שתף קטע נבחר

ישיבה בירושלים: מכינים את החנינה לרוצחים

במשרד המשפטים מכונסים נציגי שב"כ, שב"ס ומשרדי ממשלה נוספים ועוברים על רשימת המשוחררים - שאולי לא תפורסם עד יום ראשון. היועץ המשפטי לממשלה כבר מוכן לבג"צים

שם אחר שם, 1,000 אסירים ו-27 אסירות שרבים מהם אחראים לרצח של מאות ישראלים . במשרד המשפטים כונסה הבוקר (יום ד') ישיבה מיוחדת להכנת החנינה שצפויה להינתן לפלסטינים ולערבים הישראלים שישוחררו כנראה בשבוע הבא כחלק מהעסקה עם חמאס, ויאפשרו את חזרתו הביתה של גלעד שליט אחרי יותר מחמש שנים.

 

עסקת שליט - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

הצוות הבין-משרדי המכונס בירושלים כולל נציגים של השב"כ, שירות בתי הסוהר, גורמים בכירים במשרד המשפטים כדוגמת מנהלת מחלקת החנינות אמי פלמור, נציגים של משרדי הממשלה וזרועות הביטחון השונים.

 

הגורמים המקצועיים בראשות מנכ"ל משרד המשפטים ד"ר גיא רוטקוף אמורים לדון במשך מספר שעות בכל שם ברשימה הארוכה. בשב"ס מעריכים שהיא תתפרסם רק ביום ראשון, ואז יוכלו אזרחים להגיש עתירות לבג"ץ נגד שחרור אסיר זה או אחר. 

 

הטיפול בהליך אמור להתבצע על ידי מחלקת חנינות במשרד המשפטים, שמערכת המחשוב שלה מסונכרנת עם השב"כ, צה"ל, בתי הדין הצבאיים ועוד. השמות של כל אחד ואחת מהמועמדים לשחרור ייבדק לפי פילוחים שונים, ונציגי הארגונים השונים בצוות הבין-משרדי יחוו דעה על המסוכנות של האסיר.

 

מגיעים לישיבה במשרד המשפטים. הרשימה תתפרסם ביום א' (צילום: שירן גרנות) (צילום: שירן גרנות)
מגיעים לישיבה במשרד המשפטים. הרשימה תתפרסם ביום א'(צילום: שירן גרנות)

 

אם וכאשר יאושרו החנינות, הן יעברו ברובן ללשכת נשיא המדינה, שמעון פרס, שיחתום על שחרורם של האסירים שבבתי הכלא הביטחוניים בשטח ישראל. במקביל, לאלוף פיקוד מרכז יש סמכות לחון את אסירים היושבים בבתי כלא צבאיים בשטחי יהודה ושומרון. את אישור השחרור לאסירים שטרם נשפטו ייתן היועץ המשפטי לממשלה.

 

לא כולם בעד - המתנגדים לעסקת שליט:

 

מאוחר יותר ייפגש הנשיא פרס עם צוות המשא ומתן ויקבל לידיו את רשימת האסירים. במוצאי שבת הוא צפוי לקבל את החומר המשפטי הרלוונטי, אז ייערך בית הנשיא להכנת כתבי החנינות לצורך השלמת העסקה.

 

הפגנה בעזה למען שחרור אסירים מישראל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנה בעזה למען שחרור אסירים מישראל(צילום: AFP)

 

בסוף ההליך יתפרסמו שמות האסירים ברשומות, ולציבור יינתנו 48 שעות להגשת בג"צים כנגד העסקה. במשרד המשפטים נערכים להגשת הבג"צים, והיועץ המשפטי לממשלה ובכירי משרדו כבר מוכנים להגשת תשובות. גורמים משפטיים בכירים העריכו היום כי שופטי בית המשפט העליון ידחו כל עתירה שכזו, ויקבעו שאין מקום להתערב בהחלטת ממשלה.

 

זיהוי כפול, שיחה ושחרור

לפני שקיבלו את כל השמות, בשב"ס העריכו שמתכונת השחרור תהיה דומה לעסקות דומות:

 האסירים רוכזו בכלא אחד או שניים ועברו תהליך זיהוי כפול, בדיקות רפואיות, שיחה עם נציגי הצלב האדום ושיחה עם מפקד הכלא. בעבר, טרם השחרור חתמו אסירים על התחייבות שלא לעסוק עוד בטרור נגד ישראל.

 

אלפי האסירים הביטחוניים בשב"ס עקבו בדריכות אחרי התפתחות העסקה, אך לא נרשמו גילויי שמחה מופגנים והשקט בין כותלי הכלא נשמר.

 

בהכנת הכתבה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שחרור אסירים פלסטינים
צילום: רויטרס
הנשיא פרס. יקבל את הרשימה במוצ"ש
צילום: אביהו שפירא
משרד המשפטים. דיון של צוות בין-משרדי
צילום: שירן גרנות
מומלצים