שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שששש! בוונצואלה אוכפים חוקי תנועה בפנטומימה

  בלי לומר מילה: מסעות פרסום אגרסיביים, קורסי נהיגה מונעת, החמרת ענישה, מכמונות מהירות, מצלמות, ניידות דמה ועוד. את הכל כבר ניסו בישראל כדי לצמצם את הסכנות בכבישים, אבל את זה עוד לא.

   

  בבירת ונצואלה קראקס עוברים על עבירות התנועה בשתיקה: פנטומימאים נפרשו ברחובות כדי לעשות את מה שהמשטרה לבדה לא הצליחה - לאכוף את חוקי התנועה.

   

  ובינתיים אצלנו:

   

  כ-120 פנטומימאים לבושים בבגדי ליצן ובכפפות לבנות יצאו בשבוע שעבר לרחובות אחד האזורים בבירה קראקס, מנופפים באצבע לנהגים שעברו על החוק או להולכי רגל שחצו רחובות סואנים שלא במעבר חציה.

   

  "פעולה אמנותית ושלווה יכולה להשיג את המטרה" (צילום: AP) (צילום: AP)
  "פעולה אמנותית ושלווה יכולה להשיג את המטרה"(צילום: AP)

   

  לפנטומימאים היתה לא מעט עבודה, בעיר שבה רוכבי אופנועים דוהרים על מדרכות, אוטובוסים מורידים נוסעים באמצע רחובות עמוסים ונהגים מתייחסים להגבלות המהירות ואף לרמזורים כהמלצה בלבד. נשמע מוכר?

   

  "קשה לשנות הרגלים רעים"

  "רוב האנשים משתפים פעולה, אבל הרגלים רעים קשה לשנות", אמרה ניידי סוארס, פנטומימאית בת 18 שלבשה אוברול צהוב זוהר וסביב צמותיה סרט אדום. היא עטתה פרצוף כעוס, סימנה בידה "עצור!" ואז הצביעה לעבר אור האדום, כאשר אופנוענים עלו על מדרכות מלאות בהולכי רגל.

   

  "חלק מהאנשים כועסים כשאנחנו מעירים להם", היא הוסיפה. היה גם מי שענה בקללות לנזיפה השקטה. "אבל רובם מגיבים בהסכמה וכמה גם הגיבו במחמאות". כשדיברה עם הכתב היא נאלצה לצעוק לעתים, בין קולות צופרים, סירנות אמבולנסים, מנועי אוטובוסים רועשים ומוזיקה העזה ממכוניות.

   

  ככה נחנך את הנהגים? (צילום: AP) (צילום: AP)
  ככה נחנך את הנהגים?(צילום: AP)

   

  ראש העיר הממונה על המחוז בקראקס פנה לפנטומימאים כדי לנסות ולשפר את האדיבות בקרב נהגים והולכי רגל פזיזים. הוא הלך בעקבות ראש עיר בבוגוטה שבקולומביה, ששילב את השחקנים השתקנים עם אכיפה משטרתית מוגברת בתוכנית שנודעה כהצלחה.

   

  אך בבירת ונצואלה, נראה שזה הולך להיות קשה יותר. כתב AP מדווח בתדהמה על נהגים שמפספסים יציאה מכביש מהיר, ונוסעים לאחור מול התנועה. אופנוענים נכנסים באין כניסה לרחובות חד-סטריים וצופרים להולכי רגל כשהם עולים על מדרכות, ולפעמים רואים ילדים תחובים באופן מסוכן בין הנהג לנוסע נוסף.
  מעניין איך היה מתאר את כבישי ורחובות ישראל.

   

  אלכס אוחדה, נשיא ארגון תרבות שמעסיק שחקנים מקצועיים שמדריכים את הפנטומימאים, אמר כי הוא בטוח שאלו יסייעו, אך הודה ששינוי התנהגותי בכביש דורש מאמץ ארוך טווח. ניסיונות לשיפור המצב נכשלו במשך דורות.

   

  "הרבה פעמים, פנטומימאים יכולים להשיג מה שמשטרת התנועה לא יכולה לעשות בעזרת אזהרות וענישה", הוא הסביר, "לעומת זאת, פעולה אמנותית ושלווה יכולה להשיג את המטרה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים