שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נחיתה קלה: איך חוזרים לעבוד "אחרי החגים"?

  במשך השנה אנחנו רצים כמו מטורפים בין קריירה למשפחה. העצירה המוחלטת במהלך החגים גורמת לקריסה וליציאה מהמסלול. מה עושים כדי לחזור לתלם?

  בכל שנה בין ספטמבר לאוקטובר מגיעים החגים שטורפים את הקלפים המוכרים, משנים את השגרה, מפרים את תמהיל החיים הבלתי מאוזן של רובנו שמטה את הכף לטובת שעות רבות במקומות העבודה. החגים מעבירים אותנו ברמה הרגשית-מנטאלית למצב של אופוריה.

   

   

  המשפט "נדבר אחרי החגים" מסמל יותר מכל את מצב הצבירה החדש של אנשים, עסקים, ארגונים ומגזרים שלמים, כמו עיריות ומשרדי ממשלה שיוצאים לחופשות מרוכזות. בחגים אנחנו מרוכזים בעצמנו וזו בדיוק הסיבה שכל כך קשה לחזור למסלול. אם עד עכשיו היינו במסלול המראה, אחרי החגים הגענו למסלול הנחיתה. למרות שאנחנו מתורגלים, הנחיתה והחזרה למסלול העבודה מייצרות אתגר לא פשוט, כל שנה מחדש. אינן פשוטות.

   

  לא ברור מי פה הביצה ומי התרנגולת. האם העובדה שאנחנו רצים כמו מטורפים בין קריירה למשפחה, לימודים, חופשות ומילואים היא הסיבה לקריסה בחגים או שהעצירה המוחלטת וההפסקה או הקיצוץ בשעות העבודה במהלך החגים, גורמים לקריסה וליציאה מהמסלול. כך או כך, קשה לנחות. קשה לעובדים, קשה למנהלים. קשה לארגונים.

   

  היום שאחרי החגים הוא הקשה ביותר

  איתן נהג המונית שפגשתי היום הודיע לי חגיגית, שכבר עכשיו הוא מתגעגע לבן הראשון שנולד לו בערב החג השני. "היה כזה כיף לחבק, ללטף, להאכיל אותו, שאני כבר מתגעגע... קשה לי לקום בבוקר, לעזוב אותו ישן בבית ולהתחיל לחרוש את הכבישים....". וההוכחה לקושי לשלו היא העובדה, ששתי דקות מתחילת הנסיעה כבר הגענו להצהרה הזו. "ייקח לי לפחות עוד שבוע לנחות ותדעי לך שרב הנוסעים שלי אומרים אותו דבר" אמר לסיכום הנושא.

   

  היום שאחרי החגים הוא הקשה ביותר. מדובר במעבר חד ממצב צבירה אחד לשני, מאנרגיה אחת לאחרת. מנהלים חכמים יודעים לאפשר לעובדים גלישה ידידותית והדרגתית לשגרת העבודה. לא מסתערים עם ים משימות, תלונות, טרוניות, משברים, ובטח שלא מקיימים ישיבות ארוכות ומשמימות ביום הראשון שאחרי החגים. כן מומלץ להנחות את העובדים לבצע בחינה של פרויקטים פתוחים, להכין רשימות של קצוות לא סגורים מלפני החגים, ובימים הקרובים להתחיל לטפל בהם.

   

  לבחינת המציאות יש חשיבות, היא מאפשרת התכנסות פנימה לצורך תכנון וקריטית שתתבצע בארגונים, בתחנות מרובות במשך השנה. היום הראשון והשני של ה"אפטר חגים" מתאימים להתכנסות למטרת בחינה, לעובדים, שכן הם מאפשרים לכל עובד לחשוב, לכתוב, לקרוא ולהגיב בשקט ובקצב שלו.. למנהלים, כי לפניהם יומיים לבחינה מקפת של צרכי המחלקה, עד שיקבלו מהעובדים את המידע ויוכלו לצייר תמונת מצב להמשך העבודה, וגם לארגון שחוזר לשגרה בנחיתה מרוככת, ללא רעשי רקע מיותרים.

   

  בשבוע שאחרי החגים כולם נוחתים

  במהלך השבוע שאחרי החגים ינחתו כל העובדים והמנהלים, גם הלקוחות והספקים ינחתו. "אין דבר מעצבן יותר מזה שבשעה הראשונה שנכנסתי למשרד קיבלתי הצפה של טלפונים מאנשי מכירות..." אומר דן ק', מנהל פרויקטים בכיר בחברת תקשורת. לא הספקתי לעבור על הדואר, לא על המשימות הפתוחות, בטח שאני לא פנוי לפתוח משימות חדשות, כמובן לא מדובר במצבי חרום". אם כל מנהל ועובד יהיו עסוקים בסגירת מעגלים מלפני החגים, יוכלו ארגונים בשבוע שאחרי לחזור לשגרה, עם שולחנות נקיים, תכנון ואנרגיות מתאימות לביצוע משימות לחודשיים הקרובים.

   

  בשבוע שאחרי כדאי לדבר ולהקשיב, מומלץ לעבד חוויות, למרות ובמיוחד נוכח העובדה שארגונים בימינו ממוקדים ב"שורה התחתונה" ונוטים לדלג על תהליכים קריטיים כמו שיחות, משובים ופגישות אישיות שתומכים בעקיפין 'בשורה התחתונה'.

   

  עובדים שטסו לחו"ל, אחרים שחרשו את הפארקים והקניונים, ואלו שנשארו בבית מתוך תקווה שיצליחו לנוח, לכולם היה זמן פנאי. והרי ידוע שהחשיבה היצירתית פורחת כשלאדם יש מרחב רגשי וטכני פנויים, למשל, בהמתנה ברמזורים, או בשירותים, באמבטיה וגם בחופשות החגים.

   

  לכן, מיד בשבוע שאחרי החגים כדאי לכנס ישיבות צוות, כדי לאפשר לעובדים לשתף בחוויות, בתובנות, ברעיונות והצעות שצברו בימי החגים עמוסי שעות הפנאי. "ארגון חכם" יודע לקשר ולחבר בין תוצרי הפנאי לפרויקטים בארגון, במיוחד פיתוח מיזמים שתומכים בהטמעת ערכי הליבה וחזון הארגון.

   

  דורית ת', מנהלת תחום משאבי אנוש והדרכה בחברה תעשייתית, חזרה מחופשה בצפון הארץ עם לוח חימר כבד משקל ועליו טביעות ידיים של ילדיה, תוצר סדנא שהעניקה לה שעתיים יקרות מפז של מנוחה במהלך החופשה. את המיצג היא הציגה בחיוך על שולחנה וגם בישיבת הנהלה, כאשר אחת העובדות פנתה והציעה, שבשביל הפנימי החדש שעומדים לסלול בדרך למשרדים, יאפשרו לעובדים להטביע בצורה אמנותית את כפות ידיהם או רגליהם, כמו בהוליווד.

   

  אם בתחילה התקבל הרעיון בגיחוך, הרי שדורית, הנושמת ערכים ואנשים הבינה מיד את הפוטנציאל הגלום ברעיון והעביר את המלצתה לביצוע להנהלה. מה בטוח, שחווית החגים ויכולת המנהלת לזהות הזדמנות ולתרגמה לעשייה, אפשרה לארגון ליזום פרויקט משתף שכלל את כל העובדים וישמח במהלך השנה הקרובה ואחריה, כל בוקר כל אחד מהם, בכניסה למפעל.

   

  החודש שאחרי החגים - ה"פוש" האחרון לשיפור ביצועים ב- 2011

  נובמבר, החודש שאחרי החגים הוא אחד מתוך שניים אחרונים לשנת הפעילות 2011, הלחץ לשפר ביצועים גדול ובכל זאת, אל תפילו אותו כמנהלים על העובדים ביומיים הראשונים לאחר החגים, אלא רק אחרי שיחות הצוות.

   

  השבוע האחרון של חודש אוקטובר הוא הזמן הנכון, השנה ובכל שנה, לבחון את ביצועי שלושת הרבעונים הראשונים, להעלות הצעות ורעיונות למאמץ ממוקד לשיפורים, להתחיל לצבור מידע לקראת סדנאות מרוכזות של מנהלים וצוותים לבניית תוכניות עבודה. בכדי לחזור למסלול עובדים צריכים גם מרחב וזמן ומנגד מסגרת ברורה שתגן ותאפשר את החזרה.

   

  בקשו מכל עובד להכין מסמך, שיסכם את ההצלחות, הקשיים, הצרכים והשינויים שברצונו לחולל עד סוף השנה. אם אתה המנכ"ל, בקש מכל מנהל בארגון להכין מסמך שיציג איך הוא והצוות היו שותפים עד כה להטמעת ערכי הארגון ויפרט את המשימות ודרכי הביצוע שעל הפרק בחודשיים הקרובים.

   

  אם הארגון מתוכנן, כמו בשנים קודמות, לצאת ליומיים מרוכזים לגיבוש ערכים וחזון בקשו מהמנהלים להיות שותפים לבחינה והצעת מקומות, כי שיתוף מייצר אכפתיות, מעורבות ובשורה תחתונה מחויבות והתגייסות. לדברי אביגיל א', "קשה לנחות, אבל המציאות שואבת אותך תוך יומיים גג, במיוחד אם את אוהבת ומחויבת לתפקיד כמוני".

   

  היא שחזרה מטיול חגים ויום הולדת משולב במונטה קרלו עם משפחתה, צילמה ללא הפסקה כל מכונית יוקרתית בצבע הלוגו הירוק תפוח של החברה שראתה. כשהגיע הבוקר לעבודה העלתה לאינטראנט את התמונות עם אמרות ותובנות ומיד קיבלה פניה ממנכ"ל הקבוצה להציג את הקונספט שמאחורי הצילומים בישיבת ההנהלה הקרובה. מבחינתה כמנהלת, זה היה צעד בונה אמון מכיוון המנכ"ל, מבחינת המנכ"ל זה היה צעד פשוט אך חכם של מתן במה לשיתוף מנהלים.

   

  שרשרת האספקה בארגון בחודש שלאחר החגים מחייבת, שכל פעולה שמנהל דורש מעובדים יבצע בעצמו מול המנהל שלו. מנהלים בכירים צריכים להתנהל מול המנכ"ל באותה צורה שהעובדים שלהם מתנהלים מולם. לא לצפות ולא לדרוש שיישארו מעבר לשעות הרגילות, לבקש ולקבל ריכוז משימות וקצוות בלתי סגורים בימים הראשונים שלאחר החגים, לכנס ישיבת הנהלה כדי לעבד את חוויות החגים ולתרגמם ללכידות, גיבוש וחדשנות בהנהלה, להניע להתכוננות לסדנאות בניית תוכניות עבודה והכנת החומרים הדרושים לכך, והכול, עד החג הבא.

   

  הכותבת היא מנכ"ל STS , יועצת אסטרטגית למצוינות אישית וניהולית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כל זה מאחורינו
  צילום: index open
  שירית בן ישראל
  צילום: דורי בן ישראל
  געגועים לסעודת החג
  צילום: Shutterstock
  מומלצים