שתף קטע נבחר

הנשיא קיבל את תיקי האסירים: "חונן, לא סולח"

רשימת 477 האסירים שישוחררו בשלב הראשון של עסקת שליט תפורסם עד מחר בבוקר, פרס קיבל את תיקי החנינה כבר הערב - לאחר ששר המשפטים חתם על ההמלצות. "אני לא שוכח או סולח על הפשעים, אלא להפך", יכתוב הנשיא במכתבים שיצורפו

"חונן, אבל לא סולח". שלושה ימים לפני ביצוע עסקת השבויים לשחרור גלעד שליט, התהליכים עוברים לפסים ביצועיים. כבר הלילה (שבת) יועברו מאות תיקים של אסירים פלסטינים ללשכת נשיא המדינה שמעון פרס, שיחתום על החנינות לשחרורם ממאסר. עד מחר בבוקר תפורסם הרשימה המלאה של 477 האסירים - 450 ו-27 אסירות - שישוחררו בשלב הראשון של העסקה.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - עמוד מיוחד ב-ynet

  

הנשיא פרס, התומך בעסקת שליט, יחתום על כל הבקשות, אך לא לפני שיוסיף מכתב נלווה לבקשות. במכתב יציין פרס כי החתימות אינן מעידות כי הוא "שוכח או סולח על הפשעים, אלא להפך", וכי הוא נעתר לבקשות "אך ורק בגלל עסקת החליפין".  פרס קיבל את התיקים, לאחר ששר המשפטים יעקב נאמן על כל ההמלצות. 

  

עוד כתבות בנושא שחרור גלעד שליט :

 

הערב הגיעו נציגים של משרד המשפטים, ובהם מנהלת מחלקת החנינות במשרד, עו"ד אמי פלמור, לבית השר נאמן. היא קיבלה ממנו את מסמך ההמלצות לחנינות של אסירים פלסטינים שישוחררו במסגרת עסקת שליט, ותגיע עם מאות התיקים וההמלצות ללשכת נשיא המדינה בירושלים. 

 

תיקי החנינה בדרך לנשיא, הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תיקי החנינה בדרך לנשיא, הערב(צילום: גיל יוחנן)

 

הלשכה תתכנס אז ל-48 שעות של עבודה קדחתנית בראשות היועצת המשפטית עו"ד אודית קורינלדי והלשכה המשפטית. במשך זמן זה, תעבור הלשכה המשפטית על כל אחד מן התיקים, ותערוך עבודת עומק של עיבוד הנתונים, ותסכם כל אחד מן התיקים לכדי מסמך של עמוד וחצי עד שני עמודים, שיועברו לנשיא המדינה.

 

לפרס מכינים כעת "כתב הקלה" (שמה הרשמי של החנינה) שעליו הוא צריך לחתום. התהליך יושלם רק 48 שעות לאחר הפרסום של השמות ויתואם עם המערכות האחרות. לנשיא יועברו 182 תיקים לחתימה בסיבוב הראשון.

 

למעשה, הנשיא פרס לא יחון את כלל האסירים. מי שחותם על החנינות הם הנשיא ואלוף פיקוד מרכז. על פי החוק, אסירים ביטחוניים נחלקים כך: כל האסירים שנשפטו בעזה ובישראל, אחראי עליהם נשיא המדינה. כל האסירים מיהודה ושומרון, אחראי עליהם אלוף פיקוד המרכז. לעתים נדירות, הרמטכ"ל מבקש לחתום במקום אלוף הפיקוד. היועץ המשפטי, יהודה וינשטין, יהיה אחראי לסגירת התיק ולחנינת עצירים שנמצאים אף הם ברשימה וטרם נשפטו.

 

פרס לא יחתום "בעיניים עצומות"

סיכומי התיקים שהועברו לפרס, יכללו את פרטי האסיר, העבירות שאותן ביצע, תקציר פסק הדין והעונש שהוטל ופרטים רלוונטיים נוספים על ביצוע העבירות. על אף שפרס יאשר את כל הבקשות שיוגשו אליו, בסביבתו של הנשיא מדגישים כי פרס אינו מתכוון לחתום "בעיניים עצומות" וכי יעבור על הבקשות ביסודיות ובמידת הצורך יתייעץ עם הגורמים הרלוונטיים.

 

שבת אחרונה לפני שובו של גלעד, משפחת שליט (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
שבת אחרונה לפני שובו של גלעד, משפחת שליט(צילום: אביהו שפירא)

 

אותן 48 שעות יהיה הזמן לציבור להגיש הסתייגויות למשרד המשפטים, וההערכה היא כי יוגשו גם עתירות לבג"ץ. חתימתו של הנשיא תגמור באופן סופי את הליך החנינה, והיא תינתן רק בתום משך זמן זה.

 

ביולי 2008 עמד נשיא המדינה בפני סיטואציה דומה של מתן חנינות, עם אישור עסקת השבויים במהלכה שוחרר סמיר קונטאר, רוצח משפחת הרן בנהריה בשנת 1979, בתמורה להחזרת גופותיהם של אודי גולדווסר ז"ל ואלדד רגב ז"ל. גם אז, הדגיש הנשיא עם החתימה כי "אין בהחלטתי זו סליחה או מחילה לרוצח על מעשיו הנפשעים והמתועבים". לפני שחתם על החנינה, הזמין פרס את נינה קרן, אמו של דני הרן ז"ל לפגישה, ושמע את טענות המשפחה שהתנגדה לקיום העסקה.

 

בעוד שהנשיא חותם על החנינות, מחוץ למשכנו הפגינו הערב כ-30 פעילי ימין ובני משפחות שכולות. הם הניפו שלטים נגד שחרור מאות המחבלים הפלסטינים במסגרת עסקת שליט.

 

האסירים יועברו לכלא קציעות ולכלא השרון

עד מחר בבוקר יפרסם שירות בתי הסוהר את רשימת 477 האסירים והאסירות המיועדים להשתחרר בשלב הראשון במסגרת עסקת שליט. עם פרסום הרשימה יקבלו האסירים הודעה על כך ומיד אחר כך יחל שלב של בדיקות רפואיות, זיהוי ודאי שלהם והעברתם לבתי הכלא קציעות והשרון. רוב האסירים יועברו לבית הכלא קציעות, האסירות ומספר גברים יועברו לכלא השרון.

 

חוגגים את השחרור הצפוי של האסירים, בית לחם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חוגגים את השחרור הצפוי של האסירים, בית לחם(צילום: EPA)

 

בבתי הכלא יועברו המשתחררים תהליך של זיהוי ודאי, בדיקות רפואיות ופגישה עם נציגי הצלב האדום. הבדיקות אמורות להסתיים עד ליום שלישי, מועד שחרורם - ומועד חזרתו של שליט הביתה, אחרי כמעט 2,000 יום בשבי.

 

העברת האסירים מבתי הכלא ברחבי הארץ לבתי הכלא קציעות והשרון תבוצע על ידי "נחשון", יחידת הליווי של השב"ס. מאבטחים ילוו את ההעברה, כדי למנוע פגיעה במחבלים המשתחררים. הליך השחרור סוכם בישיבה שקיימו נציב השב"ס, רב גונדר אלון פרנקו, עם בכירי הארגון. בעקבות הישיבה, הוצאה פקודת מבצע הנוגעת לשחרורם של האסירים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס עם נועם שליט. לא שוכח, לא סולח
צילום: עוז מרון
מחכים לשובו. במצפה הילה
צילום: AP
מומלצים