנתח הרווחים של הרשתות. היתרון בתוצאה שהושגה הוא שההפחתה במחירים לא תהיה על חשבון הרפתנים וזאת מבחינתי תוצאה מוצלחת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחימוביץ'. רוכבת על הגל
צילום: ירון ברנר
מתוך הפוסט בבלוג של יחימוביץ'
צילום: עידו ארז
מפגינים מוחים על מחירי מוצרי החלב
צילום: עידו ארז
מומלצים