שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

האשה שאיתו: "לא יודעת לומר מה הוא גילה"

רעייתו של דן שכטמן, הזוכה בפרס נובל לכימיה, ליוותה לאורך השנים את מסעו להכרה בינלאומית. "כולם אמרו שהוא כן יקבל, אבל הוא בשלו. מרוב שהוא צנוע, גם אני כבר לא האמנתי"

"הלך לי לאיבוד בעל", הצהירה היום (ד') ציפורה, רעייתו של דן שכטמן, הזוכה הישראלי בפרס נובל לכימיה. ב-11:30 התקשרו משבדיה לטכניון והודיעו לפרופ' דן שכטמן על זכייתו. הוא הספיק להתקשר לרעייתו, אך מאז התקשתה להשיגו בטלפון, כי שכח להטעין אותו לאחר שחזר מארה"ב. וזה אולי סיפורו של פרופ' שכטמן - הישראלי הצנוע, שלא האמין שיזכה - ועשה את זה בגדול.

 

שכטמן, פרופ' לפסיכולוגיה, התקשתה בעצמה להכיל את הידיעה. "אני עוסקת ברגשות אבל קשה לי להגדיר מה אני מרגישה", אמרה, תוך שהיא מדגישה כי מבחינה מדעית, לא ניתן לשאול אותה על פעילותו של בעלה. "יש לנו שלוש בנות פסיכולוגיות ובן אחד שלומד בטכניון, איתו יש לו שפה משותפת ואיתו הוא יכול לדבר על הנושאים האלה. הייתי בכל מיני כנסים שלו, אבל אל תשאל אותי הוא מה גילה כי לא אדע לומר", אמרה ל-ynet.

 

פרס נובל לדן שכטמן - כותרות אחרונות ב-ynet:


הישראלים שזכו בפרס נובל

הישראלים שזכו בפרס נובל
שם הפרס שנה הערות
ש"י עגנון ספרות 1966 יחד עם נלי זק"ש
מנחם בגין שלום 1978 יחד עם אנואר סאדאת
יצחק רבין ושמעון פרס שלום 1994 יחד עם יאסר ערפאת
דניאל כהנמן כלכלה 2002 יחד עם ורנון סמית
אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר כימיה 2004 יחד עם אירווין רוז
ישראל אומן כלכלה 2005 יחד עם תומאס שלינג
עדה יונת כימיה 2009 יחד עם תומאס שטייץ ווונקטרמן רמאקרישנן
דן שכטמן כימיה 2011  
אריה ורשל ומיכאל לוויט כימיה 2013 יחד עם מרטין קרפלוס ומיכאל לוויט

 

"נורא מגיע לו", הוסיפה האשה, והסבירה: "עברנו איתו שנים רבות של מחקרים, השקעה, עבודה קשה ומלחמות רבות בדרך, אבל הוא התעקש עד הסוף". היא מספרת על צניעותו ועל הצהרותיו לאורך השנים כי לא יזכה בפרס. "הוא מאוד צנוע, אמר כל הזמן שהוא לא יקבל, למרות שהיה מועמד שנים. כולם אמרו שהוא כן יקבל, אבל הוא בשלו. מרוב שהוא צנוע, גם אני כבר לא האמנתי. הוא חזר לפני יומיים מחו"ל ולא חשב על זה. דיברו על זכייה בפיזיקה, שלשום נתנו את הפרס בפיזיקה ובזה זה נגמר".

 

ההכרזה על זכייתו של שכטמן, היום (צילום: AP) (צילום: AP)
ההכרזה על זכייתו של שכטמן, היום(צילום: AP)
  

השתלשלות האירועים שליוותה את ההודעה הגדולה גרמה ל"נתק" בין בני הזוג. "לא דיברנו על זה היום בכלל, למרות שידענו שהטקס היום, לכן זו הפתעה גדולה. ב-11 וחצי הוא התקשר ואמר לי: 'כרגע נודע לי, אל תגידי כלום עד 12, עד ההכרזה'. מאז אני לא תופסת אותו, הלך לי לאיבוד בעל".

 

יואב, בנו של הזוכה, אמר בהתרגשות ל-ynet: "אבא כרגע בטכניון, המשפחה מרגישה מצוין, אני מרגיש מצוין עם הבשורה הזו. אנחנו מאוד שמחים על כך. זה בא בהפתעה כי לא ממש יודעים שזוכים עד הרגע האחרון. זו שמחה בהחלט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גאווה משפחתית. פרופ' ציפורה שכטמן
צילום: אבישג שאר ישוב
פרופ' דן שכטמן
מומלצים