שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "חטופים" האמריקנית: קיטש מרוכך ומשובח

  בעזרתה של קלייר דיינס המצוינת והטוויסט שדמותה מכניסה לעלילה, "Homeland", הגרסה האמריקנית ל"חטופים", מצליחה לפרקים להתעלות על המקור, למרות הקיטש

  שנה וחצי לאחר ששודר הפרק הראשון שלה בישראל, עלתה לשידור אמש (א') הגרסה האמריקנית של "חטופים" ("Homeland", בשמה המקומי שם). על ההפקה הופקד הווארד גורדון ("24"), שעבד לצד היוצר הישראלי, גידי רף.

   

   

  צפו בטריילר של "Homeland". קצת יותר טוב מהמקור

   

  בשונה מאדפטציות לא מעטות שראינו בשנים האחרונות לסדרות ישראליות בעולם, "Homeland" מצליחה לשמור על הדמיון לגרסה העברית, אך לא בוחלת בשדרוגים קלים שמצליחים לעשות אותה נגישה יותר לצופי רשת הכבלים האמריקנית "Showtime", שם היא משודרת.

   

  הפרק הראשון נפתח בסצינה המדוברת המצולמת לכאורה בעירק ובפועל בכפר ברטעה שבשומרון, שבה נראית החוקרת קרי אנדרסון (קלייר דיינס) מנסה לשחרר מבית הכלא עציר ערבי (יוסף סוויד בתפקיד אורח) רגע לפני שהוא מוצא להורג. הסצינה הלא מוסברת במיוחד עוד תשמש לבטח תפקיד חשוב בקידום העלילה בהמשך.

   

  ובחזרה לאמריקה, ולמעשה למה שאנחנו כבר מכירים, רק הפעם עם שבוי אחד החוזר הביתה ולא שניים, כפי שהיה במקור. ניקולס ברודי (דמיאן לואיס המצוין) שב למולדתו אחרי שמונה שנים בהן היה כלוא בעירק. אשתו (מורנה בקארין בתפקיד ג'סיקה היפהפייה והמרגשת) והילדים מחכים בשדה התעופה, אך אמו אותה כל כך ציפה לראות הלכה לעולמה בינתיים.

   

  "חטופים" הישראלית. פחות חייל אחד (צילום: ינאי יחיאל) (צילום: ינאי יחיאל)
  "חטופים" הישראלית. פחות חייל אחד(צילום: ינאי יחיאל)

   

  חזרתו לארצות הברית מפתיעה את האשה שכבר מתעסקת עם בחור אחר, ואפילו תכננה לעבור לגור עם הרומן החדש שלה. ההמשך ידוע ומוכר - ארוחת קבלת פנים לחברים אליה מגיע גם הבחור החדש של ג'סיקה, סצינת סקס עצובה וקשה שלה ושל ניקולס, הגובלת באונס.

   

  ראשי המדינה והצבא בארצות הברית מתחקרים את ברודי עד דק, ואפילו מצותתים לנעשה בביתו (כן, גם בזמן הסקס), אך כל זאת בגישה מעודנת יותר מכפי שנראה ב"חטופים" הישראלית. במקום מתקן חקירות של השב"כ אי שם באזור השרון, אנחנו מקבלים משרדים מצודדים בגבעת הקפיטול.

   

  משהו קרה בעיראק

  כבר בפרק הראשון מתברר כי ברודי לא תמים כפי שהוא אולי נראה, ובמהלך השנים שנעדר מביתו משהו קרה בעיראק. מישהו מפעיל את החייל האמיץ, הגיבור הלאומי שנראה על כל מסך טלוויזיה בכל משרד או בר בארצות הברית. בחקירה גם מתגלה מה שראינו ב"חטופים" הישראלית - הוא עצמו היכה למוות לכאורה את החטוף השני, שלא שב הביתה. חשוב לציין גם את הפלאשבקים מהחקירה, שנעשו "אחד לאחד" כמו בגרסה הישראלית, כואבים ככל שיהיו.

   

  קלייר דיינס ודמיאן לואיס ב"Homeland". החוקרת לא מרפה ()
  קלייר דיינס ודמיאן לואיס ב"Homeland". החוקרת לא מרפה

   

  במקביל, אנו עדים לדמותה המצוינת של קלייר דיינס, שנעדרה מהגרסה הישראלית. אם תרצו - דמות החוקרת הבכירה אך המעורערת, שמתפקדת-לא מתפקדת בחקירה. לקראת סוף הפרק מבינים הצופים מה יושב לה על הראש: משהו חמור בעבודתה, שקרה אי שם לפני עשר שנים (באסון התאומים, ככל הנראה), משהו שהיא לא יכולה שיקרה לה שוב. מישהו שהיא לא יכולה שיחמוק מידיה, אם הוא אכן טרוריסט, למרות היותו אמריקני.

   

  זו הסיבה שהיא גם תמשיך ותחקור את ברודי, חקירה קשוחה כמה שרק תצטרך. הוא מצדו ניצב בסוף הפרק במבט קפוא היכול לרמז אפילו על נקמה, אל מול גבעת הקפיטול, או במילים אחרות - החוקרת יודעת כנראה מה היא עושה.

   

  קווי העלילה המתפתחים עם תום הפרק הראשון מעניינים אפילו יותר מהגרסה המקורית: יחסיו של ברודי עם אשתו של החייל החטוף שלא שב יהוו לבטח נדבך משמעותי בעונה, וכך גם יחסיה של ג'סיקה עם הבעל החוזר. אבל יותר מכל אלה, מעניין יהיה לראות אם ועד כמה יהיו החוקרת אנדרסון ואנשיה רחמנים וסלחנים כלפי ברודי.

  אם אפשר לנחש כבר עכשיו, כבר על פי מתקן החקירות הראשוני, ההתעללות בחייל החוזר תהיה פחות קשה מאשר זו שהיכרנו כאן אצלנו.

   

  לאור העובדה שכאן אין צלליות ופנטזיות בדמות אסי כהן, אצל האמריקנים נראה כי נגלה מהר יותר שהחייל שלא חזר - עדיין חי. מה שבטוח כבר עכשיו הוא ש-"Homeland", למרות היכולת של האמריקנים לקחת את זה למקומות האלה, תעשה את זה במינון נכון ולא מוגזם של קיטש, ולא תאבד את כוחה גם בפרקים הבאים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דמיאן לואיס בתפקיד ניקולס ברודי. החטוף ששב
  לאתר ההטבות
  מומלצים