שתף קטע נבחר

אחרי התג מחיר: תושבים הציתו בניין מועצת טובא

עשרות צעירים התפרעו בטובא-זנגריה, בלילה שאחרי הצתת המסגד כחלק מפעולות "תג מחיר". הם שרפו את בניין המועצה, שברו חלונות ודלתות במתנ"ס, יידו אבנים וגרמו נזק למרפאה. דיווחים גם על ירי בכפר הגלילי

הוונדליזם שאחרי המעשה הנפשע. צעירים מהכפר טובא זנגריה, שבו הועלה אתמול באש המסגד "א-נור" במסגרת פעולות "תג מחיר", הציתו במהלך הלילה (יום ג') את בניין המועצה, וגרמו נזק גם למתנ"ס המקומי ולמרפאה בכפר. החשודים יידו אבנים לעבר כוחות משטרה שהגיעו למקום ושרפו צמיגים ואת דגל ישראל. השוטרים ירו לעברם גז מדמיע, רימוני הלם ואמצעים נוספים לפיזור הפגנות.

 

"תג מחיר" - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

ההצתה הסבה נזק רב לבניין המועצה, ועשרות הצעירים שהפגינו וניסו לחסום את הכניסה לכפר פגעו גם במתנ"ס ובמרפאה, לידם שרפו המוחים צמיגים. הם שברו חלונות ודלתות במתנ"ס, וגרמו נזק לרכוש. כמו כן, הם הסבו נזק למועדון לקשישים בכפר. "מדובר בוונדליזם", אמר בזעם ראש מועצת טובא זנגריה, צביקה פוגל, "את בית גיל הזהב סיימנו לשפץ לא מזמן בסכום של יותר מ-100 אלף שקל".

 

דגל חרוך בטובא זנגריה, הבוקר (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
דגל חרוך בטובא זנגריה, הבוקר(צילום: אביהו שפירא )

 

במהלך הלילה ירו גם תושבים באוויר בטובא-זנגריה. לא היו נפגעים ולא נעצרו חשודים. מפקד מחוז הצפון, ניצב רוני עטיה, שהה במהלך הלילה עם הכוחות באזור, והורה לשמור על הכוננות הגבוהה בכל רחבי המחוז הצפוני. 

 

רבים מהתושבים זעמו על מעשי הוונדליזם ומכובדי הכפר קראו להפסיק לאלתר את מעשי האלימות. "זה לא מכובד", אמר ל-ynet תושב הכפר טלעאת אל-היב, "אני מבין את הכעס בגלל שריפת המסגד, אבל לא צריך להתפרע ולהשתולל. מי שמפסיד בסוף, זה אנחנו".

 

שברו חלונות במתנ"ס (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
שברו חלונות במתנ"ס(צילום: אביהו שפירא )

 

אל-היב הביע תקווה שאחרי האירועים, היום הזה יעבור בשקט. "השטח עדיין מתוח ואנשים עצבניים", ציין. תושב אחר, עלי אל-היב הפנה את זעמו כלפי המשטרה וטען כי נוכחותה בכפר היא שגורמת לאווירה המתוחה. "כל עוד המשטרה בכפר, המצב לא יירגע", אמר, "עדיף שייצאו".

 

בינתיים, אחד החיילים שמתגורר בכפר עדיין זועם על שריפת המסגד וריסוס כתובות הגרפיטי. "אני לא יודע איך אוכל כך לחזור ליחידה שלי", אמר והאשים: "אם ערבים היו מציתים מוסדות יהודיים, לא היו מהססים לפרסם את שמותיהם ולחשוף אותם בתקשורת. אין ערך לציבור הערבי בישראל".

 

אמש, בעקבות הצתת המסגד וריסוס הכתובות "תג מחיר", "נקמה" ו"פלמר", הכריזו היישובים הבדואים בצפון על שביתה כללית היום, כולל במוסדות החינוך.

 

המסגד שהוצת, ביום שאחרי (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
המסגד שהוצת, ביום שאחרי(צילום: אביהו שפירא )

 

בנוסף, אמש הפגינו כ-50 צעירים, חלקם מתנועת הנוער העובד והלומד, בצומת ראש פינה מתוך הזדהות עם תושבי טובא זנגריה ומחו נגד גזענות וקיצוניות. המפגינים קראו "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" ו"'תג מחיר' - כולנו משלמים".

 

אתמול אחר-הצהריים ביקר נשיא המדינה, שמעון פרס, במסגד שהוצת. פרס גינה את המעשה והבטיח כי האחראים לו ייתפסו ויועמדו לדין. "אני מזועזע עד עמקי נשמתי, אני מלא בושה וחרפה לראות מה שחוללו למסגד הזה", אמר פרס בזעם בתחילת דבריו, "לא נשלים עם זה. אין ישראלי אחד שלא מתבייש. לא ננוח ולא נשקוט עד שכל אדם יוכל להתפלל כאוות לבו, שכל אדם יכבד את המקומות הקדושים לכל בני האדם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין המועצה הועלה באש
צילום: אביהו שפירא
מהומות בטובא זנגריה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים