שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מתכוננים לחג הרכיבה - כיפור על אופניים
  בסוף השבוע הקרוב ינצלו מאות אלפי רוכבי אופניים את מנוחת הרכב המנועי בישראל, את הכבישים הריקים כמעט לחלוטין, וכנראה גם את מזג האוויר היבש. לקראת הרכיבה הגדלה, בעיקר של בני הנוער, קבלו מדריך קצר

  הצפיפות הקבועה בחנויות אופניים בימים האחרונים לפני יום כיפור, הפכה זה מכבר למסורת וחגיגת מכירות היסטרית בישראל. לא במקרה, שכן היום הזה הפך - ותודה להשבתת הרכב המנועי - לחג הרכיבה הרשמי של ישראל. המשווקים הגדולים מתמודדים תמיד עם כמות הזמנות אדירה ביחס לימים רגילים, החנויות צפופות והמוכרים אינם יודעים אל מי לגשת קודם. לצערנו, מוכרים לחוצים המעוניינים למכור כמה שיותר זוגות אופניים, יתקשו לא רק להאזין ולהתאים את הזוג האידיאלי, אלא עלולים לפשל בעוד מובנים.

   

  עוד בנושא אופניים ב-ynet:

   

  הכביש ריק - גן עדן לרוכבים הצעירים (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
  הכביש ריק - גן עדן לרוכבים הצעירים(צילום: איי פי)

   

  התוצאה היא שאתם עלולים לא רק למצוא עצמכם עם אופניים שאינם מתאימים, אלא גם עם זוג שהורכב בחופזה. והמשמעות כאן היא ברגים רופפים שעלולים להשתחרר, כידון שנע בחופשיות מיותרת ודוושות מתפרקות. בקיצור, לא לעשות זאת. אל תמתינו לרגע האחרון, ואל תרכשו בחופזה.

   

  מה בעצם כדאי לרכוש?

  ראשית, חשוב לדעת כי רכישת אופניים לפני יום כיפור, ולא רק בגלל הלחץ בחנויות, אינה מומלצת. גם אתם מן הסתם לחוצים "לסגור עסקה", ולעולם יהיו אלה נתוני פתיחה פחות טובים. אבל אם כבר החלטתם, חשוב שתדעו כמובן בדיוק מה אתם צריכים. או במילים פשוטות, לאיזו פעילות ישמשו האופניים שתרכשו.

   

  כך למשל, חשוב לזכור כי ככל שמדובר ברוכבים צעירים (ונמוכי קומה) יותר, גודל השלדה מקבל משמעות מיוחדת. ואם אינכם יודעים, שלדות של דגמי

  אופניים שונים, מגיעות במידות הנבדלות זו מזו באופן ניכר. החל בשלדת S קטנה יחסית, וכלה בשלדות XL. נכון, בדיוק כמו בביגוד. מלבד זאת, ישנם אופניים המיועדים אך ורק לילדים. לגילאי חמש עד תשע שנים מתאימים חישוקי "20 למשל. חישוקי "24 יתאימו לגילאי 10-14, ואילו חישוקי "26 מיועדים לבוגרים - בדרך כלל מגיל 14 ומעלה. המחירים לאופני ילדים, מרבית הסוגים הרלוונטיים, ינועו בין כ-250 שקלים לאופניים זולים במיוחד, ועד 1500 שקלים לאופני-כניסה בסיסיים.

   

  לילדים, בעצם, בעיקר לילדות. הקפידו על המידה (צילום: אבי גנאור ) (צילום: אבי גנאור )
  לילדים, בעצם, בעיקר לילדות. הקפידו על המידה(צילום: אבי גנאור )

   

  כאשר מדובר בבנות המין היפה והמתבגר, יש לזכור כי מרביתן אינן מעוניינות באופניים לא עירוניים באופיים. כך לפחות מדווחים בעלי חנויות. נערות ונשים צעירות מעדיפות, כך מסתבר, לרכוב על אופני נשים מעוצבים, עם "רמה" נמוכה וקעורה ואוכף "נשי" רחב יחסית. טווח המחירים במקרה זה ינוע בין 700 ל-3,000 שקלים.

   

  ומה לגבי רוכבים בוגרים? כאמור, מי מעוניין ברכישת אופניים לצורך רכיבה רצינית, לא יעשה זאת בדרך כלל ימים ספורים לפני יום כיפור. אלה שכן, יהיו בדרך כלל רוכבים מזדמנים או מתחילים המעוניינים להצטרף באופן כלשהו לטרנד. המחירים כאן ינועו בין 500 ל-1,500 שקלים עבור אופניים מאד בסיסיים.

   

  ועכשיו, איך מודדים בדיוק

  בואו ונהיה כנים. מרבית רוכבי האופניים במהלך הכיפור הם בני הדור הצעיר. או במילים אחרות - ילדים. וכאן כדאי להיות זהירים במיוחד. קחו למשל את מודעות הענק שמתפרסמות בימים האחרונים בעיתונות הארצית, ובהם מככבים אופניים במחירים שמתחילים ב-250 שקל. ההמלצה שלנו - אל תתפתו. התמורה שיעניק זוג כזה תהיה ביחס ישיר לעלות הנמוכה, שאינה מותירה מרווח גדול למשווק. בהנחה שאתם לא רוכשים אופניים רק כדי לזרוק אותם אחרי החג, השקיעו עוד כמה מאות שקלים ורכשו אופניים - גם פשוטים - במחיר של 400-1,000 שקלים.

   

  אורך החיים של אופניים זולים יהיה תמיד קצר במיוחד, והסכנה היא שלאחר תקלה או שתיים, הם ימצאו את דרכם למחסן ויישארו שם לנצח. ובאותו עניין. שימו לב שכל זוג אופניים שנמכר בישראל, חייב להיות מצויד באישור מכון התקנים הישראלי. אל תסמכו על זה, ותשאלו את המוכר במפורש האם האופניים שהוא מציע לכם, קיבלו אישור של מכון התקנים הישראלי. שימו לב, להבדיל מ"עמידה בתקן", ובעיקר אם מדובר באופניים שמצוידים במנוע עזר חשמלי.

   

  חשושב מאד - שמרו על שלדה שמתאימה למבנה הגוף (צילום: Gettyimages Imagebank) (צילום: Gettyimages Imagebank)
  חשושב מאד - שמרו על שלדה שמתאימה למבנה הגוף(צילום: Gettyimages Imagebank)

   

  הלאה. אחת הפעולות החשובות ביותר ברכישת אופניים, היא כאמור המדידה. אופניים חייבים להתאים לרוכב, גם (ואולי בעיקר)אם הוא צעיר במיוחד. ילד שירכב על אופניים לא מתאימים לו מבחינת הגודל, עלול לא רק שלא ליהנות, אלא גם לסבול מכאבים מיותרים בצוואר, בגב, בידיים ובברכיים, ועלול כמובן להיפגע מנפילה מיותרת.

   

  אז איך מודדים? ודאו שכאשר ילדכם יושב על מושב האופניים, קצות רגליו יגיעו לקרקע ללא מאמץ גדול מדי. בקשו ממנו גם לעמוד עם שתי רגליו מעל ה"רמה" (צינור השלדה העליון). בעמידה כזו צריך להיות רווח של שלוש אצבעות בעברך בין המפשעה לצינור. אופני נשים? בצעו את המדידה כאשר הרוכבת יושבת על האוכף, ושתי רגליה מגיעות לקרקע.

   

  ובטיחות, מה איתה?

  "רוכבי יום כיפור" הם לא פעם רוכבים חדשים וחסרי ניסיון, וכתוצאה מכך לא מצוידים בכל אביזרי הרכיבה המומלצים. את אבזור העילית אפשר לחסוך מהם בשלב ראשון, ולכן אין צורך של ממש ברכישת נעלי רכיבה. א-ב-ל. כדאי מאד להזכיר כי רכיבה עם סנדלים, ובעיקר עם כפכפים, מזמינה צרות. במקרה של נפילה זה יכאב במיוחד, אבל גם מכה לא מתכוננת מאבן שניתזה מגלגל האופניים שלפניכם, עלולה לכאוב מאד. לכן מומלץ תמיד לרכוב עם נעלי ספורט, אך לשים לב שהשרוכים אינם ארוכים מדי ו-או מתבדרים על מעבר לנעל. אתם לא רוצים שהשרוך ייתפס בגלגל שיניים, ולכן מומלץ להכניס את הקצוות לנעל. ביגוד אחד? אם אתם רוכבים עם מכנסיים ארוכים, שימו לב ששוליהם לא רחבים מדי. זוכרים את גלגלי השיניים הקדמי? זהו.

   

  מה עוד? רכיבת יום כיפור נעשית לא אחת בשעות הלילה. הקפידו לכם שאופני הילד מאובזרים היטב בתאורה קדמית ואחורית. יום כיפור אמנם, ומכוניות כמעט שאינן נוסעות, אבל בכל זאת יש מקרים בהם כדאי להקפיד על נראות הולמת. באותה הזדמנות, הוסיפו גם פעמון כלשהו, כדי להתריע, ובקשו ללבוש בגדים בהירים עד כמה שניתן.

   

  לא תשכחו קסדה, נכון? (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
  לא תשכחו קסדה, נכון?(צילום: איי אף פי)

   

  ומכיוון שביום כיפור הרכיבות ארוכות במיוחד, ציידו את הרוכב הצעיר במכשיר סלולארי, מים ומזון לפני שהוא יוצא לדרך. תיק צנוע-מידות שייקשר לסבל או יונח על הכתפיים, עשוי לחסוך התייבשות ואי נוחות כללית. בעניין זה, זכרו להזהיר כי כל ק"מ אותו רוכבים הרחק מהבית, הוא ק"מ נוסף שצריך לדווש בדרך חזרה. לא תמיד זוכרים את זה.

   

  אני מניח שאזכור חשיבות הקסדה ואם אפשר כפפות, כמעט ומיותר כיום. ובכל זאת, לא יזיק שוב. תמיד אפשר להקפיד קצת יותר, ובמידה והרוכב מוכן, לצרף למערך ההגנה גם מגני מרפקים וברכיים.במחלקות האורטופדיות בבתי החולים יסבירו לכם מדוע הם מומלצים.

   

  רכיבה נעימה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חג הרכיבה - כיפור
  צילום: אבי גנאור
  ולא לשכוח למגן את עצמכם
  צילום: אבי גנאור
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים