שתף קטע נבחר

צה"ל ירוק יותר: בה"ד 1 ייצר חשמל מאור השמש

כחלק מתוכנית "צה"ל שומר סביבה" להפיכת הצבא לסביבתי יותר, בבית הספר לקצינים בנגב הותקנו מתקנים פוטו-וולטאיים להמרת אנרגיית השמש לחשמל. בשלב זה, רק 2% מכלל צריכת החשמל בבסיס מגיע משיטה זו, ובהמשך המספר יגדל. גם בסיסים נוספים על הכוונת

גל ירוק מסוג חדש מגיע לצה"ל: בבית הספר לקצינים ליד מצפה רמון (בה"ד 1) הותקנו מתקנים פוטו-וולטאיים להמרת אנרגיית השמש לחשמל. 

 

 

בשלב זה, התחנות החדשות יפיקו רק 2% מכלל צריכת החשמל בבסיס, אך לדברי רס"ן לודביק ורגה, ראש מדור שימור אנרגיה בכוחות היבשה, הפרוייקט עדיין בחיתוליו ובעתיד שיעורי הפקת החשמל מהשמש יגדלו. "העובדה שחיילים ומבקרים רואים שגם בצבא עוברים לייצור אנרגיה ירוקה, היא חשובה מאין כמותה", אמר ורגה.

 

בה"ד 1. לוחות סולאריים על רקע נוף מדברי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
בה"ד 1. לוחות סולאריים על רקע נוף מדברי(צילום: דובר צה"ל)

 

בהמשך, מערכות חשמל דומות יותקנו בבסיסים נוספים, ביניהם בית הספר לחי"ר, בבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים ושלושה בסיסים של חיל האוויר. עוד יותקנו מערכות באתרים אזרחיים של צה"ל, ביניהם מוזיאון חיל האוויר בחצרים.  

    

תכנית המעבר לייצור חשמל מהשמש הינו חלק מתוכנית שזכתה לכינוי "צה"ל שומר סביבה" - אסטרטגיה להפיכת בסיסי צה"ל לירוקים יותר. הקמת התחנות הסולאריות משתלבת גם בתכנית הקמת עיר הבה"דים (קריית ההדרכה) במסגרתה יפונו בסיסי ההדרכה ממרכז הארץ ויוקמו מחדש בנגב. בין השאר תישקל תכנית להציב בעיר הבהד"ים גגות סולאריים בשטח כולל של כ-100 דונם .

 

אשתקד אישר הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, את התכנית בהשקעה של כמיליארד שקל בחמש השנים הקרובות לייעול צריכת האנרגיה במתקני צה"ל. התכנית, שהוכנה בעבודת מטה ממושכת, מפרטת הקמתן של למעלה מ-20 תחנות כוח סולריות בבסיסי צה"ל. 

 

במקביל, חטיבת הגנת הסביבה והתשתיות במשרד הביטחון מקדמת מזה שנתיים תכנית להקמת 50 מערכות פוטו-ולטאיות קטנות (עד 50 קילו-ואט) על גגות מחנות ובסיסים בהיקף כולל של כשני מגה-ואט.

 

לצד התוכניות להפקת החשמל הסולארי, גם הימים בהם בילו חיילים ימים ולילות במבני בטון לוהטים או קפואים עתידים להגיע לקיצם, שכן "צה"ל שומר סביבה" כוללת גם תכניות הקשורות לבנייה ירוקה. על הקבלנים שיקימו מבנים חדשים תוטל חובת עמידה בתקנים המחמירים בעולם בנוגע לבנייה ירוקה, ביניהם מיקום החלונות, מיקום המשרדים ביחס לכיוון השמש והקפדה על שימוש בחומרים מבודדים ועמידים.


פורסם לראשונה 25/10/2011 21:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוחות הסולאריים בבה"ד 1
צילום: דובר צה"ל
מומלצים