שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: ירידה של 13.2% בתמותה מסרטן בישראל

  הנתונים מתייחסים לעשור שבין 1999 ועד 2008. במגזר הערבי חלה עלייה ניכרת בתחלואה מסרטן, לעומת המגזר היהודי. הסוגים הקטלניים ביותר: סרטן הריאות בקרב גברים וסרטן השד בקרב נשים

  למעלה מ-50% ממקרי המוות בישראל נגרמים ממספר מצומצם של סוגי סרטן: כך עולה מדו"ח שפורסם היום (ב') על ידי משרד הבריאות לקראת מבצע "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן, שיתקיים בסוף החודש. מהנתונים עולה כי 21.5% ממקרי המוות בגברים בשנת 2008 נגרמו מסרטן הריאה ו-19.3% ממקרי המוות אצל נשים נגרמו מסרטן השד - שני סוגי הסרטן הקטלניים בישראל. הנתונים מצביעים גם על ירידה של 13.2% בתמותה מסרטן בעשור שנבדק.

   

  עוד על סרטן:

  סוגי סרטן שכיחים נוספים הם סרטן המעי הגס, עם שיעור תמותה של כמעט 10% בקרב שני המינים, והוא גם הסרטן השני הכי קטלני בישראל. בקרב גברים הסרטן השלישי הכי קטלני הוא סרטן הערמונית (8.1%) ובקרב נשים סרטן הריאה (9.9%). מהנתונים שנאספו עולה כי קיימת יציבות יחסית במספר חולי הסרטן במדינה, עם עלייה קלה של 2.9%.

   

  אך המגמה משתנה בקרב האכלוסייה הערבית בישראל. בקרב קבוצה זו באוכלוסייה, על פי הנתונים, חלה עלייה גבוהה יחסית בתחלואה מסרטן (13.6% בגברים ו-21.7% בנשים) לעומת יציבות בקרב האוכלוסייה היהודית (7.7% בגברים ו-2.2% בנשים). "העלייה בהיארעות הנצפית בחברה הערבית בישראל נובעת ככל הנראה

  מ'השינוי האפידמיולוגי' בו שרויה קבוצת אוכלוסייה זו בימים אלה, תקופה בה השינויים החברתיים והתרבותיים מובילים לאימוץ אורך חיים מודרני ויושבני יותר ותורמים, בעקיפין, גם לעלייה בתחלואה כרונית למיניה, כולל סרטן", מסבירה ד"ר ליטל קינן בוקר, מנהלת הרישום הלאומי לסרטן וסגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות, את הנתונים.

   

  עלייה חדה נוספת נמצאה במספר החולים בסרטן הערמונית, העומד על 46.2%. למרות העלייה החדה, ישנה דווקא ירידה בתמותה מהמחלה, שבשנת 2008 עמדה, כאמור, על 8.1%. בקרב נשים מצביעים הנתונים על עלייה תלולה, של 49.6%, בתחלואה בסרטן בלוטת התריס. עלייה נוספת, של 11.4%, התגלתה בתחלואה בסרטן הריאה בקרב נשים.

   

  "12 מיליון אנשים מאובחנים כחולים בסרטן בעולם, מדי שנה, ומספר זה צפוי שיעלה ל- 27 מיליון עד שנת 2030", סיכמה מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן. "עם הכלים הקיימים כיום, ניתן להפחית את התחלואה מסרטן בפרט, ומהמחלות הלא-מדבקות האחרות בכ- 50%. מדובר בהצלת חיים, כמו גם בחיסכון עצום במשאבים כלכליים".

   

  ב-31 באוקטובר ייערך מבצע ההתרמה השנתי "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן. לפרטים ניתן ליצור קשר עם האגודה בטל. 1-800-599-995

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterskock
  סרטן. מגמת ירידה בתמותה
  צילום: shutterskock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים