שתף קטע נבחר

ביידן שכב על הגדר עבור אובמה, פולארד בכלא

הנאום הציוני באו"ם, הדיווח על העברת פצצות חודרות בונקרים לישראל ונכונות הנשיא לשחרר את המרגל הישראלי. עונת הבחירות בארה"ב בעיצומה והכול כשר במרוץ אחר הקול היהודי. וגם: מסר לביבי - תן משהו בתהליך המדיני וקבל את פולארד

"על גופתי המתה נשחרר את פולארד לפני זמנו", אמר סגן נשיא ארצות הברית לרבנים בפלורידה. האם הוא סיפק עוד אחת מפליטות הפה הידועות שלו או שמא היה זה חלק מתוכנית מתוזמנת להפליא? קמפיין הבחירות של נשיא ארה"ב נמצא בעיצומו. מאז נכנס לפני חצי שנה באופן רשמי למרוץ לבחירתו מחדש לבית הלבן חצי שנה, הספיק ברק אובמה לערוך לא פחות מ-48 אירועים לגיוס תרומות - בממוצע, שני אירועים בשבוע.

 

אובמה והקול היהודי - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

במשך כל התקופה הזו ממריא המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" ונוחת במדינות מתנדנדות כמו אוהיו, פלורידה, פנסילבניה, צפון קרולינה וירגי'ניה ואחרות, שבהן יוכרעו הבחירות לנשיאות בשנה הבאה. אובמה גם דואג לבקר ב"מדינות דמוקרטיות" כמו קליפורניה וניו יורק, שבהן ניתן לגייס את הכסף הגדול.

 

רודפים אחר הקול היהודי? ביידן ואובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רודפים אחר הקול היהודי? ביידן ואובמה(צילום: רויטרס)

 

אחד היעדים המרכזיים של אובמה במסע הבחירות הוא חיזור אחר התורמים היהודים. אמנם בסקר אחרון התברר אמנם שיותר יהודים (48 אחוזים) לא מרוצים מתפקודו של הנשיא מאשר מרוצים (45 אחוזים), הוא עדין הוא מוביל בפער של 6 אחוזים על  היריב הרפובליקני הקרוב ביותר אליו. הנשיא האמריקני יכול להחזיר אליו את היהודים והוא עושה זאת מאז החודש שעבר באגרסיביות.

 

פניית הפרסה של הנשיא

בתקופה האחרונה אובמה די התייאש מראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו ומהנשיא הפלסטיני מחמוס עבאס (אבו מאזן). ובהיעדר יכולתו לעשות שלום עכשיו, הוא החליט לעשות פניית פרסה. הופעתו ה"ציונית" של הנשיא האמריקני בעצרת ה-66 של האו"ם, היתה קו פרשת המים מבחינתו. מאז הנאום באו"ם על ישראל הקטנה המוקפת אויבים, היה ברור שאובמה ואנשיו עושים הכל - אבל ה-כ-ל - כדי לשכנע את יהודי ארה"ב שהנשיא הנוכחי הוא פרו-ישראלי כשר למהדרין, לא פחות מקודמיו בתפקיד.

 

יום לאחר הנאום באו"ם, שבו לא הוזכרו גבולות 67' והפסקת הבנייה בהתנחלויות, קיים אובמה שיחת ועידה עם יותר מ-900 רבנים ברחבי ארה"ב. השיחה נקבעה אמנם מראש לקראת החגים, אבל העיתוי שלה היה מושלם. אובמה יכול היה לדבר עם הרבנים על הופעתו בעצרת האו"ם ולחזור ולהסביר להם מה הוא עשה למען ישראל מאז כניסתו לבית הלבן בתחומי הסיוע הצבאי, שיתוף הפעולה המודיעיני והמימון של תוכנית ההגנה של שמי ישראל, שלא לדבר על המטריה הדיפלומטית שהעניקה ארה"ב לישראל במועצת הביטחון, ובכלך מקום אחר על פי הצורך.

 

נאום "ציוני" בלי מילה על הבנייה בהתנחלויות. אובמה בעצרת האו"ם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נאום "ציוני" בלי מילה על הבנייה בהתנחלויות. אובמה בעצרת האו"ם(צילום: רויטרס)

 

וכעבור יום הוטלה פצצה נוספת. העיתון "ניוזוויק" דיווח שאובמה אישר, לאחר כניסתו לבית הלבן לפני שנתיים, להעביר לישראל פצצות חודרות בונקרים. עיתוי הפרסום איננו מקרי - אנשי הקמפיין של אובמה יורים בכל הכלים. אם אובמה סיפק לישראל 55 פצצות מסוג GBU-28 - אז מדוע להסתיר זאת עכשיו בשעה שהנשיא זקוק לכל קול ולכל דולר יהודי?

 

נשק יום הדין של מטה אובמה

ואז, אחרי הפצצות חודרות הבונקרים והלבבות, הגיעו בקמפיין של אובמה ל"נשק יום הדין" - ג'ונתן פולארד. מי שחושב שהדברים שאמר סגן הנשיא ג'ו ביידן במפגש עם רבנים בפלורידה ("אובמה שקל לחון את פולארד, אני טרפדתי זאת"), היה עוד אחת מפליטות הפה המפורסמות של סגן הנשיא טועה בגדול.

 

כותב שורות אלה חש משום מה בדבריו של ביידן את טביעות האצבעות של דיוויד אקסלרוד, מי שהיה יועצו הבכיר של אובמה בבית הלבן, ועזב אותו בתחילת השנה כדי להוביל את המאמץ לבחירתו מחדש של אובמה. ולמי שרוצה עוד הוכחה, הדלפת הדברים של ביידן לא יצאה מהרבנים בפלורידה, אלא מכתבת הבית הלבן של העיתון "ניו יורק טיימס".

 

"ישראל קיבלה פצצות חודרות בונקרים". אובמה ונתניהו (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
"ישראל קיבלה פצצות חודרות בונקרים". אובמה ונתניהו(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

"אובמה שקל לשחרר ואני אמרתי על גופתי המתה", הצהיר ביידן בשיחה שקיים עם רבנים יהודים בבוקה רטון. מי שרוצה לדעת מה ביידן חושב באמת על שחרור פולארד, צריך לחזור לדברים שאמר לפני ארבע שנים הסנאטור ג'ו ביידן: "יש היגיון בבקשת חנינה".

 

במהלך כל השנים היו הרפובליקנים, המקורבים לממסד הצבאי, מתנגדים עיקשים לשחרורו של פולארד מהכלא האמריקני. מי שדאג לקבור אותו לשנים רבות היה קספר ויינברגר שר ההגנה של הנשיא הרפובליקני רונלד רייגן. הממסד הביטחוני היה זה שהתנגד נמרצות לכל ניסיון לשחרר את פולארד בטרם עת. כשביל קלינטון הדמוקרטי נטה להתפתות לדרישת ראש הממשלה נתניהו לשחרר את פולארד, כתנאי לחתימתו על הסכם וויי ב-1988, איים ראש ה-CIA דאז ג'ורג' טנט בהתפטרות. לקלינטון לא היתה ברירה והוא נסוג בו.

 

אבל בחודשים האחרונים הגיעו רפובליקנים רבים להכרה שפולארד צריך להשתחרר. בין המכתבים שנחתו על שולחנו של הנשיא אובמה בחודשים האחרונים היו כאלה שנכתבו על ידי רפובליקנים דוגמת סגן הנשיא של ג'ורג' בוש האב דן קוויל, מזכיר המדינה של רייגן ג'ורג' שולץ, שר המשפטים של ג'ורג' בוש הבן מייקל מוקאסי, ועוד רבים אחרים. האווירה בארה"ב מאוד נוחה למהלך והאיש שיכול לעשות זאת הוא ראש הממשלה נתניהו.

 

אם נתניהו כל כך רוצה להביא לשחרורו של פולארד מהכלא, הוא צריך לבקש פגישה נוספת בבית הלבן עם הנשיא אובמה. לכותב שורות אלה יש תחושה שהנשיא הדמוקרטי נוקט באימרה של נתניהו עצמו: "יתנו, יקבלו". ביבי צריך לתת משהו לאובמה בתהליך המדיני כדי לקבל בתמורה את פולארד, ושאף אחד לא יחשוש לרגע שגופתו המתה של ביידן תושלך לחדר בין שני האישים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביידן ואובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
ייתן, יקבל? נתניהו
צילום: EPA
פולארד
צילום: איי פי
ראש ה-CIA איים להתפטר והנשיא חזר בו. קלינטון
צילום: MCT
צילום: איי פי
סיכל את שחרור המרגל הישראלי. ויינברגר
צילום: איי פי
מומלצים