שתף קטע נבחר

"מר חיזבאללה" הגרמני שהניח היסודות לעסקה

בניגוד לסבבי המו"מ הקודמים על עסקת שליט, הפעם היה כנראה תפקידה של גרמניה שולי. אבל בברלין מתגאים בגרהרד קונראד, מי שתיווך בעסקאות שבויים עם הארגון הלבנוני, וגיבש מתווה דומה לשל העסקה הנוכחית כבר לפני שנתיים

ראש ארגון הביון הגרמני (BND), ארנסט אורלאו, אישר אמש (יום ה') בראיון לטלוויזיה כי הארגון מילא תפקיד בעסקה שנחתמה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. אורלאו לא הודה באופן מפורש כי ארגונו היה מעורב ישירות במשא ומתן בין ישראל לחמאס.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות ב-ynet

 

לידיעות קודמות בנושא ב-ynet:

 

אורלאו ציין בשידור כי הארגון שבראשו הוא עומד היה "אמון על סיוע" למגעים בנושא חילופי השבויים, והוסיף כי "אם גרמניה וה-BND לקחו חלק בכך - זה ממלא אותנו גאווה גדולה. מי שניהלו את המגעים היו אנשים המכירים היטב את המזרח התיכון".

 

סוכנות הביון של ה-BND. מודים ולא מודים במעורבות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סוכנות הביון של ה-BND. מודים ולא מודים במעורבות(צילום: EPA)

 

לכלי התקשורת בגרמניה זה הספיק כדי להצביע על קצין המודיעין הגרמני גרהארד קונראד, שמכונה בישראל ובארגון "מר חיזבאללה", בשל קשריו המועילים עם הארגון השיעי שסייעו לו בעבר לתווך בעסקאות חילופים שנעשו עם ישראל. הוא היה מעורב בסבבי המשא ומתן הקודמים על עסקת שליט, שבהם הגיעו ישראל וחמאס לא פעם אל ספו של הסכם. בכתבת פרופיל שפורסמה היום ב"זידוייטשה צייטונג", הסביר העיתון כי אף שבסבב המגעים האחרון והמכריע היה תפקידו של המתווך הגרמני שולי, המתווה הכללי של העסקה דומה מאוד לזה שגיבש קונראד כבר ב-2009.

 

העיתון סיפק פרטים על דמותו של קונראד: הוא בן 57, גובהו בין 1.85 ל-1.90 מטר, שיערו שחור ואת פניו מעטר שפם. הוא למד לימודי מזרח תיכון בהיידלברג, ומדבר באופן שוטף ערבית, צרפתית ואנגלית. לפי הדיווח, קונראד שירת בעבר בשגרירויות גרמניה בדמשק ובביירות כשליח ה-BND, וב-2001 עבר למטה הארגון בבוואריה, שם קיבל על עצמו את תפקיד המתווך בעסקאות רגישות בין ישראל לבין חיזבאללה וחמאס.

 

לפי העיתון, ארגון הביון הגרמני "זוכה למוניטין טוב במזרח התיכון", ואינו נחשד כבעל "מניעים אסטרטגיים זרים", מה שמאפשר לו להציב את אנשיו כמתווכים אפשריים. למרות זאת, יש לציין, חמאס דחה בעבר את התיווך הגרמני ואמר כי איבד אמינות בעיניו, אך שינה את עמדתו שוב בחודשים האחרונים, ואף חלק שבחים למעורבות הגרמנית בדברים שאמר מנהיג הארגון חאלד משעל לאחר החתימה על העסקה.

 

העיתון הוסיף כי קונראד שומר בחשאיות את פעולותיו, ואינו מרבה לדבר עליהן עם עיתונאים. כשכתב של העיתון נפגש עמו ושאל אותו אם הוא קונראד "המפורסם", אמר איש המודיעין הגרמני בחיוך כי מדובר באחיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משעל. שבחים לקונרד
צילום: AFP PHOTO, HO, SYRIAN TV
נסראללה. קשרים טובים עם המתווך הגרמני
צילום: EPA
מומלצים