שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  העם דורש צדק בריאותי
  כשתגיעו עם אמא לבית החולים, תחכו שעות במיון ועוד שעות במחלקה, עד שתאושפז במסדרון. אנחנו, הסטאז'רים, עדים לאסון והחלטנו להצביע ברגליים. אותנו לא יכריחו לעבוד
  אזרחים יקרים. אתם רוצים להיות בריאים. כשתהיו חולים תרצו שמישהו עליו אתם סומכים יטפל בכם. גם אנחנו רוצים שתהיו בריאים. אנחנו רוצים לטפל בכם. כל אזרח מן השורה במדינה הזו יודע שטיפול מיטבי, כמו שמגיע לכם, הוא לא הסטנדרט אליו התרגלתם. אני מציין באופן מדוייק - אזרח מן השורה - כי כולנו יודעים שאלו שמעל לשורה, אלו שבין היתר מקבלים כאן החלטות, דווקא כן זוכים לאותו טיפול מיטבי. אבל מה איתכם, הרוב הדומם, הלא-מקושר והלא-מחובר?

   

  כולנו יודעים שהרפואה שאתם תקבלו, כשאתם תגיעו עם אמא שלכם שחולה בדלקת ריאות לחדר המיון, תתחיל בלחכות שעות ארוכות במיון בטרם יפנו אליכם, תמשיך בעוד שעות עד שהמתמחה התורן במיון יגיע ויבדוק אותה לדקות ספורות, כשהוא טרוט עיניים ועצבני. אתם יודעים שיעברו עוד שעות עד שיאשפזו אותה במסדרון המחלקה, עוד שעות עד שיגיע אליה סטאז׳ר המחלקה, שאפילו אינו רופא, כי המתמחה עסוק, ויבדוק אותה עם פרגוד שבקושי ישמור על צניעותה.

   

  עוד בערוץ הדעות :  

  קולו של אבא / אליקים רובינשטיין

  עם חמאס עשיתם הסכם, ומה עם המתמחים? / שניר אראל

  לא לעסקת שליט-איראן / ענת מאור

   

  יעברו רק עוד מעט שעות עד שיגיע המתמחה וירשום לה את הטיפול הנכון. נקווה שלא יתבלבל מרוב עייפות ותסכול. אין מה לצפות ליותר מחיוך מנומס ושטחי ממנו, כי הוא לא ישן הרבה בחודש האחרון, לא ראה את אשתו שבוע וגם לא מקבל תגמול ראוי על כך. אם הגעתם למחלקה בחודש האחרון - יש גם סיכוי סביר שהוא מאותם מתמחים שאפילו לא רוצים להיות שם ועובדים בכפייה - בצו בית משפט.

   

  מתמחים עובדים בכפייה. גם אתם תפגשו בהם מתישהו (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  מתמחים עובדים בכפייה. גם אתם תפגשו בהם מתישהו (צילום: ירון ברנר)

   

  בבוקר למחרת, תזכו לביקור זריז ממנהל המחלקה והמומחים. גם הם לא יהיו זמינים מדי עבורכם. הם רוצים להיות, אבל הם שחוקים בשלב זה של הקריירה שלהם. בנוסף, הם גם צריכים לטוס בשעה סבירה לקליניקה הפרטית שלהם. לא כי הם חמדנים, אלא כי במקצוע הזה - אין להם באמת פנסיה. שכר היסוד שלהם, ממנו היא נגזרת, גם אם הם פרופסורים שכתבו מאות מאמרים והצילו רבבות מטופלים, הוא באזור ה-10,000 שקלים ברוטו. הם פשוט חושבים קדימה ודואגים לכך שלא ישליכו גם אותם לעת זקנה.

   

  גם אתם רוצים לשנות

  אז ככה נראית הרפואה שלכם היום. הייתם רוצים לשנות? בטח. הייתם בוחרים אחרת לו יכולתם? ברור. גם אני ובני דורי הסטאז׳רים והסטודנטים לרפואה, שעדים מקרוב לפיאסקו הזה, התחלנו להצביע ברגליים וכנראה שכבר נבחר אחרת. פשוט כי אנחנו יכולים עוד לצאת. לא נתחיל להתמחות ונשבית את הלימודים. באמת שלצערנו - כי לא על זה חלמנו. אנחנו פשוט מפחדים מלהיות הבאים בתור לקחת חלק ואחריות בתוך הקטסטרופה הזאת. אותנו, אגב, כבר לא יוכלו להכריח בצווים.

   

  חשוב שתבינו שהמאבק הזה הוא של כולנו, לא רק הרופאים - הוא באמת המאבק של כל העם. ולכל המגיבים שמיד יאמרו שהמאבק הוא רק על השכר - זה לא רק בשביל כסף. זה בפירוש גם, אין בכך בושה. אנחנו רוצים שתקבלו מענה מהיר מתורן מיון חייכן כשתגיעו עם אמא, שייאשפז אתכם במהרה במחלקה ולא במסדרון. שם יגיעו אליכם הסטאז׳ר והמתמחה ביחד, כאשר זו רק התורנות הרביעית שלהם החודש וכשיש עוד תקנים לעוד תורנים במקביל אליהם, כך שיתאפשר להעניק לכם את הזמן, הקשב והרפואה שמגיעה לכם. כשזה יקרה, גם למחרת תפגשו במומחים סבלניים ונינוחים, שיוכלו אולי לזנוח לחלוטין את הקליניקה הפרטית שלהם.

   

  נשמע כמו אוטופיה? הרצל אמר - אם תרצו, אין זו אגדה. נכון, הוא אמר זאת לפני שקמה כאן מדינה שהצליחה באופן שיטתי להרוס כמעט כל דבר טוב שצמח בה, אבל התקווה בת שנות אלפיים. עם ישראל מאז ומעולם הצמיח את גדולי הרופאים. כרגע - כך נראה - הוא נותן לדור הנוכחי של הרופאים ולדור הבא אחריו לנבול. די כבר. עד כאן. העם דורש (בין היתר) חוסן בריאותי. העם חייב טיפול אמיתי, לעם מגיע רופא איכותי.

   

  אלעד בן ארצי, סטאז'ר מבית החולים ברזילי באשקלון וממארגני מחאת הסטאז'רים. ביום שני הקרוב הקרוב מתכננים הסטאז'רים והסטודנטים - דור העתיד של המערכת - עצרת גדולה למען המתמחים.

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים