שתף קטע נבחר

אף שר לא הגיע לאזכרה לחללי יום כיפור: "בושה"

4,000 בני משפחות שכולות נכחו בטקס הזיכרון השנתי לקרוביהם בקריית שאול, אף שר או חבר כנסת לא הגיע. יו"ר ארגון יד לבנים: "זה ביזיון. ההורים דרשו שלא נתחיל בטקס"

לא שר, וגם לא חבר כנסת: טקס הזיכרון הממלכתי השנתי ל-780 חללי מלחמת יום כיפור נערך היום (א') בתל אביב ללא נוכחות נציג ממשלתי רשמי או חבר כנסת. בעוד ההורים השכולים ומשתתפים אחרים בטקס כינו את התנהלות הממשלה "בושה" ו"ביזיון", עסקו השרים בדיונים ארוכים על דו"ח טרכטנברג. לשכותיהם של משה יעלון ויוסי פלד - האחד נקבע מראש כנציג הממשלה באירוע והאחרון תואם כמחליפו - מנסות כעת לברר כיצד אירע המקרה המביך.

 

מלחמת יום כיפור - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

טקס הזיכרון בבית העלמין הצבאי בקריית שאול בתל אביב, הנחשב לשני בגודלו אחרי הטקס שנערך מוקדם יותר הבוקר בהר הרצל בירושלים, נפתח במהומה רבתי, כאשר כ-4,000 בני המשפחות השכולות גילו כי בשל ישיבת הממשלה המתארכת וההצבעה על דו"ח טרכטנברג, נעדר הנציג הממשלתי. יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן-שם, אמר ל-ynet כי יעלון היה אמור להגיע ולנאום בטקס, אך ביטל לפני שלושה ימים וברגע האחרון ביטל גם פלד, מחליפו. "13 שנה אני מארגן את האזכרות הממלכתיות ולא זכור לי ביזיון ובושה כזו. אלפי הורים דרשו שלא נתחיל בטקס עד שלא יגיע נציג הממשלה". 

 

נציגי המשפחות השכולות, היום בקריית שאול (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
נציגי המשפחות השכולות, היום בקריית שאול(צילום: אלי אלגרט)
 

הורים רבים דרשו להפסיק את הטקס בעקבות זאת, ובסופו של דבר הוא נפתח באיחור של כחצי שעה, כאשר בין הנואמים המתוכננים שאכן הגיעו לבסוף, נמנה גם רבה של תל אביב, ישראל מאיר לאו. "אפילו לא שלחו סגן שר שייצג את הממשלה", הוסיף בן-שם. "בעוד שהממשלה דנה בצדק חברתי, היא יוצרת עיוות במקום אחר. השרים העבירו מסר קשה לנופלים ולמשפחות - מדינת ישראל לא רוצה לזכור שלפני כמה עשורים נהרגו 2,700 חיילים למען הגנת הארץ. הזילות בשכול הפכה לדבר שבשגרה וארגון יד לבנים לא יעבור לסדר היום על כך".

 

"אפילו לא שלחו סגן שר". טקס האזכרה, היום (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
"אפילו לא שלחו סגן שר". טקס האזכרה, היום(צילום: אלי אלגרט)

 

בבית העלמין בקריית שאול קבורים מאות חללים שהתגוררו בגוש דן. כמדי שנה, הגיעה לאזכרה גם רחלי סטלר, ששכלה

במלחמה את בן דודה יאיר. "אם אני יכולתי כמו בכל שנה לעזוב באמצע היום את עבודתי בשביל לכבד את הנופלים, אז גם שרי הממשלה יכולים לעשות זאת. זו בושה שזהו היחס שצריכים לקבל המשפחות השכולות מממשלת ישראל", אמרה.

 

פלד: מצר שיעלון לא הגיע; יעלון: טעות מצערת

עודד נאווי, שגיסו איסי סחייק נפל ביום הראשון לקרבות, הוסיף כי "מדובר בפגיעה ישירה בהורים רבים. זה מעליב ואין דבר מכובד יותר מהגעה של נציג ממשלה או כנסת שיבוא ויגיד כמה מילים לזכר הנופלים וילך".

 

מלשכת השר פלד נמסר בתגובה כי "השר יעלון ביקש שפלד יחליפו בטקס ופלד הבהיר לו שיסכים לעשות זאת רק אם ישיבת הממשלה שעסקה בדו"ח טרכטנברג תסתיים בשעה 15:00. כבר בשעה 14:30 הודיע פלד ליעלון וללשכתו כי מאחר והישיבה מתארכת הוא לא יחליפו. פלד ימשיך ללוות את המשפחות השכולות כפי שעשה עד היום, הם חלק מהותי מחייו ולא רק בימי זיכרון. הוא מצר על כך שהשר יעלון בחר לא להגיע לטקס".

 

בלשכתו של יעלון אמרו כי "השר התבקש על ידי ארגון יד לבנים להשתתף בטקס בקרית שאול ונענה באופן מיידי. משהתברר לו שהוא אמור להשתתף בדיון שאינו יכול לוותר על נוכחותו בו, ושנקבע לשעת הטקס, ביקש יעלון מפלד להחליפו ואף עדכן בכךאת ראשי יד לבנים. פלד נענה לבקשה, אבל אי הבנה מצערת בין השניים נוצר מצב בו לא נכח איש מהם בטקס. יעלון מביע צער רב בפני המשפחות ומשתתפי הטקס על שהתרחש. יעלון, שהקדיש את מיטב שנותיו לצה"ל, משתתף באופן קבוע בטקסים ובאזכרות לחללי מערכות ישראל, ואף עשה זאת ביום חמישי שעבר בטקס לזכר חללי הצנחנים. כך יקפיד לעשות גם בעתיד".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בטקס הממלכתי לזכר חללי מלחמת יום הכיפורים, שנערך בהר הרצל, נכחו הרמטכ"ל וראש אכ"א. צה"ל מצר על כך כי בשל תקלה שנפלה בתום לב לא נכח נציג רשמי בטקס בקרית שאול. זר צה"ל הונח כסדרו על ידי קצינה בכירה שנכחה בטקס".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית העלמין בקריית שאול, היום
צילום: אלי אלגרט
זוכרים את הנופלים - ללא סיוע ממשלתי
צילום: גיל יוחנן
מצדיעים לנופלים, היום בירושלים
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל מכבד את הנופלים, היום בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים