שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בדרך למעלה: צפו בחילוץ של כלבה מבור עמוק

  כלבה מבוגרת שאבדה לבעליה באזור הרי השומרון, נפלה לבור בעומק של כ-8 מטרים ואותרה ע"י מטיילים. מבצע משותף של תושבי האזור בסיוע של מחלץ החיות - אבי קוזי, הביא להצלתה ממוות ודאי. צפו בסרטון ובתמונות המרגשות

  חייה של כלבה מבוגרת כמעט והסתיימו עקב נפילה לבור מים עתיק בעומק של כשמונה מטרים בחודש שעבר, אך למרבה המזל, מטיילים ואוהבי בעלי חיים, בסיוע של מחלץ חיות, הצליחו להשיבה אל משפחתה המודאגת.

   

  תחילת הפרשה בחודש שעבר. במהלך החג, יצא גיל מילס עם בני משפחתו לטיול באזור היישוב נופים בהרי השומרון, כשלפתע שמעו נביחות עמומות שבקעו ממעמקי האדמה. לאחר חיפושים הם גילו כלבה שנפלה לבור מים עמוק בשטח הפתוח והסלעי, אך חששו להתקרב לבור מחשש שיקרוס.

   

  אב המשפחה ניסה לאתר גורמים חילוץ שיגיעו לסייע לכלבה, אך ללא הצלחה ופרסם את פרטי המקרה באתר לוחות מודעות ברשת, בתקווה כי הדבר יסייע לעזרת הכלבה. משפחה המתגוררת בסמוך לאזור בו נפלה הכלבה, צפתה במודעה והצטרפה למאמצים להשיג מחלצים שיגיעו למקום.  

   

  באדיבות אבי קוזי. עריכה: נדב בן סימון

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  שרדה את הנפילה ללא פציעות

  אלה לין, אם המשפחה יצרה קשר עם מחלץ בעלי החיים, אבי קוזי וסיפרה לו על הכלבה. לאחר תיאום וניסיונות לאתר את הבור בכוחות עצמה שלו בתוהו, קבעה החבורה להיפגש למחרת באזור.

   

  מבצע החילוץ, שתואם עם המשרד להגנת הסביבה ועמותת "תנו לחיות לחיות" שסייעו במימון המבצע, יצא לדרך. כשהגיעו אל המקום בו נפלה הכלבה, קוזי נדהם לגלות כי בתחתית הבור, בעומק של כשמונה מטר, נצפתה כלבה חומה, שמייד הגיבה בכשכוש זנב אל המבקרים.

   

  "דבר ראשון, לפני שהתחלתי בחילוץ, ביקשתי מאלה שתביא עמה שתי קופסאות עם מזון ומים, אותה הורדנו לבור. הכלבה החלה לאכול מיד", מספר קוזי ל-ynet. "אני מעריך שהיא היתה לכודה בבור ללא מזון ומים במשך מספר ימים. חלק מהמזון היבש שהיא קיבלה, היא החביאה בבורות קטנים שחפרה, כנראה כדי לשמור לזמנים קשים".

   

  קוזי בחן את הכלבה ולפי התנהגותה קבע כי מדובר בכלבה ביתית מטופחת ומבוגרת למדי ולא כלבה משוטטת. האתגר הגדול מבחינתו היה למצוא נקודות תמיכה בדמות עצים או סלעים, אליהם יוכל לקשור חבלים, לפני שיגלוש מטה אל הבור. לאחר שאיבטח את עצמו, החלה הירידה האיטית אל תחתית הבור.

   

  "גלשתי לאט לאט. בהנחה שהיא לא ראתה הרבה ימים אנשים סביבה, לא ידעתי אם תגיב אלי בחשדנות או בידידות. כשהגעתי לגובה הפנים שלה, עדיין קשור לחבלים קראתי לה אלי והיא ניגשה אלי בלי חשש", הוא מספר. "ליטפתי, חיבקתי ונישקתי אותה במשך עשר דקות, כדי שהיא תבין שאני לא גורם עוין. היה חשוב שהיא תחוש רגועה, לקראת הקשירה שלה לרתמה וההעלאה שלה למעלה".

   

  הקליקו על "מצגת" כדי לצפות בגלריה

  צילומים: גיל מילס ואלה לין

   

   
  כשירד קוזי אל הקרקע, הוא בדק שהכלבה אינה פצועה ורגע לפני שהחל לקשור סביב גופה את החבלים, הוא שמע משק כנפיים בסמוך לראשו. "הרגשתי כאילו מסוק מתרומם מעלי ולפתע אני רואה תנשמת גדולה, שיצאה מתוך אחד הפירים בבור, עפה מעלי ומצאה מסתור בחורים הגבוהים יותר בבור", הוא מסביר.
   
  לאחר שרתם את הכלבה, הוא שמע קולות התרחשות מעליו, בסמוך לבור. "מסתבר כי בעלי הכלבה, המתגורר בנופים, שמע על חילוץ כלבה בשטח פתוח בסמוך ליישוב ובגלל שהוא מחפש אותה כבר שבוע, הגיע לבדוק זאת מקרוב. הוא היה מאושר כשראה אותה חיה ושלמה", מציין קוזי.
   
  בעלי הכלבה, החזיק בחבל ומשך את הכלבה למעלה בזהירות. "הרגע בו ראיתי אותה יוצאת, הישר אל הידיים של הבעלים שלה, היה שווה את הכל. זו התרגשות גדולה להציל כלב ועל אחת כמה וכמה, להשיב אותו אל המשפחה שלו", מסכם קוזי את החוויה. "מבחינתי זה היה עוד חילוץ מוצלח שהסתיים באופן מושלם לכלבה ולבעלים שלה, שכבר חשבו שאיבדו סופית את חיית המחמד שלהם. זו היתה המתנה שלי בשבילם לשנה החדשה".  
   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יצאה בחוץ. אבי קוזי והכלבה לאחר החילוץ
  צילום: באדיבות אבי קוזי
  הבור העמוק אליו נפלה הכלבה. שרדה את הנפילה
  צילום: באדיבות אבי קוזי
  אבי קוזי, מחלץ בע"ח, מתכונן לגלוש אל הבור
  צילום: באדיבות אבי קוזי
  רגע המפגש בבור
  צילום: באדיבות אבי קוזי
  מבט מקרקעית הבור
  צילום: באדיבות אבי קוזי
  מומלצים