שתף קטע נבחר

עשו זאת בעצמכם: כך תאתרו ליקויי בנייה בדירה

רגע לפני שאתם מזמינים מהנדס שיבדוק את הדירה שאתם מעוניינים לרכוש, יש כמה בדיקות שאתם יכולים לעשות לבד. זיהוי של בעיות ברצפה, או איתור סדקים בקירות יכול לחסוך לכם כסף. מדריך

מצאתם את דירת חלומותיכם, אך כדי לוודא שהיא באמת כזו, צריך לבצע בדק בית - בדיקה שבמסגרתה נבדקים כל היסודות בדירה, מצבע הקירות ועד ליציבות המבנה. אבל עוד בטרם תחליטו אם להזמין בדק בית מקצועי, באפשרותכם לבצע בדיקה ראשונית בכוחות עצמיכם, שתיתן סימן כללי באשר לדירה.

 

 

בדיקה ראשונית זו יכולה לחסוך הוצאות כספיות, בגין הזמנת מהנדס לדירות השונות שנתקלים בהן במהלך השיטוטים הרבים בין הדירות השונות. אז מה יכול הרוכש לבדוק בכוחות עצמו? 

 

מחוץ לדירה

סביבה - בדקו את סביבת הבניין שבו נמצאת הדירה, ואם יש מבני ציבור בסביבה כמו גני ילדים, בתי ספר, מגרשי משחקים שעלולים לגרום למטרדי רעש, ריח, פיח, בעלי חיים ועוד. מומלץ לערוך בדיקה זו כמה פעמים ובשעות שונות: בשעות הבוקר, צהריים, ערב ובלילה, וכן על פני כמה ימים בשבוע.

 

פיתוח המגרש - בדקו את פיתוח המגרש: גדרות, שבילים ודרכי גישה לבניין, חנייה בבניין ומחוצה לו, גינון והאם הבניין וסביבתו מתוחזקים ומטופחים.

 

קירות חוץ - בדקו את ציפוי הבניין וודאו שאין סדקים, קילופים או התנתקות חיפויים ממנו. ליקויים כאלה עשויים להשפיע מאוד על יציבות הבניין ועל חדירת רטיבות לתוך הבית.

 

חדר מדרגות ולובי - בדקו את חדר המדרגות ולובי הבניין. האם קיימים סדקים או סימני רטיבות בקירות ובתקרות? מהו מצב המעלית אם יש כזו? מה מצב ריצוף הקומות והמדרגות עצמן?

 

בתוך הדירה

ריצוף - בדקו את מצב המרצפות בבית, ודאו שאין שקיעה של מרצפות או התנתקות, שברים באריחים, חוסר ברק על גבי המרצפות וכן שאין סימני רטיבות בין המרצפות או מעל הפנלים.

 

סדקים - סדקים בקירות ובתקרה מעידים לעיתים על בעייה ביציבות המבנה ולכן עליכם לבדוק האם קיימים סדקים משמעותיים בדירה. עליכם לעבור ולהביט בצורה מדודקדקת על כל קירות ותקרות הבית על מנת לבדוק זאת.

 

רטיבות - אחת הבעיות השכיחות בארץ והמציקות ביותר. בדקו היטב את קירות ותקרות הבית, ודאו שאין סימני רטיבות, ובדקו עם השכנים שמתגוררים מתחת לדירה האם קיימת בעיית רטיבות בדירתם כתוצאה מהדירה שאתם מעוניינים בה?

 

אינסטלציה - בדקו שאין קורוזיה בצנרת הצמודה למדי המים בבניין. בדירה בדקו את ארון מחלקי המים, שיש לחץ מים תקין בברזים ושאין דליפות ונזילות.

 

דלתות וחלונות - בדקו שיש חלונות ודלתות לכל חדרי הדירה, שסגירתם תקינה ואטומה ושאין סימני רטיבות. כמו כן ודאו שהתריסים בבית תקינים.

 

חשמל - ודאו שכל השקעים והמתגים בדירה תקינים, ובדקו את לוח החשמל הדירתי והאם יש מפסקי פחת ומצב הנתיכים.

 

כלים סניטריים - בדקו שאין סימני סדקים וחלודה באמבטיה, בכיורים ובאסלות, ושאין דליפות מהחיבורים.

 

מטבח - בדקו את מצב שלד ארונות המטבח וכן את דלתות הארונות והסגירה. כמו כן, ודאו שאין סדקים בשיש שואין חדירת מים לתוך הארונות התחתונים.

 

הצד של המהנדס

אם הגעתם למסקנה שהדירה במצב סביר, מומלץ להזמין ביקורת ליקויי בנייה מקצועית, שתבוצע על ידי מהנדס מומחה בביקורת מבנים. המהנדס יכול לגלות ליקויים נסתרים שלא ניתן לראות בעין רגילה, מרטיבות מתחת למרצפות ועד ליציבות השלד. במקרים קיצוניים עלולים להתגלות ליקויי בנייה שגורמים לסכנה ממשית לחיי אדם, כפי שאירע באסון ורסאי.  

 

בנוסף, המהנדס בודק שאין חריגות מהיתרי הבנייה, כדי למנוע טענות כלפי הרוכש מצידה של הרשות המקומית בהמשך. בסיום הביקורת הוא מגיש רשימה מפורטת של כל הליקויים שנמצאו בדירה, הדרכים המומלצות לתקנם ועלויות משוערות. לאחר קבלת הדו"ח אפשר להחליט אם מעוניינים לרכוש את הדירה, מה ההשלכות, והאם כדאי להתמקח על מחירה. 

  

הכותב הוא מנכ"ל בדק בית פריזמה - ביקורת ליקויי בנייה 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ודאו שאין טיבות
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים