שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נחתם הסכם הבראה להצלת תיאטרון "הבימה"

  בתום חודשים של משא ומתן והשתבתות חוזרות ונשנות, חתמו נציגי משרד התרבות ומשרד האוצר על הסכם הבראה עם הנהלת התיאטרון הלאומי: "זה הרע במיעוטו, לא נותרה ברירה"

  אחרי חודשים של משא ומתן מסורבל, חתמו אמש (ג') נציגי משרד התרבות ומשרד האוצר על הסכם הבראה עם הנהלת התיאטרון הלאומי, "הבימה". בכך נחתם פרק נוסף שדוחה לעת עתה את סופו של המוסד, שמזה שנים היו לא מעט שהספידו אותו בטרם עת.

   

   

  תיאטרון "הבימה" מתמודד ללא הצלחה מזה שנים ארוכות עם גרעונות כבדים של מיליוני שקלים, אותם הוא סוחב על גבו בעקבות הלוואה שלא הצליח להחזיר. תוכניות הבראה, חשבים מלווים והמתנה למחיקת חובות הפכו לריטואל קבוע בתיאטרון הלאומי. הפעם, כך מקווים אנשיו, יצליח "הבימה" לחזור לתלם ועם פתיחת שערי ביתו המשופץ והסכם ההבראה - יוכל המוסד הוותיק להניח את צרותיו מאחור.

   

  ביתו המשופץ של "הבימה". איזון תקציבי בתוך שנתיים (צילום: עמית קוטלר) (צילום: עמית קוטלר)
  ביתו המשופץ של "הבימה". איזון תקציבי בתוך שנתיים(צילום: עמית קוטלר)

   

  ההסכם שנחתם אמש, נועד לאפשר לתיאטרון להגיע לאיזון תקציבי בתהליך שייפרש על פני שנתיים. במסגרת ההסכם התחייבה הנהלת "הבימה" להגיע להסדרי חוב עם נושי התיאטרון. הסדרי החוב ימומנו באמצעות הלוואה מבנק מסחרי בסכום של 6.5 מיליוני שקלים לתקופה של חמש שנים, ובמקביל מסיוע ממשלתי בהיקף של 6.5 מיליוני שקלים. הסיוע מהמדינה מיועד גם למימון עלויות פרישת העובדים, נושא שהביא בחודשים האחרונים פעמיים להשבתת פעילות התיאטרון על ידי ועד העובדים ולמשבר אמון קשה בין הצדדים.

   

  במשרדי האוצר והתרבות הדגישו כי הסיוע יינתן בכפוף לאישורה של ועדת הכספים של הכנסת, כמו גם בכפוף למבחני התמיכה של משרד התרבות והמחלקה המשפטית.

  "כתנאי לקבלת התמיכה יידרש התיאטרון לנקוט בצעדי התייעלות הכוללים בין היתר הקדמת פרישתם של 14 מעובדי התיאטרון", נכתב עוד בהסכם שקובע מינוי במקביל של חשב מלווה מטעם המדינה שיפקח על פעילות התיאטרון במשך תקופת ההסכם. כמו כן, עד ליישום תוכנית ההבראה תלווה את התיאטרון ועדה בין-משרדית משותפת.

   

  מאחורי הקלעים אמרו גורמים המעורים בפרטים ל-ynet: "זה הרע במיעוטו. בהנהלת התיאטרון התנגדו למינויו של חשב מלווה בשלב מסוים, בטענה שמינוי שכזה יגביל את יכולת תפקודו השוטפת של המוסד, אבל הבינו מהר מאוד שלא נותרה בידיהם ברירה. מצב התיאטרון בכי רע, ואי אפשר היה למשוך את זה יותר. כולם שמחים שהשלב הזה מאחורינו".

   

  תגובת הנהלת תיאטרון "הבימה" לא התקבלה עד פרסום הידיעה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התיאטרון הלאומי "הבימה". ההסכם נחתם
  צילום: עמית קוטלר
  לאתר ההטבות
  מומלצים