שתף קטע נבחר

פיתויי פיטינו

ריק פיטינו הודיע היום (ב') על התפטרותו מאימון הבוסטון סלטיקס. הלחץ, הציפיות המוגזמות וקשיי ההתנתקות שלו מכדורסל המכללות היו הסיבות לאי הצלחתו ב-NBA

ריק פיטינו, אחד המוחות המבריקים שהיה לכדורסל הקולג'ים להציע, נכשל כמאמן NBA. כך הודה פיטינו בעצמו, לאחר שהגיש את התפטרותו מתפקידו כמאמן הבוסטון סלטיקס, היום (ב') לפנות בוקר. "זה שובר את ליבי לראות מה שקרה פה" אמר פיטינו, "עבדתי קשה במשך שלוש וחצי השנים האחרונות בקבוצה ולא השגתי תוצאות של ממש. זה כואב, אך החיים נמשכים, וכך גם הקריירה של השחקנים וסגל הקבוצה", סיכם המאמן המתפטר.
בהתפטרותו ויתר פיטינו על 27 מיליון דולר, השכר אותו היה אמור לקבל בשש וחצי השנים הבאות מתוך חוזה בן עשר עונות, שחתם עם הסלטיקס ב-1997. עוזר המאמן, ג'ים או'בריאן, מונה כמאמן זמני של הסלטיקס.
פיטינו הגיע ב-1997 לסלטיקס כמושיע, שנה לאחר שהוביל את מכללת קנטאקי לאליפות המכללות. בואו עורר מחדש רוחות היסטוריות - זכרונות מהצלחותיהם של לארי בירד וחבריו בשנות השמונים ואף רחוק יותר לקבוצה המיתולוגית של שנות השישים, שזכתה ב-11 אליפויות - שמונה מהן רצופות (66'-59'). כדי להתחיל שושלת חדשה בבוסטון, קיבל פיטינו חוזה ענק לעשר שנים, תמורת 50 מיליון דולר, בנוסף לסמכויות נרחבות בתחום האימון והניהול וקרדיט בלתי נדלה מהבעלים, פול גאסטון.
למרות הסביבה התומכת והכשרונות הצעירים שנתקבצו בקבוצה, לא הצליח פיטינו להגיע להישגים או אפילו להתקדמות כלשהי.
בקדנציה השניה של פיטינו כמאמן NBA (ב-87-89, אימן את הניו יורק ניקס במשך שתי עונות בינוניות), שארכה שלוש וחצי שנים עד להתפטרותו אמש, השיג מאזן ניצחונות שלילי של 102-146 (192-220 בכל הקריירה ב-NBA).
פיטינו לא הצליח להביא לידי ביטוי את הקונספציה התמימה משהו, שהספיקה לאליפות NCAA, נכשלה לחלוטין ב-NBA והמשיכה לסבך את הסלטיקס בתחתית הבית האטלנטי. למרות זאת, המשיך פיטינו להאמין בעקשנות, כי כדורסל הוא אותו משחק, בקרייר דום הענק של אוניברסיטת סירקוז, או בפליט סנטר בבוסטון. שמירת הלחץ, הטראפים והמשחק הקבוצתי היו כמעט אידיאולוגיה, על פי פיטינו. אידיאולוגיה שסירב לוותר עליה, גם מול שחקנים סוליסטים, שמירות אישיות ופיזיות מתפרצת.
געגועיו לכדורסל המכללות, באה לידי ביטוי ראשון כשעזב את ניו יורק ב-89 לטובת קנטאקי, והמשיכה גם בבוסטון, שם התקבצו סביבו חניכיו הוותיקים מקנטאקי: אנטואן ווקר, וולטר מקארת'י, רון מרסר ו-וויין טרנר.
למרות שלא קבע עדיין סופית האם עתידו במכללות ושם בלבד, החליט פיטינו להתפטר בנסיבות הקיימות, הקשות מבחינתו - מאזן קטסטרופלי של 12-22 בשלב זה של העונה.
"אם השינוי המיוחל לא מגיע ואנחנו ממשיכים להתקשות, אז נראה שזה מספיק לי. מה שאעשה זה לחפש עבודה חדשה ולאחל לכולם הצלחה", כך חתם פיטינו את תקופתו כסלטיקס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: allsport
פיטינו. געגועים לקולג`
צילום: allsport
ארכיון
אנטואן ווקר. יתגעגע?
ארכיון
מומלצים