שתף קטע נבחר

קול ערבי אחר: 'שליט, לוּ הייתה לי מדינה כמו שלך'

בעולם הערבי אפשר למצוא גם הערכה נדירה לנכונות ישראל לשלם מחיר כה יקר על חייל אחד. פובליציסט סורי: "אצלנו השלטון יורה בך, בישראל פועלים להחזיר עצמות רקובות. אולי הבעיה בנו?". כותבת כוויתית: "הלוואי שארצי תתעניין בי כך"

אין הרבה סימפתיה בימים האלה לישראל בעולם הערבי. שחרור 1,027 האסירים והאסירות נתפש שם כהפסד של ישראל, לא כמהלך מעורר הערכה. ובכל זאת, אם מחפשים היטב בין השורות, אפשר למצוא כפי שקורה לעתים, גם קולות ערביים נדירים שמכירים ביחס המיוחד של ישראל לחייליה ואזרחיה הנמצאים בעורף האויב.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות בעמוד מיוחד

 

קול כזה הוא הקול שהשמיע בימים האחרונים הפובליציסט ח'אלס ג'לבי בעיתון הסעודי "אל-אילאף". ג'לבי הסורי כתב כי עסקת שליט הזכירה לו את מעצרו בסוריה של המרגל הישראלי אלי כהן, שנתלה ועצמותיו עדיין מוחזקות אצל השכנה מצפון.

 

עסקת שליט בקריקטורות הערביות ()
עסקת שליט בקריקטורות הערביות

 

"הייתי באוניברסיטה כששמענו כי חבר רם דרג במפלגת הבעת', מפלגת השלטון, נעצר כיוון שהוא מרגל ישראלי. זה היה אלי כהן, שהוחדר מארגנטינה באמצעות שגריר סוריה לשעבר שם, באמתלה שהוא מהגר שרוצה לחזור לארצו ולהחיותה כלכלית", כתב ג'לבי. "המשפט נערך בזריזות, והמרגל נתלה בכיכר אלמרג'ה בדמשק. גילינו שאנחנו פרוצים עד מח העצם. לאחר זמן מה, קרה מה שאנחנו רואים בעסקת שליט - מרדף קדחתני מצד ישראל להשיג את עצמותיו של המרגל כדי שייקבר בכבוד בארצו. אני חוזר - על מנת שייקבר בכבוד. אפילו אם הם ישיגו את העצמות והן רקובות, כהן ייקבר בכבוד בארץ המובטחת!".

 

עוד על מאבק המשפחות השכולות ב-ynet:

אב שכול בבג"ץ: נועם שליט מסובב את הסכין

הפגנה מחוץ לדיון: "כל דחייה תציל את ישראל"

נפגעי קו 405 נקרעים: "הדם, האפר, זועק אלינו"

 

ג'לבי שחזר כיצד נקטעו ביום שלישי שעבר התוכניות בערוצי הטלוויזיה הלווייניים הערביים כדי שיושב ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, יכריז על עסקת שליט, שבמסגרתה ישוחרר החייל החטוף תמורת יותר מאלף אסירים פלסטינים. "אלף תמורת נפש אחת. האם זהו יום שמחה או יום אבל? בנוגע לאמהות בעזה ובגדה זהו יום שמחה, כיוון שהן יראו את ילדיהן שנעלמו בבתי הכלא אחרי שכבר אבדה התקווה. ביחס לישראל, זהו חג לאומי - החזרת חייל ישראלי תמורת הר של בני אדם".

 

שליט, יש לך מזל במולדתך

הוא ממשיך בהתפעלות: "בעניינו של שליט החייל, הנפש, טרחו כל הפוליטיקאים ואנשי הצבא במדינת האויב". הוא מדגיש כי הדבר עומד בניגוד לדיכוי האכזרי של ההפגנות בסוריה, שם טנקים פולשים לעיר חומס ויורים לכל עבר. "מי הוא האויב ומי הוא הידיד? האם ייתכן שנבין כי הבעיה שלנו היא בפנים וכי הסוגייה הישראלית היא עניין צדדי? האם נבין כי אנו כובשים אחד את השני בצורה שהיא אכזרית יותר מאשר ישראל?", הוא שואל, ומוסיף: "בכל עסקה אנחנו מריעים על כך שריסקנו את ישראל ושמדובר באם הקרבות, בעסקת העשור. אנחנו אומה שאוהבת לצחוק, הלא כן? 11 באוקטובר (יום ההכרזה על העסקה) צריך להתקבל בתנחומים ובכי תוך אנחה על מצבה של האומה הערבית".

 

מפגינים למען שליט. "התקשורת תתעניין גם בי כך?" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מפגינים למען שליט. "התקשורת תתעניין גם בי כך?"(צילום: עופר עמרם)

 

גם הכותבת הכוויתית אקבאל אל-אחמד העזה להשמיע בעיתון "אל-קבס" היוצא לאור בארצה דעה לא כל כך מקובלת. "שליט, יש לך מזל במולדתך.. הלוואי שכולנו היינו כמוך שליט.. אללה יברך אותך במולדתך, שליט. תדמיינו.. לא... אי אפשר לדמיין את העניין.. זוהי אמת... אלף זכרים ו-27 נקבות אשר כוחם במותניהם... 1,027 ערבים וערביות אשר הוצבו על כף המאזניים. הכף הזו ירדה מעודף המשקל בגלל המספר המרובה. הצעיר הישראלי, הכחוש, שקוע העיניים, הוצב על

כף המאזניים האחרת. כף המאזניים של 1,027 הערבים עלתה עד למפלס של שליט הישראלי היחיד".

 

היא ממשיכה: "אתם יודעים למה קינאתי בשליט... למה ייחלתי להיות במקומו ולמה בירכת אותו על מולדתו? זה בגלל ערך האדם וחשיבותו במולדתו... בעולמנו הערבי השלטון הוא מי שהורג, ומי שעוצר ומי שמעלים מאחורי השמש את נתיניו זכרים ובנות... אני מתפללת יום וליל שאהיה כמו שליט בארצי.. שהתקשורת תתעניין בי.. שאהיה כמו שליט ושיופעלו לחצים בכל הצורות ובכל הדרכים על מנת שאחזור לחיק משפחתי, אם אני איעדר ממנה בשביל מולדתי. ושאהיה כמו שליט כמספר מרכזי וגדול תמורת סדרה של מספרים ועוד מספרים. יבושם לך שליט על כך שאתה אזרח במולדתך, יבושם לך על החשיבות שלך והערך שלך. יבושם לך על כך שכל העולם עוקב, ולא רק מולדתך, אחרי סוגייתך למן היום הראשון לחטיפתך.... שליט, יש לך מזל במולדתך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחות אסירים פלסטינים
צילום: רויטרס
שליט בקריקטורות הערביות. "חירות תמורת חירות"
מומלצים