שתף קטע נבחר

מם גלעד שליט: ביבי ברקע

ראיון עם אורי שטרייגולד, שהמם שלו הוא הראשון להתפשט ברשת מאז הוחזר גלעד שליט, לפני פחות מיממה. "רציתי להצחיק את החברים, וזה יצא משליטה. ביבי עשה משהו גדול"

תמונה של בנימין נתניהו מביט בחייל הפדוי גלעד שליט שמתחבק עם אביו הפכה אתמול למם ויראלי. דמותו של ראש הממשלה נגזרה מהתמונה המקורית ונשתלה בעשרות תמונות מאירועים היסטוריים ובדיוניים, בדומה לדמותו של פורסט גאמפ בסרט הנושא את שמו.

 

“החזרתי לכם את הילד הביתה”, אמר ראש הממשלה בשיחה עם הוריו של החייל השבוי גלעד שליט, ששוחרר אתמול, והדגיש את תפקידו בעסקה בגוף ראשון יחיד. יש בכך צדק: היא הגיעה בקדנציה שלו, הוא בחר לקבל אותה ולשלם עליה את המחיר מעורר המחלוקת, ואם מי מהמשוחררים יהיה מעורב בעתיד בפיגועים, הביקורת תופנה כלפי נתניהו אישית, ולא כלפי ממשלתו שאישרה את העסקה ברוב גדול.

 

 (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

“ראיתי את התמונה הספציפית הזאת, שהיא אחת המוזרות שצילמו בישראל – התמונה המקורית נראית כמו פוטושופ, היא נראית מודבקת”, מספר אורי שטרייגולד, קופירייטר וצייר קומיקס בן 40 מהוד השרון, שאחראי לתבערה. “אתה רואה תמונה הכי מרגשת, של אבא מחבק את הבן שלו, ופתאום אתה רואה את הפרצוף מדושן העונג נדחף לפריים. זה מיד העלה לי אסוציאציה של פורסט גאמפ וזליג (סרט של וודי אלן ששתל דמות בשם זליג באירועים היסטוריים שונים, ע”ק), ועשיתי את זה בשביל החברים”. התמונה הראשונה שלו הציגה את נתניהו במעמד זכיית מכבי תל אביב בגביע אירופה ב-1977.

 

 (עיצוב: אורי שטרייגולד) (עיצוב: אורי שטרייגולד)
(עיצוב: אורי שטרייגולד)

 

תיארת לעצמך שזה יהפוך למם?

“כבר בתמונה הראשונה כתבתי תגובה: ‘אין לי זמן לעשות עוד תמונות, אבל אתם יכולים לדמיין את סדרת התמונות שיכולות לבוא כאן’. ואכן זה מה שקרה. פתאום ראיתי שעושים שיירים בטירוף, ואז התחילו לצוץ עוד תמונות כאלה, אז אמרתי שכנראה עליתי פה על משהו”.

 

 (עיצוב: אורי שטרייגולד) (עיצוב: אורי שטרייגולד)
(עיצוב: אורי שטרייגולד)

 

מם “ביבי גאמפ” כופר בבעלות שלקח נתניהו על העסקה, והופך אותו ממוביל המהלך לכזה שמזדנב אחריו, קופץ על הפודיום ומחבק את החייל, מנופף בידו לשלום לאמא מאחורי כתב הטלוויזיה. בתמונה המקורית, שממנה נגזר המם, נראה נועם שליט מחבק את גלעד, שפניו מוסתרות, וברקע מביט בהם ראש הממשלה בחיוך שעשוי להתפרש כשבע רצון עד זחוח. התקשורת מואשמת לא אחת, ובצדק, בבחירה מגמתית של תמונות של אנשים כדי להעביר מסרים לגביהם באופן סמוי יותר מאשר בטקסט. הפעם אי אפשר להאשים את התקשורת: צלמי עיתונות לא הורשו לתעד את האירוע, וכל התמונות הגיעו מדובר צה”ל ומלשכת העיתונות הממשלתית, שצלמה אבי אוחיון צילם את התמונה הזאת. “אני מודע לזה שזה לא הוגן, כי ביבי עשה משהו גדול עם ההחלטה שלו, לא משנה המניעים שלו”, אומר שטריינגולד על המסר שעולה מהמם שלו. “מצד שני, ניסיתי להצחיק את חבריי, וזה יצא משליטה”.

 

 (עיצוב: אורי שטרייגולד) (עיצוב: אורי שטרייגולד)
(עיצוב: אורי שטרייגולד)

 

איזו גירסה הכי אהבת?

“את זו שאתה עשית, שהוא מציץ על עצמו. אחרי זה כבר אין מה לעשות עוד. היה גם אחד שרציתי לעשות ולא הספקתי, ובסוף מישהו אחר עשה: רואים את הראש שלו תקוע על השדה של החתול המוחבא. בלימודי הקולנוע שלי קראו לזה אינטרטקסטואליות. הרשת זה דבר מצחיק”.

 

 (עיצוב: אורי שטרייגולד) (עיצוב: אורי שטרייגולד)
(עיצוב: אורי שטרייגולד)

 

 (עיצוב: אורי שטרייגולד) (עיצוב: אורי שטרייגולד)
(עיצוב: אורי שטרייגולד)

 

ולקינוח: שטרייגולד עצמו עם ביבי ברקע (עיצוב: אורי שטרייגולד) (עיצוב: אורי שטרייגולד)
ולקינוח: שטרייגולד עצמו עם ביבי ברקע(עיצוב: אורי שטרייגולד)

 

 

יש לכם ביביברקע משלכם? פרסמו אותו בעמוד הפייסבוק שלנו:

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביבי. שם את ישראל על המפה והשאיר אותה על המפה
עיצוב: אורי שטרייגולד
מומלצים