שתף קטע נבחר

המלכה אליזבת: לשנות חוקי הירושה "הסקסיסטיים"

המלכה הביעה תמיכה בדבריו של ראש ממשלתה כי יש להפוך את הירושה לכס הממלכה הבריטית לשוויונית בין נשים לגברים. כיום, הבן הבכור יורש את הכתר, גם אם יש לו אחות גדולה

מלכת בריטניה, אליזבת, שוקלת לשנות את חוקי הירושה "הסקסיסטיים", שמעדיפים יורשים זכרים על פני אחיותיהם הבוגרות. לפי השינוי, מלכי ומלכות בריטניה יירשו את הכתר אך ורק לפי סדר הולדתם, ולא כפי שנהוג היום, שהבן הבגיר יותר מוכתר, ורק אם אין למלך או למלכה בנים זכרים, אז בתם הבכורה יורשת אותם.

 

המלוכה הבריטית:

 

הצהובון "הדיילי מייל" דיווח אמש (יום א') כי אם אכן השינוי בחוק הירושה בין מאות השנים ייכנס לתוקף, אז הצאצא הראשון של הנסיך ויליאם והנסיכה קייט יהיה המלך או המלכה הבאים של בריטניה, ולא משנה מינם. אם זו תהיה תינוקת, היא "תקפוץ" בסדר הירושה מעל אחיו של הנסיך צ'רלס, היורש הנוכחי ואביו של ויליאם.

 

המלכה הביעה תמיכה בכוונת רה"מ קמרון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
המלכה הביעה תמיכה בכוונת רה"מ קמרון(צילום: MCT)
 

הפרימוגנטורה (Primogeniture), או העדפת הבן הבכור, היא כלל ותיק במלוכה, והמלכה אליזבת עלתה לכס המלוכה רק מתוקף העובדה כי לג'ורג' השישי, אביה, לא נולדו בנים.

 

עמדת המלכה מהווה תמיכה בדברי ראש הממשלה, דיוויד קמרון, בדבר הצורך בשינוי חוקי הירושה בהתאם לערכים הדמוקרטיים של בריטניה. קמרון תיאר את מערכת החוקים נוכחית כ"אנומליה", אבל הדגיש את הצורך בהסכמת כל 15 המדינות של חבר העמים הבריטי, כדי לאשר את השינוי.

 

קמרון: "מערכת החוקים היא אנומליה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קמרון: "מערכת החוקים היא אנומליה"(צילום: EPA)
 

פגישת ראשי המדינות של חבר העמים תתקיים השנה בעוד כשבועיים בפרת שבאוסטרליה. המלכה צפויה אף היא להיות ביבשת הדרומית למסע בן 11 יום. עוזר בבית המלוכה סיפר: "באופן ברור, המלכה תשאיר את הפוליטיקה והוויכוחים לממשלתה, אבל היא רצתה שידעו כי הוא תומכת העלאת הנושא לדיון בקרב מנהיגי חבר העמים שלה".

 

בנוסף לאישור 15 מדינות חבר העמים הבריטי, דרושים גם שינוי או ביטול לחוק "שבועת ההכתרה" מ-1688, כתב הזכויות מאותה השנה, חוק ההסדר של 1701 וחוק הנישואים המלכותיים מ-1772.

 

הבריטים יכולים רק להעלות השערות מה היה קורה לו החוקים הללו מהמאה ה-18 לא היו מתקבלים בפרלמנט. ככל הנראה, אליזבת המלכה הייתה לא יותר מנסיכה זוטרה באזור הכפרי בגרמניה, והציבור הבריטי היה נאלץ להישבע אמונים לפרנץ השני מבוואריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלכה אליזבת
צילום: AFP
ויליאם וקייט. יביאו מלכה לעולם?
צילום: רויטרס
מומלצים