שתף קטע נבחר

ג'ובס: הציב תנאים לנשיאים, סירב לפגוש את אביו

הוא אכל במסעדה של אביו הביולוגי, דחה פגישה עם אובמה ואחר כך רצה לעזור לו, שנא את המתחרים, נמנע מטיפול רפואי ורצה לעשות מהפכה בספרי הלימוד - לקראת הפרסום מחר של הביוגרפיה הרשמית של סטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל האגדי, שמת בתחילת החודש

מנ"כל אפל סטיב ג'ובס, שמת בתחילת החודש, פגש באקראי את אביו הביולוגי בלי שידע את זה ואף לחץ את ידו, כשאכל במסעדה שהוא ניהל. כך על פי הביוגרפיה הרשמית שלו, "Steve Jobs", שתצא מחר (ב') לחנויות הספרים בארצות הברית, וכן בגירסה דיגיטלית. הביוגרפיה נחשפה בחלקה בתוכנית '60 דקות' של CBS שתשודר הלילה בארצות הברית, ובכלי תקשורת נוספים.

 

עוד על ג'ובס

 

ג'ובס נמסר לאימוץ בינקותו ולא הכיר את הוריו ואת אחותו הבילוגים בצעירותו, עד שמצא את אמו שהפגישה בינו לבין אחותו מונה סימפסון. סימפסון הזדהתה בפני אביהם הביולוגי כבתו. האב אמר שהיה רוצה לפגוש את בנו, אבל סימספון לא אמרה לו שמדובר בג'ובס. "למדתי (על אבי) דברים שלא אהבתי", אמר ג'ובס באחד הראיונות שהוקלטו לביוגרפיה, "ביקשתי ממנה (אחותי) לא לספר לו שנפגשנו (...) לא לספר לה כלום אודותי".

  

מחבר הספר וולטר אייזקסון כתב בין השאר ביוגרפיות של בנג'מין פרנקלין, אלברט איינשטיין והנרי קיסנג'ר. הביוגרפיה של ג'ובס מבוססת על כ-40 ראיונות שערך עם ג'ובס במשך שנתיים ועל עשרות ראיונות נוספים עם חברים, עמיתים, בני משפחה ומתחרים. הביוגרפיה נכתבה בשיתוף פעולה מלא עם ג'ובס, אך בתיאור של הספר מצוין כי ג'ובס לא הציב גבולות ולא דרש לראות את נוסח הספר לפני הוצאתו. השם שנבחר בתחילה על ידי ההוצאה היה "iSteve: The Book of Jobs", שם שעשוי לרמז על ספר איוב המקראי אך הוחלף בחודש יולי. הספר היה אמור לצאת רק בחודש מארס 2012, אך הוצאתו הוקדמה בעקבות מותו של ג'ובס. אייזקסון התראיין ל-60 דקות שמשודרת ברשת CBS. הרשת מחזיקה בבעלות הוצאת הספרים שמוציאה את הספר על ג'ובס.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

גייטס מוכשר אך חסר דמיון

"ביל הוא די חסר דמיון", אומר ג'ובס בספר על ביל גייטס לפי הטלגרף. גייטס ייסד את מיקרוסופט במקביל להקמת אפל באמצע שנות ה-70. ג'ובס המשיך ואמר שגייטס "לא המציא שום דבר, ולכן אני חושב שנוח לו יותר בפילונטרופיה מאשר בעולם הטכנולוגיה". גייטס הודיע ב-2006 שיפרוש מפעילות יום יומית במיקרוסופט כדי להתרכז בקרן שלו שעוסקת בין השאר בחקר מגפות כמו מלריה ופוליו ונסיון למגר אותן. בנאום מפורסם של ג'ובס מ-2005, הוא אמר כי "חלונות העתיקו ממק". בראיון משנת 1996, אמר ג'ובס כי מיקרוסופט היא חברה חסרת טעם שלא חושבת על המוצרים שלה ולא מביאה להם תרבות.

 

 

לעומת זאת ב-2007, כשהשניים נפגשו על במה, אירוע נדיר לכשעצמו, ג'ובס נתבקש להגיד משהו טוב על גייטס ואמר  "אני חושב שהוא הקים את חברת התוכנה הראשונה לפני שמישהו בתעשיה שלנו ידע מה היא חברת תוכנה. זה היה גדול, והמודל העסקי שהם השיגו היה טוב לתעשייה. ביל היה מרוכז בתוכנה לפני שלמישהו אחר היה מושג שבזה צריך להתרכז (...) להקים חברה זה מאוד קשה (...) ביל הצליח בזאת במשך כל השנים הללו".  בהמשך נשאלו השניים שוב על היחסים ביניהם. "הסתרנו את הנישואין שלנו", צחק ג'ובס והוסיף, "כשנפגשנו לראשונה ועבדנו, היינו הצעירים ביותר בחדר במרבית הזמן. עכשיו אנחנו הכי מבוגרים בחדר (...)". ג'ובס חתם את תשובתו בכך שיש לשניים זכרונות משותפים.

 

"אני הולך להשמיד את אנדרואיד בגלל שזה מוצר גנוב. אני מוכן למלחמה אטומית בעניין. אני אעשה זאת עד נשימתי האחרונה. אני אוציא כל פני מ-40 מיליארד הדולר שיש לאפל בבנק כדי לתקן את המעוות הזה", כך אמר ג'ובס בביוגרפיה שלו לפי דיווח של סוכנות הידיעות AP.

 

סירב לטיפול רפואי

ג'ובס צרך את סם האל אס די בצעירותו, ועל פי הטלגרף הוא אמר שהסם "חידד את חושיי בנודע למה שחשוב: ליצור דברים גדולים במקום להרוויח כסף, להשאיר דברים בהסטוריה ובהכרה האנושית ככל שאני יכול".  

 

 

ג'ובס מת מסרטן הלבלב. בספר נטען שג'ובס התחרט על העובדה שנעזר ברפואה אלטרנטיבית זמן רב לפני שהחליט לעבור ניתוח. הוא שתה מיצים שונים, מצא טיפולים באינטרנט והלך למטפלים רוחניים, למורת רוחם של חבריו ומשפחתו. אייזקסון מספר שג'ובס הביע לא אחת חרטה, במהלך הראיונות, על האופן שבו טיפל בעצמו. אשתו של ג'ובס אמרה שהיה קשה לו לפתוח את הגוף שלו.

  

תוכניות לעתיד

סטיב ג'ובס היה מעורב באופן אישי בעיצוב ותכנון המוצרים של אפל. ג'ובס היה, לרוב, זה שעולה לבמה ומציג אותם. הוא חתום על 317 פטנטים שקשורים למוצרים של החברה, והתפרסמו דיווחים על כל שהוא השאיר גם תוכניות למוצרים עתידיים. בביוגרפיה של ג'ובס מספרים על טלוויזיה שרצה להוציא. נכון לעכשיו אפל משווקת את ה-Apple TV, מחשב קטן שמאפשר לצפות בממש פשוט בתוכניות וסרטים דרך האינטרנט, בדומה לסטרימרים כמו הXtremer או Boxee Box.

 

על פי הוושינגטון פוסט, ג'ובס רצה ללכת צעד קדימה ולעשות לעולם הטלוויזיה את מה שעשה לעולם המוזיקה באמצעות האייפון - לפתח טלוויזיה פשוטה לשימוש. ג'ובס מצוטט בספר כאומר "אני רוצה שהיא תסנכרן את כל המכשירים בבית ואת התוכן באייקלאוד (מה שנשמר ברשת). הצופים לא יצטרכו להתעסק עם שלטים מסובכים של דיוידי וערוצי כבלים. יהיה לזה ממשק פשוט ביותר. סוף סוף פיצחתי את זה".

 

בהאפינגון פוסט מספרים שלפי הביוגרפיה ג'ובס רצה לעשות מהפכה גם בספרי הלימוד, ולהפוך את כולם לדיגיטליים על ידי כך שיחלק גירסאות שלהם בחינם לאייפד. ג'ובס אף נפגש עם עם מוציאים לאור של ספרי לימוד בשביל להניע את התהליך ורצה לשכור כותבים לשורותיה של אפל שיכתבו את ספרי הלימוד.

 

האייפד הבא יהיה מעוצב מחדש לחלוטין? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האייפד הבא יהיה מעוצב מחדש לחלוטין?(צילום: AFP)
 

 

מעורב פוליטית

על פי ההאפינגטון פוסט שמצטטים מהספר, ג'ובס היה בקשרים עם שניים מנשיאי ארצות הברית. בלי קלינטון התקשר להתייעץ איתו בנוגע לפרשת מוניקה לווינסקי בשנת 98, וג'ובס אמר לו "אם עשית זאת, אתה חייב לספר למדינה". בתמורה, ג'ובס ביקש מקלינטון שיעזור לו להשיג את השחקן טום הנקס לקמפיין של אפל.

  

קלינטון. התייעץ עם ג'ובס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלינטון. התייעץ עם ג'ובס(צילום: רויטרס)

 

עוד מסופר בביוגרפיה שג'ובס בציע לאובמה לעצב מודעות לקמפיין הבא שלו לנשיאות ב-2012. ג'ובס, על פי המסופר כמעט פספס הזדמנות לפגוש את הנשיא אובמה, כי רצה שהזמנה לפגישה כזאת תבוא ישירות ממנו. כשנפגשו, אמר ג'ובס לאובמה כי לא ימשיךך לכהונה נוספת בנשיאות, בגלל המדיניות הכלכלית שלו שלא חברותית לעסקים. ג'ובס אמר לאובמה שיותר קל לחברות להקים מפעילם בסין מאשר בארצות הברית. הוא ביקש פגישה עם אובמה ועם עוד מנהלים, אבל כשהרשימה שהבית הלבן הרכיב התארכה, ג'ובס אמר שהוא לא מתכוון להגיע ורצה להתערב בהרכב התפריט.

 

אובמה, ג'ובס וחברים (צילום: The White House, Pete Souza ) (צילום: The White House, Pete Souza )
אובמה, ג'ובס וחברים(צילום: The White House, Pete Souza )

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים