שתף קטע נבחר

מרוץ נגד הזמן בטורקיה: הרבה גופות, קצת ניצולים

כל ניצול שמוצא מבין ההריסות זוכה לקריאות שמחה, אך אלו אינם המקרים המשקפים את המציאות בארג'יש שבמזרח טורקיה - המחלצים מוציאים בעיקר גופות שמחכות בשורות לקרובים. בין נקודות האור: זוג ארוסים שהתאחד, ואב שחיכה לבנו הלכוד

משפחות טורקיות אבלות התכנסו אמש (יום ב') מחוץ לאחד המסגדים בעיר ארג'יש שעל יד הגבול עם איראן, שספגה את המהלומה הכבדה ביותר ברעש האדמה שהיכה בטורקיה.

 

אסון טבע בטורקיה - העדכונים האחרונים: 

 

צוותי חילוץ מלווים בגנרטורים ובתאורה ארעית המשיכו לעבור אל תוך הלילה. בארג'יש אין מים זורמים ואין חשמל כבר יומייים. תושבים רבים בחרו לישון מחוץ לבתיהם. בחירה לא מפתיעה בהתחשבה ב-200 רעשי המשנה שפקדו אותם מאז הרעידה הגדולה. ברחובות אפשר לראות מדורות רבות, כמו גם אוהלים שהוקמו לאלה שאין להם יותר בית.

 

כולם יודעים שמתחת להריסות הבטון והפלדה שמקיפות אותם קבורים קורבנות רבים. יותר מ-100 בניינים נהרסו לחלוטין בארג'יש ובוואן, עיר המחוז הגדולה. כמו כן, בתי בוץ רבים בכפרים הסמוכים התמוטטו אף הם. בארג'יש עצמה קרסו 80 בניינים רבי-קומות.

 

עבודות החילוץ מתנהלות לרוב כך: מנופים וציוד כבד אחר מניפים גושי בטון גדולים, מה שמאפשר לתושבים לחפור באתים כדי לחפש אחר נעדרים. סגן ראש הממשלה, בולנט ארינץ', אמר כי מניין ההרוגים העדכני עומד על 279 בני אדם. כמו כן, 1,300 תושבים נפצעו. לפי הערכות, ייתכן שמאמצי החילוץ ייפסקו כבר היום.

 

ניצול מוצא מבין ההריסות בארג'יש. מקרה משמח, אך לא מייצג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניצול מוצא מבין ההריסות בארג'יש. מקרה משמח, אך לא מייצג(צילום: רויטרס)

 

"אחייני, אשתו וילדם – שלושתם מתים. שאלוהים יגן עלינו מצער כזה", קונן קורסט לאפ, תושב העיר מוכת האסון. צוותי החילוץ הצליחו להוציא חמישה ניצולים מבין ההריסות לקולות צהלה רמים. אותם האנשים הוציאו באותו האופן עשרות גופות והניחו אותן בשקים או כיסו אותן בשמיכות. הן הונחו בשורות שורת, כדי שהתושבים יוכלו לחפש ביניהם את יקיריהם.

 

גבר אחד צעק: "זו אשתו של נכדי. היא תקועה מתחת לבניין". כמה תושבים אחרים נשאו גופת ילד עטופה בבד לבן, בזמן שבני משפחה אבלים מררו בבכי מאחוריהם.

 

ניצול בעיר ואן מנסה לעכל את האסון שאירע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניצול בעיר ואן מנסה לעכל את האסון שאירע(צילום: רויטרס)

 

ועדיין, סיפורים משמחים מצליחים לחמם מעט את הלב. סוכנות הידיעות הרשמית של אנקרה דיווחה כי ילצ'ין אקאי הוצא מבין הריסותיו של בניין בן שש קומות, כשהוא פצוע ברגל בלבד. הוא נמצא בזכות העובדה כי התקשר לקו חירום בטלפון הנייד שלו ואמר למרכזייה היכן הוא נמצא.

 

שני ניצולים אחרים היו כלואים במשך יותר מ-27 שעות. עבדורחמן אנטקיאלי, בן 20, הוצא מבין כתליו הממוטטים של קפה אינטרנט בתום מאמץ חילוץ בן שמונה שעות. אביו חיכה לו בחוץ וקרא בשמחה עם הוצאתו משם בשלום.

 

תושבים מבלים לילה שני בחוץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תושבים מבלים לילה שני בחוץ(צילום: רויטרס)

 

טוגבה אלטינקיינאק, בת 21, סעדה עם 12 מבני משפחתה, כאשר הרעש פקד את האזור. ארבעה מקרוביה הוצאו בחיים מוקדם יותר, אך אמה והשאר עדיין נעדרים. הצעירה עצמה נותרה בהכרה, הוצאה באלונקה משם – והובהלה באמבולנס לבית החולים.

 

עם זאת, כנראה הסיפור המרגש ביותר הוא של זוג המאורסים גול קראג'ובן ואונור אריאסר. לאחר שחולצה גול, מורה בת 25, לאחר 18 שעות במסעדה שבה אכלה בזמן רעידת האדמה, הבטיחו פרמדיקים לאונור החרד כי היא תהיה בסדר.

 

"כל מה שאני רוצה הוא שהיא תחיה. לא אכפת לי אם היא פצועה או לא. זה לא משנה. אני רק רוצה אותה בחיים", אמר אונור אריאסר, קצין בחיל האוויר הטורקי לצלם של רויטרס. כאשר הרעש הכה באזור, הוזעק הקצין הצעיר לביתו בארג'יש כדי לאתר את אהובתו. הוא החל לחקור היכן היא הייתה, ולאחר שדיבר עם חברותיה הוא ידע היכן היא סעדה.

 

הוא איתר את המקום בחשכה והחל לצעוק את שמע. בתחילה הוא שמע את קולותיהם של אנשים אחרים הכלואים בבניין, מה ששכנע את אחד מצוותי החילוץ להתחיל לחפור. עם עלות השחר, התעקשותו השתלמה. אישה צעירה הוצאה בחיים ובהכרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נקודת אור בימים של חושך
צילום: MCT
מחכים לבשורות טובות
צילום: רויטרס
המחלצים ממשיכים לעבוד
צילום: רויטרס
הציוד הכבד מאפשר לתושבים לחפש אחר ניצולים
צילום: AP
מומלצים