שתף קטע נבחר

פנייה לבנצי ליברמן: הצל הדיונה הנדירה בערבה

ניסיון אחרון למנוע את כריית החול בחולות סמר שבערבה, רגע לפני שהדחפורים עולים על הקרקע: ארגוני סביבה פנו לראש מינהל מקרקעי ישראל החדש, בבקשה שיפעל לעצור את העבודות, שכבר היו אמורות להתחיל. "נכס סביבתי חסר תחליף"

רגע לפני שהדחפורים עולים על הקרקע, ארגוני הסביבה עושים ניסיון אחרון להציל את דיונת סמר: במכתב שנשלח היום (א') לבנצי ליברמן, ראש מינהל מקרקעי ישראל החדש, הם מבקשים לעצור את כריית החול המתוכננת בגוש החולות האחרון בערבה הדרומית.

 

 

"אנו פונים אליך בבקשה דחופה לעזרה להצלת אוצר הטבע הלאומי - חולות סמר", כותבים במכתב החברה להגנת טבע, אדם, טבע ודין, מגמה ירוקה וסבב"ע, "גוש החולות האחרון בערבה הדרומית, הינו בית גידול ייחודי לבעלי חיים, שרבים מהם נמצאים בסכנת הכחדה".

 

צילום: רועי טלבי

 

 

חולות סמר ממוקמים כ-20 ק"מ מאילת. מומחים הגדירו את חלקם הדרומי כנדירים וכבעלי מגוון ביולוגי חשוב וייחודי, אך לאחר פעולות כרייה מסיביות שבוצעו שם, נותר מהשטח הטבעי פחות מקילומטר רבוע אחד. בשטח הזה קידם המינהל כריית חול נוספת, לצורך בנייה באזור אילת.

 

תושבי האזור וארגוני סביבה, מנהלים מזה כ-4 שנים מאבק להצלת הדיונה. לדבריהם, מינים של בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה מקומית ייפגעו והנוף והאזור ייהרסו באופן קשה כתוצאה מהכרייה. אולם בינואר השנה דחה בית המשפט העליון את הערעור שהגישו נגד כריית החול. הכרייה כבר היתה אמורה לצאת לדרך, אך מתעכבת בשל בעיות תיאום מול רשות הטבע והגנים.

 

במכתבם מציינים הארגונים, כי "למרות התנגדות ציבורית נרחבת, השלים מִנהל מקרקעי ישראל את הליך שיווקם של עוד 400 דונמים". בנוסף הם מזכירים חלופות נוספות לאתרים לאספקת חול לבנייה באילת שטרם נבחנו לעומק, ושכ-80 מדענים ואנשי אקדמיה חתמו על חוות דעת הקוראת לדחות את הכרייה עד לגמר בדיקת החלופות השונות.

 

"זה לא מאבק נגד, זה מאבק בעד, בעד השפיות, בעד המשכיות, בעד הטבע וכן, גם בעד פיתוח, אך שיהיה מאוזן, נכון ומקיים", מדגישים הארגונים במכתב, "גורל חולות סמר אינו רק עניין משפטי או כלכלי. זהו נכס סביבתי חסר תחליף. אנו זקוקים לעזרתך בהצלת הדיונה האחרונה בערבה. אנו מבקשים את התערבותך המיידית כדי לעצור את כניסת הדחפורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולות סמר
צילום: רועי טלבי
מומלצים