שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מגרשים מהארץ את המתמחים הטובים בעולם
  אם יממשו הרופאים המתמחים את מכתבי ההתפטרות, תקרוס יחידת טיפול נמרץ ילדים ברמב"ם, שאני מנהל. את הרופאים שלנו, מהמוכשרים בעולם, תוכלו לחפש אחר כך בחו"ל

  מערכת הבריאות בארץ נתונה ברגעים אלה בנקודה הקריטית ביותר בכל תולדותיה. אני רופא במערכת כמעט 40 שנה, הייתי שותף לכל המאבקים המקצועיים של הרופאים ולמשברים במערכת הרפואה הציבורית - שבר כזה לא היה מעולם.

   

  אין ספק כי הדילמות העומדות בפני הצדדים המעורבים מורכבות וסבוכות: מצד אחד הסכם עבודה חתום כחוק, שלפתיחתו עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת בתחום יחסי העבודה. מצד שני, איום ההתפטרות ההמונית של המתמחים עם אפשרות ודאית לקריסת בתי החולים המרכזיים בטווח זמן של מספר ימים. ההשלכות על ציבור החולים יהיו קטסטרופליות.

   

  עוד בערוץ הדעות - טורים שכתבו מתמחים:

   

  אלו אינן סיסמאות: יחידת טיפול נמרץ ילדים ברמב"ם, שאני מנהל, היא היחידה המרכזית בצפון הארץ ומקבלת את כל המקרים הקשים והמורכבים ביותר - אין לה תחליף מצפון לתל-אביב. כל המתמחים המוכשרים לתפקד ביחידה ולבצע תורנויות הגישו מכתבי התפטרות, וגיוס רופאים בוגרי רומניה והונגריה שטרם עמדו במבחני ההסמכה ממש לא יעזור. היחידה תקרוס בתוך מספר ימים.

   

  שלט שתלו מתמחים בבית החולים איכילוב בתל-אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  שלט שתלו מתמחים בבית החולים איכילוב בתל-אביב(צילום: מוטי קמחי)

   

  רבות נכתב על הפנים הרבות של המאבק המקצועי הנוכחי של הרופאים, אך ברצוני להאיר פן קריטי שלא הודגש דיו - המשמעות האסטרטגית של עזיבה המונית של מתמחים את הרפואה בארץ וההפסד שאינו ניתן למדידה כמותית של צעד זה.

   

  עמדתי עד לא מכבר בראש ועדת הקבלה של הפקולטה לרפואה בטכניון. בכל שנה נרשמים ללימודי רפואה בטכניון למעלה מ-1,100 מועמדים. נתוני ה"סכם" (שילוב ציוני בגרות וציון פסיכומטרי) של אנשים צעירים אלה הם הגבוהים ביותר בין כל הנרשמים ללימודים בטכניון, הנחשב למוסד האקדמי בעל דרישות הקבלה הגבוהות ביותר בארץ. המועמדים עברו בהמשך סינוני קבלה להערכת כישוריהם האישיותיים. מתוך כ-1,100 מועמדים אלה התקבלו ללימודי רפואה בטכניון - בשנים בהן החלו המתמחים הנוכחיים את לימודיהם - כ-80 סטודנטים לשנה, כ-400 בכל הפקולטות בארץ.

   

  הרופאים הכי איכותיים שהיו פה

  אלו הם הצעירים האיכותיים שבאיכותיים - לא אטעה אם אומר שהם שייכים למאיון העליון בקרב כל שנתון. צעירים אלה השקיעו מעצמם, הפקולטות לרפואה ובהמשך טובי הרופאים בארץ השקיעו בהם השקעה עצומה בלימוד, הדרכה ליד מיטת החולה והקניית מיומנויות מקצועיות ברמה הגבוהה ביותר שניתן להעניק.

   

  אני מכיר היכרות אינטימית את כל המתמחים ברפואת ילדים ברמב"ם. כמעט כולם הגישו מכתבי התפטרות ונחושים לממש התפטרות זו. זו קבוצת רופאים איכותית מאין כמותה. אינני זוכר רמה כזו של מתמחים - הן מהפן המקצועי והן מהפן האישי-אנושי - בכל שנותיי הרבות ברמב"ם. חלק מהם מסומן כבר היום כמועמדים למנהלי המחלקות הבאים במערך רפואת הילדים בבית החולים.

   

  בוגרי הפקולטות לרפואה בארץ הם מהרופאים הטובים בעולם. מסיבה זו הרופא הישראלי היוצא ל"התמחות על" בארה"ב מצטיין שם, מקבל הצעות מפתות ולצערנו והפסדנו נשאר בניכר. זה המסלול הצפוי לחלק משמעותי מהמתמחים המתפטרים: הם ינדדו, בלית ברירה, להתמחות בחו"ל ובהיעדר שורשים איתנים במערכת הרפואה הישראלית ועם הרבה כעס ותסכול, רב הסיכוי שלא ישובו אלינו. ואנו נותנים להם פשוט לעזוב.

   

  האם מישהו באוצר, במשרד הבריאות או בהסתדרות הרפואית ניסה לחשב את המחיר הכלכלי של אבדן דור העתיד של מערכת הבריאות? צעירים אלה - אם יישארו - יהיו טובי הרופאים לאורך 35 השנים הבאות! האם נתתם דין וחשבון לעצמכם ולכל הציבור הישראלי על ההשלכות האסטרטגיות של אובדן מאות מטובי הרופאים על מערכת הבריאות? בלי דור זה מסופקני אם יהיה למערכת הבריאות הישראלית עתיד - הוא בוודאות יהיה באיכות ירודה בהרבה. כדאי מאוד שהגורמים הקובעים יתנו להיבט זה מקום משמעותי יותר במערכת הכוללנית של שיקוליהם.

   

  פרופ' גד בר-יוסף, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, הקריה הרפואית רמב"ם, חיפה

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: פיוטר פליטר, רמב"ם
  לא יהיה עתיד. גד בר-יוסף
  צילום: פיוטר פליטר, רמב"ם
  מומלצים