שתף קטע נבחר

מקווה מימי בית שני התגלה ליד קיבוץ צרעה

חברת "מקורות" ביקשה להקים קו מים ליד קיבוץ צרעה, אך בחפירות במקום התגלה שכבר לפני אלפיים שנה זרמו שם מים: ארכיאולוגים מצאו מקווה מתקופת בית שני שחשיפתו מאששת את קיומו של יישוב יהודי באזור

מבנה מתקופת בית שני ששימש ככל הנראה כמקווה טהרה התגלה על ידי חוקרים של רשות העתיקות מערבה לקיבוץ צרעה.

 

הארכיאולוג פבלו בצר, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות סיפר ל-ynet כי "מדובר במבנה מטויח בגודל של שלושה על שלושה מטרים. בהתחלה גילינו פינה של שתי קירות מטויחים, אך כשהחפירה התקדמה חשפנו גם תעלה מטויחת עם שיפוע כלפי פנים שנועדה להכניס נוזל אל תוך המבנה, וכן מדרגות צרות. כך הבנו מהר מאוד שמדובר במבנה הקשור במים".

 

המקווה שנחשף ליד קיבוץ צרעה (צילום: Skyview, באדיבות רשות העתיקות) (צילום: Skyview, באדיבות רשות העתיקות)
המקווה שנחשף ליד קיבוץ צרעה(צילום: Skyview, באדיבות רשות העתיקות)
 

במילוי שכיסה את המבנה מצאו החוקרים שרידי קרמיקה מתקופת הבית השני, ולכן הגיעו למסקנה שמדובר במקווה בן אותה תקופה. "המבנה טרם נחפר לגמרי, אולם בגלל ההקשר התקופתי ובשל הצורה אנחנו די בטוחים בכך שמדובר במקווה".

 

חוקרים שעבדו באזור מאז סוף המאה ה-19 תיארו לעצמם כי מסתתר בו אתר גדול, אולם איש לא ידע שיש שם ישוב יהודי. חוקרי רשות העתיקות, שחפרו במקום לקראת העברת קו מים של חברת "מקורות", הם הראשונים שאיתרו רמז לכך.

 

"אנחנו יודעים שבאזור השפלה היה שיא של התיישבות יהודית בתקופת הבית השני", מספר בצר, "אולם למעט חפירות קטנות שערכנו בעבר לא נעשתה עד כה שום חפירה מקיפה ברכס של קיבוץ צרעה, שהוא עשיר בעתיקות.

 

בעבר מצאתי במקום שבר של ספל עשוי אבן קירטון – ממצא אופייני לישוב היהודי בתקופת הבית השני – אך עד למציאת המקווה לא ניתן היה לשייך שום דבר לישוב יהודי, וכל הממצאים שראינו היו מהתקופות הביזנטית והמוסלמית הקדומה שמגיעות מאוחר יותר".

 

בצר עדיין לא יודע לנקוב בשם היישוב היהודי שאליו השתייך המקווה אך יתכן שחפירות עתידיות ישפכו אור נוסף על זהות הישוב. בנתיים, הסכימה חברת "מקורות" לשנות את מיקום קו המים המתוכנן על מנת לשמור על התגלית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים