שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר ישראלי: לידות בסופ"ש - 40% יותר סיבוכים
  מחקר ישראלי שנערך בביה"ח העמק בעפולה גילה שיעור גבוה של סיבוכים במהלך ולאחר לידה בסופי שבוע ובלילות. הסיבה, לדברי החוקרים: עומס גדול וצוות הרפואי מצומצם. ביום ראשון נרשם מספר הסיבוכים הנמוך ביותר

  הרופאים תשושים, והתוצאות לא מאחרות להגיע: מחקר חדש מגלה כי שיעור סיבוכי הלידה גבוה בימי חמישי עד, שבת ובלילות, שעה שהצוות הרפואי מצומצם ועייפות הרופאים בשיאה. המחקר, שנערך בבית החולים העמק בעפולה, פורסם בגליון החדש של כתב העת "הרפואה" של ההסתדרות הרפואית.

   

  עוד על הריון ולידה :

   

  טרם המחקר שיערו החוקרים שבימים ובמשמרות עם יותר לידות ומספר פניות רב יותר למיון יולדות, בשילוב צוות רפואי מצומצם ופחות מיומן שכולל בעיקר מתמחים וסטאז'רים, שיעור האירועים החריגים יהיה גבוה יותר. במהלך המחקר אספו החוקרים נתונים מ-8,448 הלידות שהתרחשו בשנים 2005 ו-2006 בבית החולים "העמק".
  שיעור הסיבוכים שנרשמו הגיע ל- 1.28%, והשכיחים שבהם היו פגיעה בשלפוחית השתן ובדרכי השתן במהלך ניתוח קיסרי וקרע בלדן במהלך הלידה.

   

  החוקרים מצאו כי שיעור הסיבוכים הגבוה ביותר היה בלילה: מתוך כלל הלידות שיעור הקרעים הגיע ל- 0.83%, כמעט פי ארבעה משיעור הקרעים במהלך הערב (0.24%) ופי שלושה משיעור הקרעים בבוקר (0.34). שיעור הסיבוכים הכללי היה גבוה ביותר בימי שישי (3.59 סיבוכים ל-100 ביקורים במיון) ובשבת (3.49 סיבוכים ל-100 ביקורים). שיעור הסיבוכים הנמוך ביותר היה בימי ראשון (2.25 ל-100 ביקורי מיון).

   

  "בסוף שבוע יש באגף צוות רופאים קטן יותר, שכולל בחלקו תורני חוץ שאינם נמנים עם צוות המחלקה", ציינו החוקרים. "הממצאים מעלים את הצורך לבחון מחדש את הרכב הצוות, גודלו והכשרתו במשמרות השונות".

   

  לידה וגינלית (שלא באמצעות ניתוח קיסרי) היא אמנם תהליך טבעי, אך היא טומנת בחובה לא מעט סיכונים ליולדת. הסיבוך השכיח ביותר בלידה לאם הוא קרע וגינלי. קרע שכזה עלול לגרום לא רק לכאב, אלא גם לנזק עצבי למבנים באגן ומכאן לבעיות שונות כמו בריחת צואה ושתן או הפרעות בתפקוד מיני.

   

  הסיכון לנזק משמעותי לרצפת האגן ולנרתיק מוגבר כאשר משקל הילוד גדול או כאשר הלידה היא מכשירנית (לידת מלקחיים או וואקום). סיבוכים נוספים בלידה כוללים דימומים וזיהומים. מדי שנה מתות מעל חצי מיליון נשים מסיבוכי הלידה. שיעור התמותה בלידה של אמהות נע בין תשעה מקרי תמותה לכל 100 אלף לידות בארצות הברית ואירופה, לבין 900 מקרי תמותה לכל 100 אלף לידות באפריקה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לידה. הסיבוך השכיח ביותר היה פגיעה בשלפוחית השתן בניתוח קיסרי
  צילום: shutterstock
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים