שתף קטע נבחר

שנת מאסר לסגן-אלוף שגנב מתכות מבסיס צה"ל

מפקד בסיס הורשע בגניבת כבלי מתכת, מהבסיס עליו פיקד. השופטים קבעו: "לא מדובר במעידה רגעית"

מלשכת מפקד הבסיס - לכלא הצבאי: שנת מאסר בפועל נגזרה על קצין בדרגת סגן-אלוף, שהורשע בגניבת כלבי מתכת מהבסיס בו שירת. שווי הכבלים - 132 אלף שקלים. בנוסף קבע אתמול (יום ב') בית הדין הצבאי המיוחד בקריה כי הנאשם, שחר אטיאס - מפקד בסיס לוט"ם של אגף התקשוב בצריפין, יורד לדרגת טוראי והוא יאלץ לשלם קנס בגובה 15 אלף שקלים.

 

עוד בחדשות:

חייל נעצר בחשד שהדליף מידע לפעילי ימין

הקצין יואשם בסחר בסמים: "איכזב את המערכת"

 

אטיאס הורשע בעבירות של גניבה בידי עובד ציבור והתנהגות שאינה הולמת, לאחר שבמאי 2009 הורה לקצין בדרגת סרן לדאוג לכך שמשאית תגיע לבסיס, על מנת להעמיס עליה את כבלי המתכת. אטיאס יצר קשר עם אזרח על מנת שיגיע לאסוף את הכבלים מחצר ביתו של הסרן, בו הם הונחו לאחר שנגנבו. לאחר מכן נמכרו הכבלים בעשרות אלפי שקלים למגרש גרוטאות.

 

מגזר הדין עולה כי אטיאס השיג, מתוקף תפקידו הבכיר, אישור כניסה למשאית לשטח הבסיס לצורך הגניבה. כדי להעלים את מעורבותו בגניבה, הוא השיג את דו"ח המפקד התורן ללילה בו הוצאו הכבלים מהבסיס ודאג לגרוס אותו.

 

לאורך המשפט ועוד קודם לכן בחקירתו הכחיש אטיאס את המיוחס לו, תוך שהוא משמיע גרסאות שונות, שלדברי השופטים נמצאו "בלתי מהימנות". לעומתו, עדותו של הקצין בדרגת סרן סייעה להשיב את המתכות לרשות הצבא. השופטים התקשו להתעלם מעברו של אטיאס, שקודם למרות כמה "כתמים" בקריירה הצבאית שלו.

 

בתקופה בה אירעה גניבת המתכות הוא הורשע בעבירה של התנהגות בלתי הולמת, כשנתן לחייליו לשתות אלכוהול במהלך טיול צבאי, "ניבל את פיו והתנהג באופן גס תוך ביזוי מעמדו, בפני חיילים ואזרחים". בגין מעשה זה הוטל עליו עונש של 6 ימי מאסר בפועל. באותו מועד הורשע גם בעבירה של התרשלות בתפקיד, כאשר הוציא טיול יחידה ללא אישורים.

 

צוות ההגנה טען כי יש להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם. עוד טענו הסנגורים כי "מדובר באירוע נקודתי, שלא גרם נזק ממשי לצה"ל". בגזר הדין קבעו השופטים כי "לא מדובר במעידה רגעית. מתחילת הדרך הוא פעל בתחכום כדי

 להסוות את מעורבותו במעשים. אלו אפשרו לו בבוא היום להטיל את האשמה על כתפי הקצין והאזרח, שהיו כלי שרת בידו, והגנתו הייתה רק בהטלת רפש באחרים".

 

בפרשה זוכה באופן חלקי הקצין בדרגת סרן, שאטיאס שכנע אותו לסייע לו בגניבת הכבלים תמורת הבטחה לקידום. על הקצין הטיל בית הדין עונש של הורדה לדרגת סגן, מאסר על תנאי למשך חודשיים וקנס בגובה 5,000 שקלים.

עורך הדין יאיר רגב, שייצג את הקצין בדרגת סרן, אמר: "אני מרוצה שהצדק יצא לאור ושבית הדין הכיר בחלקו הפעוט של מרשי בפרשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מבצע לאיתור מתכות שנגנבו. ארכיון
צילום: אבי כהן
עו"ד יאיר רגב
מומלצים