שתף קטע נבחר

"תוואי תקציב הביטחון - גבוה מהתקציב המקורי"

בנק ישראל מותח ביקורת על מערכת הביטחון. בסקירה שפרסמו כלכלני הבנק נכתב תקציב הביטחון גדל מעבר למה שתוכנן ונקבע.עוד כותבים מחברי הדו"ח כי בחודשים מאי-אוגוסט התמתן קצב ההתרחבות של הפעילות הכלכלית בישראל

בסקירה שפרסם תחת הכותרת "ההתפתחויות הכלכליות בחודשים מאי עד אוגוסט 2011" כותב בנק ישראל כי "תוואי תקציב הביטחון גבוה בהרבה מזה העולה בקנה אחד עם תקציב המדינה המקורי". עוד כותבים כלכלני הבנק כי במהלך התקופה הנסקרת – מאי-אוגוסט – התמתן קצב ההתרחבות של הפעילות הכלכלית בישראל, וגברה אי-הוודאות.

  

 

מחברי הדו"ח מציינים כי חוסר הוודאות נגרם על רקע משברי חוב באירופה וטלטלה בשווקים הפיננסיים, חשש להאטה ניכרת בקצב הצמיחה בעולם, המשך חוסר היציבות הגיאו-פוליטית באזורנו והשלכות המחאה החברתית בישראל. עוד כותבים כלכלני בנק ישראל כי פער התוצר הצטמצם, ויחד עם האטת קצב הצמיחה וירידת שיעור האבטלה לשפל הוא עשוי לרמז כי המשק נמצא מעבר לשיא של מחזור העסקים.

 

"התוצר המקומי הגולמי גדל ברביע השני ב-3.5%, זה של המגזר העסקי גדל ב-2.4% בלבד (שניהם במונחים שנתיים), והמדד המשולב למצב המשק של בנק ישראל עלה בשיעור מדוד", נכתב בדו"ח. כמו כן, יצוא הסחורות מישראל הואט בשל התמתנות הביקושים העולמיים - התפתחות שבלטה בענפי הטכנולוגיה העילית. שיעור האבטלה הנמוך והאטת קצב ההתרחבות של התעסוקה מצביעים על התקרבות המשק לתעסוקה מלאה.

 

"בשוק העבודה נמשכה מגמת השיפור", כתבו מחברי הדו"ח. "שיעור האבטלה פחת והגיע ברביע השני ל-5.5%, נמוך מאשר ערב המשבר של 2008 ומהנמוכים בעשורים האחרונים. התעסוקה התרחבה, בעיקר במרבית ענפי המגזר העסקי, אך בקצב איטי, תוך עלייה ניכרת של מספר המועסקים במשרה חלקית וירידה של מספר המועסקים במשרה מלאה".

 

עוד נכתב בדו"ח כי "ההתפתחויות בענפי המשק היו מעורבות: בתעשייה התייצבה הפעילות, בענפי המשנה מוטי הייצוא היא אף הואטה, וכך גם בתיירות; לעומת זאת בענפי המסחר נמשכה התרחבות מהירה, אמנם בקצב איטי יותר מאשר בתקופה הקודמת. בענף הבנייה נמשכה התנופה, אך ישנם סימנים שההתעניינות ברכישת דירות למגורים פחתה. במהלך התקופה הנסקרת הוחלט על מספר צעדי מדיניות מרכזיים בתחום הדיור, שמטרתם להקל על רכישה או שכירה של דירה למגורים, חלקם בהשפעת המחאה החברתית".

 

"התמתנות האמרת מחירי הדירות"

"הכנסות המדינה ממסים עלו במתינות, והן נמוכות מהתוואי העונתי החזוי, במיוחד בגביית המסים העקיפים. ההוצאות המקומיות (ללא אשראי) היו אף הן נמוכות מהתוואי העונתי, בעיקר בגלל תת-ביצוע של משרדי הממשלה.

 

"בהסתמך על ההתפתחויות הפיסקליות עד חודש אוגוסט, הגירעון החזוי בתקציב יעמוד על קרוב ל-3 אחוזי תוצר, שיעור המתיישב עם תקרת הגירעון בתקציב. המחירים עלו בתקופה הנסקרת בקצב מדוד, תוך התמתנות האמרת מחירי הדירות שבבעלות הדיירים (שאינם חלק ממדד המחירים לצרכן) ובלימת העלייה המתמשכת של מחירי המזון והאנרגיה בארץ ובעולם.

 

האינפלציה בשנים עשר החודשים האחרונים הייתה מעל התחום העליון של יעד האינפלציה, אך הציפיות לשנה ירדו מאוד במהלך התקופה, ונכנסו לתחום היעד. מחירי הנכסים הפיננסיים ירדו ירידה חדה לקראת סוף התקופה הנסקרת, במקביל למפולת בשווקים בעולם, והסיכון בשוק ההון המקומי גדל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים