שתף קטע נבחר

גלעד: התגעגעתי למשפחה, חששתי שאחכה שנים

חיוור ומתנשף, התראיין גלעד שליט לטלוויזיה המצרית, לפני שנמסר לישראל. למראיינת חסרת החמלה סיפר שקיבל הודעה על שחרורו לפני שבוע: "תמיד האמנתי שיש סיכוי שאשתחרר. התגעגעתי לפגוש אנשים, לדבר, לא לשבת בלי לעשות כלום"

"חשבתי שאני יכול למצוא את עצמי במצב הזה עוד הרבה שנים" - כך אמר גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית, ששודר בצהריים (יום ג') במקביל להגעתו לשטח ישראל. "כמובן התגעגעתי למשפחה שלי, והתגעגעתי לסתם לצאת, לפגוש אנשים, לדבר עם אנשים, לראות, לעשות דברים", אמר שליט. גורמי ביטחון אמרו כי הראיון לטלוויזיה המצרית התקיים למרות התנגדות ישראל, וכי הוא גם היה גורם מרכזי בעיכוב שחרורו של גלעד הבוקר.

 

לפרקים נראה הראיון בטלוויזיה המצרית כהתעללות מצד המראיינת. שליט התנשף לאורך הראיון, ונראה כחוש וחיוור. המראיינת הציגה לגלעד שאלות באנגלית, ומתורגמן תרגם לו אותן לעברית. הוא השיב בעברית. כבר בתחילת הראיון הוא נשאל על מצבו הרפואי, והשיב למראיינת: "אני לא מרגיש כל כך טוב מכל האירוע". זה לא הפריע למתרגם לומר למראיינת כי גלעד השיב: "אני מרגיש טוב".

 

 

עסקת גלעד שליט - הכתבות האחרונות:

 

שליט סיפר שקיבל את ההודעה על שחרורו לפני שבוע: "הרגשתי את זה בחודש האחרון", הודה. הוא נשאל על התיווך המצרי בעסקה: "אני חושב שהמצרים הצליחו בגלל שהם ביחסים טובים עם חמאס וישראל". גלעד נשאל גם מהם הלקחים שלו, והשיב: "הלקחים שלי הם שאפשר להגיע לביצוע עסקה בזמן יותר קצר".

 

המראיינת של הטלוויזיה המצרית שאלה: "מה יחסך לאסירים הפלסטינים? האם תשתתף בקמפיין השחרור של האסירים הפלסטינים?". שליט השיב: "מאוד אשמח שהם ישתחררו, ושלא יחזרו להילחם בישראל". הוא הביע תקווה שלא יהיו עוד עימותים צבאיים בין ישראל לפלסטינים. אגב, המראיינת שראיינה את גלעד שליט עבור הטלוויזיה המצרית היא שהירה אמין, שהתפטרה במהלך המהפכה שבה הודח חוסני מובארק במחאה על הדיכוי של ההפגנות נגדו.

 

הראיון המלא: שליט בטלוויזיה המצרית

המראיינת: גלעד שליט, אתה נראה בסדר. מה שלומך?

 

שליט: אני מאוד נרגש. מרגיש לא הכי טוב מכל האירוע, לצאת החוצה, לפגוש כל כך הרבה אנשים. בסך הכל לא ראיתי בני אדם במשך הרבה זמן. אני מאוד נרגש.

 

המראיינת: חמש שנים וארבעה חודשים בשבי זה הרבה זמן. האם האמנת שאי פעם תוכל להשתחרר לחופשי?

 

שליט: תמיד האמנתי שיש איזה סיכוי. אבל חשבתי שאני יכול למצוא את עצמי במצב הזה עוד הרבה שנים. לכן זה גרם לי לתחושה לא נעימה.

 

גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית ()
גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית

 

המראיינת: כיצד קיבלת את הידיעה על שחרורך, ואיך הגבת?

 

שליט: קיבלתי את הידיעה הזו לפני כשבוע, אבל הרגשתי את זה בחודש האחרון.

 

המראיינת: שמחת למשמע הידיעה?

 

שליט: הייתי מאושר, אבל חששתי שהמגעים עלולים להשתבש, ואני עלול למצוא את עצמי עוד הרבה שנים...

 

המראיינת: ככל שהזמן עבר, הרגשת שננטשת, שזנחו אותך? (המראיין שואל אותו: אחרי שפורסם סרטון הווידאו שלך, האם הרגשת שיש פתח לתקווה?).

 

גלעד: זה נבע מסיבות בטחוניות אני חושב. הם רצו שנכתוב מכתבים, נפגוש צלב אדום, והם לא הסכימו מבחינה ביטחונית.

 

המראיינת: למה רק פעם אחת ניתן לך לדבר בסרטון וידאו לעולם ולמשפחה שלך? למה זה לא קרה שוב? (המתורגמן מתווכח עם המראיינת, ואומר לה שזו הייתה השאלה הקודמת).

 

גלעד שליט משוחח עם הוריו אחרי הגעתו לישראל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
גלעד שליט משוחח עם הוריו אחרי הגעתו לישראל(צילום: דובר צה"ל)

 

המראיינת: היו אלה המצרים שתיווכו כדי שתשוחרר. מאמצי התיווך הקודמים נכשלו, ובהם המאמצים של הגרמנים. מדוע לדעתך הפעם התיווך הצליח?

 

שליט: אני חושב שהמצרים הצליחו בגלל שהם ביחסים טובים גם עם החמאס וגם עם ישראל והם מאוד.. הסיוע שלהם בצורה מאוד סיזיפית, בצורה מאוד...

 

המראיינת: למה הכי התגעגעת כשהיית בשבי, ומה הדבר הראשון שאתה רוצה לעשות כשתגיע הביתה?

 

שליט: כמובן שהתגעגעתי למשפחה שלי, והתגעגעתי לסתם לצאת, לפגוש אנשים, לדבר עם אנשים, לראות, לעשות דברים. לא כל היום לשבת ולעשות את אותם דברים.

 

המראיינת: מה הניסיון הזה לימד אותך? זה הפך אותך לחזק יותר?

 

שליט: הלקחים שאפשר לסיים, אפשר לשחרר... אפשר להגיע לסיום שחרור, ביצוע עסקה, בזמן יותר קצר...

 

המראיינת לא חסה על גלעד. "מה עם האסירים הפלסטינים?" ()
המראיינת לא חסה על גלעד. "מה עם האסירים הפלסטינים?"

 

המראיינת: גלעד, אתה יודע מה זה להיות שבוי. יש יותר מ-4,000 פלסטינים שכלואים בישראל. האם אתה תסייע בקמפיין לשחרורם?

 

שליט: אני מאוד אשמח שהם ישתחררו אבל שלא יחזרו להילחם בישראל, שזה יהיה מתוך תהליך של שלום ולא יהיו עוד מלחמות או עימותים.

 

המראיינת: מה התוכניות שלך לעתיד?

 

גלעד שליט על מדים בארץ, בדרך לפגוש את הוריו (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
גלעד שליט על מדים בארץ, בדרך לפגוש את הוריו(צילום: דובר צה"ל)

 

שליט: אני מאוד מקווה שהעסקה הזו תקדם את השלום ולא יהיו עוד עימותים צבאיים ומלחמות בין ישראל לפלסטינים (המראיין תרגם: "ושהעסקה תסייע לשיתוף הפעולה בין הצדדים").

 

גלעד אחר ההעברה לידי צה"ל (צילום: דובר צהל) (צילום: דובר צהל)
גלעד אחר ההעברה לידי צה"ל(צילום: דובר צהל)

 

המתורגמן: האם אתה רוצה להוסיף משהו?

 

המראיינת: גלעד שליט, תודה רבה.

 

שליט יתאחד עם משפחתו בתל-נוף

משפחת שליט מחכה לגלעד בתל-נוף כבר מסביבות השעה 08:30 בבוקר. בסמוך לשעה 07:00 הבוקר יצאו בני המשפחה - ההורים אביבה ונועם, האח יואל וחברתו יערה וינקלר, מהבית במצפה הילה, למנחת תפן, שם עלו על מסוק שהעביר אותם לבסיס חיל האוויר בתל-נוף. לבסיס הגיע בנסיעה גם הסב צבי שליט.

 

שליט שוחרר הבוקר משבי החמאס אחרי קרוב לחמש שנים וחצי. עסקת חילופי השבויים החלה בסביבות השעה 2:30 בלילה, כשראשוני האסירים עזבו את בית הכלא "השרון". אחרי השעה 6:00 בבוקר כבר היו כל 477 האסירים שישוחררו

במסגרת עסקת חילופי השבויים בנקודות הגבול, והחלה ההמתנה לבואו של גלעד שליט. אחרי 7:00 בבוקר דיווחו מקורות בחמאס ובמצרים כי שליט הועבר לידי המצרים, בדרכו לישראל, ובמקביל החל שחרור האסירים בפועל.

 

מהצד הפלסטיני של מעבר רפיח התאספו אזרחים ואנשי ביטחון פלסטינים, וגם ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, הגיע

לשם כדי לחגוג את העסקה. חגיגות נרשמו גם בגדה המערבית ובשטח ישראל - במזרח ירושלים ובאום אל-פאחם, ערים שגם אסירים הגרים בהן שוחררו במסגרת עסקת שליט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית
שליט יוצא מהשבי המצרי בליווי אלוף פיקוד הדרום
התמונה הראשונה של גלעד מחוץ לשבי
במאהל שליט בכו מהתרגשות למראה התמונות
צילום: שירן גרנות
מומלצים