שתף קטע נבחר

הקרב על שופטי העליון: מכינים את הדילים

ב-20 בנובמבר תתכנס הוועדה לבחירת שופטים, והמגעים מאחורי הקלעים כבר מתנהלים במרץ. אנשי הימין בוועדה תומכים בשופט נועם סולברג, הנשיאה ביניש מתנגדת לבחירתו

המירוץ לבית המשפט העליון עולה מדרגה. הנהלת בתי המשפט פרסמה אמש (ג') את רשימת השופטים המועמדים לבתי משפט ברחבי הארץ - מבלי להוסיף שמות חדשים לתחרות על כס השיפוט בעליון - והכניסה להילוך גבוה את המגעים מאחורי הקלעים.

 

מי יהיו הבאים על כס השופטים בעליון? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מי יהיו הבאים על כס השופטים בעליון?(צילום: גיל יוחנן)

 

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס ב-20 בנובמבר למנות שופטים חדשים ותבחן אז, בין היתר, את המועמדות לעליון של שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים נועם סולברג וצבי זילברטל, השופטים ישעיהו שנלר, עודד מודריק, עמירם בנימיני, דבורה ברלינר וכן של הפרופסורים דפנה ברק-ארז, איל בנבנישתי, מיגל דויטש ומנחם מאוטנר ושל עורכי הדין אסף פוזנר ושמואל ילינק וכן את דוקטור אביעד הכהן. כלל השמות הוזכרו כבר בארבע השנים האחרונות כמועמדים לבית המשפט העליון.

 

טלטלה בעליון - הכותרות האחרונות:

 

חברי הוועדה צפויים למנות שני שופטים במקומם של הפורשים אילה פוקצ'יה ואדמונד לוי, ויידרשו לאייש מושב נוסף עם פרישתה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, בפברואר הקרוב. מינוי כל שופט מצריך הסכמה של שבעה מבין תשעת חברי הוועדה לבחירת שופטים, והיושבים בה כבר פתחו בניסיונות לגבש עסקה שתקדם את המועמד החביב עליהם.

  

גורמים משפטיים בכירים העריכו אתמול כי בשבועות הקרובים יתגברו הניסיונות ליצור עסקאות בין חברי הוועדה, שיבטיחו שכל צד ייצא מרוצה. "אין ספק ששר המשפטים יצטרך שוב להפעיל את כל כובד משקלו כדי להגיע למועמדים המוסכמים על כולם", אמר גורם משפטי בכיר.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

אנשי הימין בוועדה כבר פועלים לגייס תמיכה בשופט נועם סולברג,

שביניש עוד מתנגדת לבחירתו, וייתכן כי יגיעו להסכם שבמסגרתו בתמורה למינוי סולברג, יעניקו קולם גם לשופט זילברטל, הנחשב למועמד של ביניש. אם לא תושג הסכמה בין כל חברי הוועדה, ההערכות גורסות כי שר המשפטים, יעקב נאמן, ימתין לפרישתה של ביניש על מנת לנסות להגיע להסכמות עם מחליפהּ המיועד, השופט אשר גרוניס.

 

בישיבה הקרובה עשויים גם חברי הוועדה, הנשיאה ביניש או השר נאמן להציג מועמד נוסף לשיפוט בעליון, אף שהרשימה כבר כוללת כ-20 שמות. במקרה כזה ייאלצו כלל הגורמים להמתין כחודש בטרם יוכלו לדון במועמדות החדשה, כדי לאפשר שהות להבעת התנגדויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורית ביניש. המינויים יידחו עד פרישתה?
צילום: גיל יוחנן
סולברג. אנשי הימין מגייסים תמיכה
צילום: חיים צח
מומלצים