שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את ליברמן, אבל תקף את הפרקליטות

שר החוץ עתר בדרישה למצוא את המדליפים מחקירתו. התיק לא ייפתח, אך השופט רובינשטיין הזכיר ש"הציבור ניזוק, דעתנו אינה נוחה. היה צריך לעשות בדק בית"

ההדלפה מתיק ליברמן - תיק סגור. בג"ץ דחה היום (א') את עתירתו של שר החוץ אביגדור ליברמן, שדרש לפתוח מחדש את חקירת ההדלפות מחקירתו במשטרה. עם זאת, שופטי בית המשפט העליון מתחו ביקורת חריפה על המחלקה לחקירות שוטרים ועל פרקליטות המדינה בעקבות ההדלפות והטיפול בהן.

 

המסמך המדובר שהודלף נכתב ב-2004 והתפרסם בתקשורת בשנת 2008. הוא נוגע לחקירה של ליברמן הקשורה למפלגת ישראל ביתנו. הוא עתר כבר ב-2008 בדרישה לאתר את מקור ההדלפה ולפעול נגדו. בג"ץ הורה לפרקליטות לפתוח בחקירה, אולם בכירי הפרקליטות קבעו כי אין קצה חוט ולחומרי החקירה נחשפו אנשים רבים - וסגרו את התיק. בעקבות זאת הוגשה העתירה לבג"ץ לפני כשנה וחצי.

 

בהחלטתם קבעו השופטים כי דחו את העתירה לאחר התלבטות: "בחלק מטענותיו של ליברמן יש ממש, אולם באמת לא ניתן למצוא את המדליפים בפרשה זו".

 

השופט אליקים רובינשטיין כתב: "לא אכחד כי קשה שלא לבטא אי נחת מהתנהלות הרשויות ומן הטיפול בהדלפה של עליה נסבה העתירה. התופעה של הדלפה מחדרי החקירות, בעיקר בחקירות רגישות ומתוקשרות, היא רעה חולה. בכך יש לפגוע לא רק בזכות החשוד להליך הוגן אלא גם באינטרס הציבורי בניהול חקירה שתניב תוצאות וכן באמון הציבור ברשויות האכיפה והתביעה, שהחקירה אובייקטיבית ונטולת משוא פנים וכי ההליך נקי וחותר לחקר האמת".

 

למה חיכו לעתירה?

רובינשטיין, בעברו היועץ המשפטי לממשלה, המשיך וציין כי "המחיר של התנהלות כגון זו כבד והניזוק העיקרי הוא הציבור כולו. על רשויות החקירה והתביעה לעשות מאמץ שהדלפות מסוג זה לא ישנו תוך שיהיה נהיר למדליפים כי לא תהיה פנייה לסדר היום כאילו לא אירע דבר וכי המדליף עלול לשלם מחיר אישי.

 

"מלאכת עשיית הצדק והשמירה על שלטון החוק לא מתמצות רק בחשיפת האמת,

 אלא גם בדרך שבהן הרשויות עושות זאת כדי להשיג את מטרתן", הוא הוסיף. "משאירעה ההדלפה על הפרקליטות היה לערוך בדק בית ולא להמתין לעתירה בעניין, ולאחר שנוהלה חקירה היה צורך לפעול בנחישות לאיתור המדליף".

 

בשלבי הטיפול הראשוניים בפרשת ההדלפה, כתב רובינשטיין, "היה ניתן לנקוט אמצעים סופיים כדוגמה לזמן את כל שותפי הסוד לחקירה". בניסוח חריף יחסית, הוא ציין כי דעתם של השופטים "אינה נוחה לגמרי מהתנהלותה של הפרקליטות וכי זכות הציבור לדעת איננה זכות הציבור לפרטים מוכמנים מחקירה עוד בטרם הבשילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. איש לא ישלם על ההדלפה
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
השופט רובינשטיין. "רעה חולה"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים