שתף קטע נבחר

עצורים בחשד להצתה; "לא האמנו שזה יגיע לגליל"

כוחות משטרה מנסים להרגיע את הרוחות באזור המסגד השרוף בגליל. תושבים הציתו שדות והתעמתו עם שוטרים. מפקד המחוז: רעולי פנים יידו אבנים, מנענו פלישה לראש פינה

ריח עז של שריפה, הרס רב וכתובת "תג מחיר-נקמה" על קיר הלבנים בכניסה - אלו השרידים בשטח שנותרו הבוקר (יום ב') מפעולת "תג המחיר" במסגד בכפר טובא זנגריה שבגליל העליון. בין היתר, ניתן היה לזהות במקום קירות מפויחים, אריחים מנופצים וארוניות עץ שרופות שהכילו ספרים. המשטרה, שנערכה באזור למניעת התלקחות מקומית, הודיעה כעברו שעות ספורות על מספר בני אדם שנעצרו בחשד למעורבות במקרה.

 

"תג מחיר " - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

תושבים הציתו צמיגים במחאה על הצתת המסגד (צילום: אתר פאנט ) (צילום: אתר פאנט )
תושבים הציתו צמיגים במחאה על הצתת המסגד(צילום: אתר פאנט )

 

בתוך כך, צעדו כ-50 מפגינים בכניסה הצפונית של הכפר במחאה על הצתת המסגד וקראו "אללה אכבר". המפגינים הציתו שדה סמוך והבעירו צמיגים. חלקם נשאו שלטים שעליהם נכתב: "לא לאלימות, כן לשלום". במקביל, קבוצת נשים וילדים צעדה גם היא וקראה "אללה אכבר".

 

הפגנה בכפר. מפקדי תחנות משטרה הוזעקו (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הפגנה בכפר. מפקדי תחנות משטרה הוזעקו(צילום: אביהו שפירא)

 

בעקבות התהלוכה נערכו במשטרה וביס"מ בכוחות מתוגברים נערכים בכניסה הצפונית לכפר. כביש 8677 מצומת צחר לכיוון טובא זנגריה נסגר לתנועה.

 

מפקדי תחנות אזוריים הגיעו לכניסה לכפר כדי לסייע בהרגעת הרוחות ולהביא, יחד עם בכירים מקומיים, לסיום המהומה. סביב הכפר נראו סימני עשן, שנוצרו, ככל הנראה, כתוצאה מהצתות של מפגינים. מסוק סיור משטרתי חג מעל, וכוחות שיטור מוגברים נערכו למקרה של התלקחות. "רגיעה אצלכם תוביל לרגיעה אצלנו", הבהירו במשטרה.

 

ספרים שרופים כתוצאה מהצתת המסגד (צילום: alarab.net) (צילום: alarab.net)
ספרים שרופים כתוצאה מהצתת המסגד(צילום: alarab.net)
 

מפקד המחוז, ניצב רוני עטיה, הגיע למקום וקיבל סקירה על המתרחש באזור. "היתה תהלוכה שהתפתחה בכפר. הורינו לכוחות משטרה להשתמש בכל האמצעים כדי למנוע את הירידה לכביש 90 ולעצור את הפלישה לראש פינה", אמר עטיה, שהסביר כי בתהלוכה השתתפו גם רעולי פנים שיידו אבנים לעבר כוחות המשטרה.

 

בנוסף, התייחס מפקד המחוז לחקירה באשר לזהות מבצעי הפעולה, ואמר כי "לא הייתי מציע לאף אחד להאשים אף אחד. אנחנו עובדים קשה כדי לעלות על המבצעים וביצענו מספר מעצרים שייתכן שקשורים להצתה". הוא סירב לפרט. לדבריו, "מדובר באירוע חמור, הצתה של מסגד, אולם זה אירוע נקודתי".

 

ריח שריפה חריף ורצפה מפויחת (צילום: alarab.net) (צילום: alarab.net)
ריח שריפה חריף ורצפה מפויחת(צילום: alarab.net)
 

מאהר, תושב הכפר, עמד בכניסה למסגד עם בנו ואמר כי "זה דבר שלא ציפינו לו, אי אפשר לתאר את זה. אני מקווה שזה לא יוביל לפיצוץ באזור. אנחנו בשכנות טובה עם היישובים באזור כבר הרבה שנים. זה מסגד שמתקיימות בו חמש תפילות, מחנכים פה את הילדים. שמענו על מקרים כאלה בגדה, אבל לא האמנו שזה יגיע לפה".

 

חוסיין אל-הייב, יו"ר המועצה המקומית לשעבר, אמר כי "זה הפתיע ופוגע ברגשות כשכותבים 'נקמה ותג-מחיר'. מדובר כאן בכפר בדואי נחמד ומסור למדינת ישראל. זה ודאי עלול לפגוע ביחסים עם היישובים השכנים, וחבל, אנחנו לא רוצים לפגוע ביחסים".

 

ראש המועצה האזורית הגליל העליון, אהרון ולנסי, אמר: "תושבי טובה צריכים לדעת שהשכנים פה מגנים את המעשה מכל וכל. פעולות אלו לא מתאימות לאזור השקט שלנו ולא לקשר הרציף שיש בין תושבי האזור. זה מצער אותי מאוד, אני מקווה שהאירוע הזה לא יוביל להתלהמות מיותרת".

 

חלק מתושבי הכפר הפנו אצבע מאשימה לקבוצת קיצונים בצפת, כהגדרתם, שעשויים היו ליטול חלק בהצתה. ממשטרת צפת נמסר כי לא מוכרת להם קבוצה כזו.

 

ח"כ מיכאל בן ארי אמר היום: "אני כמובן לא תומך בשריפת ספרי קוראן או מבנה דת ואולם לא אגנה. צריך להבין שמי שאשם הוא זה שדוחק ציבור שלם לפינה: מפקירים את ילדינו ואומרים שזו תאונה... תחושת הרדיפה והקיפוח מובילה למעשים נואשים ולא ראויים". 

 

ראש מועצת ראש פינה, אביהוד רסקי אמר: "יש לגנות כל מעשה מהסוג שאירע הלילה, וודאי להוקיע את מי שמעז לפגוע במקום קדוש – ואין זה משנה אם קדוש ליהודים, מוסלמים או נוצרים. אני קורא למשטרת ישראל לעשות כל שניתן על מנת לפענח בדחיפות את המעשה הקשה והכואב ולשים ידה על מי שהעז להצית מסגד, אם אכן מדובר בהצתה. בד בבד, ועם כל ההבנה לכאב, אני פונה ומבקש מעמיתיי ראשי הרשויות הערבים ומהציבור המוסלמי לגלות אחריות ואיפוק, ולחדול באופן מיידי מהפרעה לסדר הציבורי בפארק צחר ובכל מקום אחר בסביבה".

 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרידי ספרים שרופים, הבוקר בגליל
צילום: אביהו שפירא
אזור המסגד השרוף
צילום: alarab.net
מומלצים