שתף קטע נבחר

צילום: AP , REUTERS

הח"כים הערבים כבר לא בעד קדאפי: "טוב שהלך"

רק לפני שנה וחצי הם לקחו חלק במשלחת שביקרה בלוב, ניפגשה עם הרודן, וקיבלה ממנו עצות איך להתמודד עם "מזימות ישראל". עכשיו ח"כ זועבי ("קדאפי חרץ גורלו"), א-סאנע ("סוף לעידן אפל") וזחאלקה ("לכל דיקטטורה יש סוף") מתנערים ממנו

"טוב שקדאפי הלך". רק לפני שנה וחצי נפגשה משלחת של חברי כנסת ערבים מישראל עם שליט לוב המנוח, מועמר קדאפי, וזכתה ממנו לקבלת פנים מלכותית. היום (ו'), אחרי הרג העריץ שאחראי למותם של רבבות מבני ארצו, הם נשמעו הרבה פחות אוהדים כלפיו, ורבים מהם אף בירכו על מותו.

 

גם קדאפי כבר לא איתנו - כתבות אחרונות:

רעייתו של קדאפי: גאה בו, שהאו"ם יחקור את מותו

עלייתו ונפילתו: איך הפך קדאפי ליקיר המערב?

"קדאפי תכנן להטביע ספינה בדרך לישראל ב-73'"

לוב חוגגת את מות קדאפי; מחלוקת על הקבורה

 

"קדאפי המשיך לזלזל בעם שלו ולהשפיל אותו, גם כשההמונים יצאו לרחובות, וכך חרץ את גורלו במו ידיו", אמרה ח"כ חנין זועבי (בל"ד), שהייתה חברה באותה משלחת, "עמי האזור החליטו לשים סוף לרודנות וכל מי שלא יבין את המסר, ישלם מחיר כבד". לדברי ח"כ זועבי, "העולם הערבי נכנס לעידן חדש, בו האדם ולא השלטון במרכז. עידן שנועד להחזיר את הכוח לאזרחים. עידן הדמוקרטיה, שבו שמים את האדם במרכז הוא תנאי הכרחי לנוע קדימה".

 

 

חברי המשלחת עם הרודן הלובי קדאפי. "חרץ את גורלו במו ידיו" (באדיבות אתר פאנט) (באדיבות אתר פאנט)
חברי המשלחת עם הרודן הלובי קדאפי. "חרץ את גורלו במו ידיו"(באדיבות אתר פאנט)

 

ח"כ טאלב א-סאנע (רע"ם-תע"ל), שהיה גם הוא במשלחת ללוב, בירך על מותו של הרודן הלובי: "חיסול קדאפי הוא רק הצעד הראשון. הסכנות האורבות לפתחה של לוב רבות, בין היתר מצד אותן מדינות קולוניאליסטיות שמזילות ריר בשאיפה לחזור ולשלוט בשדות הנפט בלוב". לדבריו, "קדאפי היה מהפכן שהגיע לשלטון בגיל צעיר. השלטון המוחלט השחית אותו והוא הפך לרודן אכזר ומושחת. אני מקווה כי סופו מסמל סוף לעידן האפל והחשוך".

 

ח"כ א-סאנע גם הביע תקווה שהשליטים בסוריה ותימן "יפנימו את המסר". הוא הדגיש: "עליהם לפעול לקידום שינוי דרך הידברות ולא דרך אלימות, ולכבד את רצון עמיהם לחירות ולדמוקרטיה".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) היה במשלחת ההיא, והיום אמר: "טוב שקדאפי הלך, וחבל שזה לא נעשה במשפט צדק של העם הלובי. זה הוכיח

שלכל דיקטטורה יש סוף, ומותו של קדאפי נותן כוח מחודש למהפכות בעולם הערבי".

 

ביקורה של המשלחת הערבית-ישראלית בלוב באפריל אשתקד עורר זעם רב בארץ, וחברי כנסת אף קראו לנקוט צעדי ענישה נגד אותם ח"כים ערבים שהיו חלק ממנה. למרות הקריאות האלה, הח"כים הערבים דבקו בתוכניתם, ונסעו ללוב בלוויית ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ראאד סלאח. הם נפגשו עם קדאפי וסעדו עמו, והוא אף הציע להם שהערבים בישראל יתרבו בתגובה ל"מזימות" נגדם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים