שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בודקים: האם נרגילה מגדילה הסיכוי לתאונה

  חשבתם שעישון נרגילה זו פעולה תמימה, חוקית וחסרת סיכונים?כנראה שצדקתם רק בשתיים משלוש ההנחות, שכן לדעת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מדובר בפעילות העלולה לייצר סיכונים על הכביש

  האם עישון נרגילה מגדיל את הסיכון למעורבות בתאונת דרכים? ל-ynet נודע כי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בודקת בימים אלה את השפעת עישון נרגילה על נהגים, תוך התמקדות בהשפעתה על רמת העירנות. ממצאים רשמיים עוד אין כמובן, אך גורמים ברשות אומרים כי בידיהם ממצאים המוכיחים כי עישון

  נרגילה גורם לעייפות, ולכן עלול להתברר מעשית גם כגורם לתאונות דרכים.

   

  בכיר ברשות לבטיחות הסביר כי "במסגרת בדיקה שאנחנו עושים, גילינו שהנרגילה, שמאוד נפוצה אצל החבר'ה הצעירים, גורמת לעייפות". לדבריו, "נרגילה זה משהו נורמטיבי, היא לא אסורה על-פי חוק. (ו)מתברר שמי שצורך את זה, מרגיש הרבה יותר עייף". כאשר נשאל האם נבדקה השפעת סוג מסוים של טבק, אמר אותו בכיר כי "מאחר שהנושא (עדיין) בבדיקה, אני מעדיף לא להיכנס לעניין הזה".

   

  "מי שמעשן נרגילה, מרגיש הרבה יותר עייף" (צילום: שי וקנין) (צילום: שי וקנין)
  "מי שמעשן נרגילה, מרגיש הרבה יותר עייף"(צילום: שי וקנין)

   

  הבכיר אף אמר כי ברשות מעריכים כי מצאו קשר בין עישון נרגילה ותאונה מסוימת שאירעה לאחרונה: "יש לנו השערה שאחת התאונות היותר מפורסמות שאירעו לאחרונה, ואני לא רוצה להגיד מהי, הייתה אולי כתוצאה מזה שהנהג השתמש בנרגילה בזמן שקדם לעלייתו על ההגה". ברשות לבטיחות אישרו כי אכן מתקיימת בדיקה להערכת הקשר בין עישון נרגילה ומעורבות בתאונות.

   

  "תחושת אופוריה ונטילת סיכון"

  על-פי נייר עמדה שפרסם בעבר ארגון הבריאות העולמי, "עישון נרגילה לא נחקר בהיקף דומה לזה של עישון סיגריות. עם זאת, ממחקרים ראשוניים בנוגע להרגלי עישון, ההרכב הכימי של העשן, והשפעה הבריאותית של העשן - כל אלה תומכים ברעיון שעישון נרגילה קשור לאותם סיכונים כמו עישון סיגריות, ואף עלול להיות כרוך בסיכונים בריאותיים ייחודיים".

   

  במשרד הבריאות הישראלי אומרים דברים דומים. "אל תטעו בציורי הפרות והצמחים המעטרים את אריזות תערובת הנרגילה, ובריח המתוק בזמן העישון", מבהירים שם, ומזהירים מפני נזקים בריאותיים דומים לאלו של עישון סיגריות: מחלות כרוניות, סרטן והתמכרות. עוד אומרים במשרד כי "אריזות הטבק מיובאות מארצות ערב והרשות הפלסטינית, והן לא נמצאות תחת פיקוח".

   

  עם זאת, השפעת עישון נרגילה על נהגים - ובכלל זאת, הגדלת הסיכון למעורבות בתאונות בדרכים - לא הוכחה חד-משמעית. בקרן רן נאור הסבירו בעבר כי "למיטב ידיעתנו, לא קיימים מחקרים לכשהם שניסו להסביר את השפעת עישון הנרגילה על הנהיגה, ועל הסיכון למעורבות בתאונות". אלא שבמקביל, העריכו כי עישון נרגילה עלול לגרום לכמה תופעות שליליות - אותן ניתן לקשור עם סיכון מוגבר לתאונות.

   

  כך למשל, חוקרי הקרן ציינו כי "יתכן שהנרגילה גורמת להיפוקסיה (חוסר חמצן, ש.ה) חזקה ועמוקה יותר, דבר שמוביל בין היתר לתחושת אופוריה ולנטילת סיכון מוגברת. לתופעה זו עלולה להיות השפעה שלילית על הסיכון למעורבות בתאונות של מעשני נרגילות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים