שתף קטע נבחר

השבוע המוצלח של רומני - כאב הראש של אובמה

האנטסמן הוא מועמד רציני אך לא ממריא בסקרים, פרי פופולרי אך לא מפסיק להסתבך בפליטות פה וקיין זוכה לתמיכה מפתיעה אך לא עמד עוד מול התקשורת הנשכנית. אחרי שכריסטי ופיילין הודיעו שלא ירוצו לנשיאות, רשימת המועמדים הרפובליקנים מאירה פנים למושל מסצ'וסטס לשעבר. הבית הלבן בכוננות

זה חודשים רבים שבבית הלבן העריכו שמיט רומני הוא בעל הסיכויים הגדולים ביותר לנצח בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית. מקורביו של נשיא ארצות הברית גם העריכו כי האיש שכיהן במשך ארבע שנים בתפקיד מושל מסצ'וסטס ומחזיק בניסיון כלכלי במגזר הפרטי יכול להציב את האיום הגדול ביותר לברק אובמה בקרב על הנשיאות ב-2012.

 

אמריקה בוחרת - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

לקראת סוף השבוע הקרוב, נראה שרשימת המועמדים הרפובליקנים לנשיאות כמעט סגורה באופן ודאי. מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי הודיע שלא ירוץ וגם מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין הודיעה הלילה כי לא תיכנס למרוץ. ומה לגבי ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני? גם הוא יישאר ככל הנראה מחוץ לתמונה.

 

בבית הלבן חוששים ממנו. רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
בבית הלבן חוששים ממנו. רומני(צילום: AP)

 

יום שלישי האחרון היה יום מאושר בחייו של רומני בן ה-64. האיש שממנו הוא חשש יותר מכל, כריס כריסטי, הודיע כי הוא אינו מתמודד. כריסטי, כמו רומני, הוא רפובליקני מתון המסוגל לכבוש קולות של עצמאים ושל דמוקרטים מהסוג שתמך ברונלד רייגן הרפובליקני בעת התמודדותו מול ג'ימי קרטר.

 

שיעור במדיניות חוץ מהנרי קיסינג'ר

כריסטי הרבה יותר כריזמטי מרומני והיה גורם לו צרות רבות, ורפובליקנים בכירים התחננו בפני מושל ניו ג'רזי לרוץ בבחירות. אחד מהם היה הנרי קיסינג'ר, מזכיר המדינה האגדי והגורו של הרפובליקנים. קיסינג'ר נפגש עם כריסטי ולפי האתר האמריקני "פוליטיקו", הוא ממש התחנן בפני כריסטי שירוץ. על הדרך, הוא העניק לכריסטי סקירה על מצב העולם. מושל ניו ג'רזי האזין, נבהל והחליט שהוא לא זקוק לקללה הזו - להיות נשיא ארה"ב.

 

במשבצת של הרפובליקני המתון נמצא גם ג'ון האנטסמן, לשעבר מושל יוטה ושגריר ארה"ב בסין. להאנטסמן יש תוכנית כלכלית מעולה ואת כל המרכיבים כדי להיות מועמד רציני. אנשים רצינים במפלגתו מתפללים להצלחתו, אלא שבינתים הוא לא מצליח להמריא בסקרים. האנטסמן מטיל את כל יהבו על ניו המפשייר, מדינה שבה מוביל רומני עם שיעור תמיכה של 41 אחוזים. האנטסמן, לעומתו, זוכה ל-10 אחוזי תמיכה בלבד. מסיבה זו הוא העביר לפני כמה ימים את מטה הבחירות שלו מפלורידה לניו המפשיר.

 

לא תרוץ לנשיאות אך תישאר על תקן של ממליכת מלכים. פיילין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא תרוץ לנשיאות אך תישאר על תקן של ממליכת מלכים. פיילין(צילום: רויטרס)

 

רומני קיווה ששרה פיילין תרוץ ותפצל עוד יותר את קולות האגף הימני של המפלגה ושל תנועת "מסיבת התה". זה לא הצליח לו. פיילין עשתה את הצעד הנכון מבחינתה - והודיעה שהיא אינה מתמודדת. הסקרים לא היו נדיבים עם מושלת אלסקה לשעבר, כמו גם מחברי הספרים והמאמרים האחרונים עליה.

 

פיילין? היא תמשיך לעשות כסף ממכירת ספרים

כניסה למירוץ היתה קוברת סופית את פיילין מבחינה פוליטית.

עכשיו היא יכולה להמשיך להסתובב בארה"ב על תקן של ממליכת מלכים, לנצל את הפופולריות העצומה שלה בקרב הימין לסייע לבחירת מועמדים של "מסיבת התה" לקראת הבחירות לסנאט ולבית הנבחרים, ולשמור על זרימת המזומנים לחשבון הבנק שלה מהרצאות, פרשנויות וכתיבת ספרים.

 

ל"מסיבת התה" נותר עדיין לחגוג עם מישל בקמן וריק פרי, נציגי האגף הניצי במפלגה הרפובליקנית. בקמן ביצעה פריצת דרך גדולה במשאל קש באיווה, אך כניסתו של פרי למרוץ דחקה אותה עד כדי חיסול מועמדותה.

 

למרות הירידה בסקרים, יש לו מספיק כסף כדי להישאר במרוץ. פרי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
למרות הירידה בסקרים, יש לו מספיק כסף כדי להישאר במרוץ. פרי(צילום: רויטרס)

 

ומה עם פרי? מושל טקסס פתח בעצמו את המרוץ לנשיאות כמו כוכב שביט וזכה לתמיכה מיידית של 35 אחוזים בערך -מספרים שרומני, ששומר על יציבות אך לא מצליח לפרוץ מעבר ל-25 אחוזי תמיכה -  לא מצליח להגיע אליהם בגלל היעדר כריזמה וחום אנושי מהסוג שמקרין פרי.

 

ריק פרי: אחרי הזינוק המטאורי - נפילה

אבל מרגע שפרי החל לפרוץ קדימה, הבעיות שלו מיד החלו לצוץ. מושל טקסס התגלה בעימותים הטלוויזיוניים האחרונים כאדם שסובל מחוסר משמעת בכל מה שקשור לעמידה במסרים שלו: הוא הסתבך באמירות נגד ביטוח לאומי לגימלאים (המצביעים הזקנים לא אוהבים את זה), בעד חינוך ממלכתי לילדי מהגרים בלתי חוקים (ב"מסיבת התה" לא אוהבים את זה) ובעד שיגור צבא אמריקני למכסיקו (אף אחד כמעט לא אוהב את זה) ואם זה לא מספיק, התקשורת האמריקנית התחילה לחטט ולנבור בעברו ולפרסם כתבות המציגות אותו, בצדק או שלא בצדק, כגזען.

 

מי שניסה לבנות את הקמפיין שלו על הנושא הגזעי הוא המועמד הרפובליקני השחור הרמן קיין, איש עסקי פיצה מצליח ביותר שמעולם לא עסק בפוליטיקה. היה זה דווקא קיין, ולא רומני, שהצליח ליהנות מנסיגתו של פרי בסקרים ולגרוף לחיקו את הקולות שהפסיד מושל טקסס.

 

האיש מהפיצריה יכול ללכת עד הסוף? קיין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האיש מהפיצריה יכול ללכת עד הסוף? קיין(צילום: AFP)

 

סקר אחרון של רשת CBS מציב את קיין בראש יחד עם מיט רומני (17 אחוזים כל אחד) כשפרי מאחוריהם עם 12 אחוזי תמיכה בלבד. עד כה הצליח קיין להשמיע סיסמאות שמרניות, אבל עד היום הוא לא עמד מול אש צולבת של מראיינים קשוחים ובעלי טורים נוקבים. אם כן, המבחן האמיתי שלו מתחיל עכשיו.

 

לא סופרים את המועמד הרפובליקני השחור?

אך למרות שקיין צובר גובה בסקרים, הפרשנים לא סופרים אותו כמועמד שיכול ללכת עד הסוף. נראה כי ההצלחה הזמנית שלו מבטאת יותר את התנודות הדרמטיות בסקרים שמצביעות על חוסר שביעות רצונם של הבוחרים הרפובליקנים מרשימת מועמדיהם הנוכחית.

 

פרי אמנם הידרדר בסקרים, אבל מוקדם מאוד להספיד אותו. השבוע התפרסם כי מושל טקסס הצליח לגייס 17 מיליון דולר תוך ששה שבועות - יותר מכל מועמד אחר. נתון זה מותיר אותו בזירה והוא יכול עדיין להמשיך לחבוט ולבעוט ביתר המועמדים. ההנחה הרווחת בארה"ב היא שהריצה של קיין תיבלם. אם זה יקרה הרי שהקרב הגדול במפלגה הרפובליקנית הולך להיות בין רומני לפרי.

 

אם פרי ימשיך לנהל מסע בחירות לא ממושמע, עם מסרים מבולבלים, תכריע היציבות של רומני הממושמע והמנוסה שכבר עבר מערכת בחירות מקדימות ב-2008, שבה הפסיד לג'ון מקיין.

 

בסופו של דבר, הבוחרים הרפובליקנים יבחרו במועמד שמסוגל לדעתם לנצח את אובמה ולכבוש את הבית הלבן. הם ינסו לדמיין מי מהמועמדים שלהם יוכל להתייצב לעימותים טלוויזיונים מול הנשיא האמריקני בעל כושר הדיבור הידוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעל ניסיון כלכלי מהמגזר הפרטי. רומני
צילום: AFP
ראש בראש עד הסוף? רומני ופרי
צילום: AFP
נציג האגף הניצי במפלגה הרפובליקנית. פרי
צילום: רויטרס
מי יוכל לגבור על הנשיא בעל כושר הדיבור? אובמה
צילום: MCT
נשאר מחוץ למרוץ למרות הלחצים. כריסטי
צילום: Bob Jagendor cc
התחנן בפני כריסטי שירוץ. קיסינג'ר
צילום: אלכס קולומויסקי
פרי הרס לה את ההתחלה המוצלחת. בקמן
צילום: AFP
מומלצים