שתף קטע נבחר

"לילה חברתי" בת"א: פעילים שרו, רקדו והתעמתו

בעוד שבערים אחרות במדינות המערב הידרדרו ההפגנות המתואמות שהתקיימו בסוף השבוע לאלימות וונדליזם, בתל-אביב בחרו מאות מתומכי "הצדק החברתי" במעגלי שיח ובחסימת שדרות רוטשילד למשך כמה שעות. המשטרה נקטה איפוק

אין אוהלים, יש אנרגיות: מאות מתומכי המחאה החברתית, ובהם דפני ליף וסתיו שפיר, שבו אמש (שבת) לשדרות רוטשילד בתל-אביב, שם נערכה "מסיבה" במשך כמה שעות. המפגינים חסמו את הכביש לתנועה וקראו סיסמאות בזכות צדק חברתי. למעט כמה מקרים בהם פרצו עימותים בין המפגינים לשוטרים, עברה ההפגנה ללא אירועים חריגים.  

 

המחאה החברתית - הסיקור המלא:

 

האירוע התקיים כחלק מגל ההפגנות החברתיות ששטפו אתמול ערים מרכזיות במדינות המערב. אך בעוד שבאירופה הידרדרו ההפגנות בכמה מוקדים לתקריות אלימות, שכללו עימותים עם המשטרה, הצתות ושימוש בגז מדמיע, בתל-אביב בחרו המפגינים להסתפק במעגלי ריקודים ושירה ובקריאת סיסמאות נגד השחיתות השלטונית והשיטה הקפיטליסטית.

 

בסוף המסיבה, התנהלו משחקי "חתול ועכבר" בין המפגינים לשוטרים, כשהראשונים שבים וחוסמים את הכביש ומסרבים לעזוב את המקום. המשטרה נהגה באיפוק וגם הצעיר היחיד שעוכב לחקירה - שוחרר לבסוף. כעבור כמה שעות, התפזרו המפגינים מרצונם. במקום נותר כוח שיטור מצומצם. 

 

דפני ליף עם המפגינים, הלילה (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
דפני ליף עם המפגינים, הלילה(צילום: בן קלמר)
 

מוקדם יותר הערב התקיימו ברחבת מוזיאון תל-אביב ובכמה מוקדים נוספים ברחבי הארץ, אירועים ברוח המאבק החברתי. בין היתר הוקמו מעגלי שיח בהשתתפות דוקטורים ופרופסורים ומתחמי הפעלה, בהם מתחמים לרשתות החברתיות, גריפטי ואומנות, ילדים וכן "סוכת מצפון". ברחבת המוזיאון אף התקימה "אסיפת עם" ששודרה בווידיאו בשידור חי לחו"ל, למקומות שבהם נערכו אסיפות דומות.

 

המשטרה שמרה על איפוק (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
המשטרה שמרה על איפוק(צילום: בן קלמר)
 

בשבוע שעבר, לאחר אישור מסקנות דו"ח טרכטנברג בממשלה, הודיעו מובילי מחאת האוהלים כי ב-29 בחודש ייערכו עצרות ענק, ושלושה ימים אחר כך, ביום הראשון של נובמבר, תיערך "שביתת העם הראשונה". במקביל, הודיעו הסטודנטים כי הם שוקלים להשבית את פתיחת שנת הלימודים. הסגל הזוטר באוניברסיטאות כבר הודיע שישבית את היום הראשון של פתיחת שנת הלימודים האקדמית במחאה על תנאי העסקתם במתכונת של עובדי קבלן. לפי שעה, השביתה תימשך רק יממה.

 

"מטה המאבק החברתי" הודיע כי שביתת העם שבכוונתו לקיים תהיה "קריאה אחרונה לראש הממשלה להיענות לדרישות המחאה" ואת השביתה המתוכננת כינו "שלב נוסף במאבק ההיסטורי למען צדק חברתי".

 

לדבריהם, בשבועיים הקרובים ינסו לרתום כמה שיותר אזרחים, בתי-עסק, עמותות, מוסדות וארגונים חברתיים לשביתת המחאה. "אנו קוראים בזאת לכלל האזרחים ברחבי הארץ - תלמידים, סטודנטים ועובדים - לשבות ליום אחד כאקט של מחאה על מצבה החברתי הקשה של המדינה ועל ההתעלמות המקוממת של הממשלה מגל המחאה. ב-1.11.11 נשבות כל אחד בגלל המצוקה הפרטית שלו, אבל גם כהזדהות עם המצוקה של האחר. שוב לא נהיה לבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגלי שירה וריקודים
צילום: בן קלמר
הפגנות מסביב לגלובוס
צילום: בן קלמר
מומלצים