שתף קטע נבחר

הפגנה: להקים את מפעלי הגז בים - לא ביבשה

עשרות בני אדם הפגינו מול משרד התשתיות במחאה על הכוונה להקים במפרץ עכו מפעלים שיטפלו בגז הטבעי של יצחק תשובה. במשרדים התקיימה במקביל ישיבה באשר למיקום המתקנים. "זה אסון שמחכה להתרחש"

עשרות פעילים חברי מטה המאבק נגד מפעלי הגז במפרץ עכו, הפגינו היום (ה') מול משרד התשתיות בירושלים, בדרישה שלא להקים על היבשה את מתקני הטיפול בגז הטבעי של יצחק תשובה.

 

 

במשרדים התקיימה ישיבה בנושא מיקום המתקנים, ביבשה או בחוף. בישיבה, שהוגדרה כסגורה לציבור, דנו בחלופה הטכנולוגית למפעלי הגז - יבשתית או ימית, וכן על מיקום המתקנים, אך הישיבה הסתיימה מבלי שהתקבלה החלטה בנושא. הפעילים, שאחזו בשלטים "לא שמים גז במפרץ עכו" ו-"מרחיקים את מפעלי הגז מהחופים", מחו מחשש כי המפעלים יוקמו על קרקע יבשתית.

 

הפעילים מחוץ למשרד התשתיות (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
הפעילים מחוץ למשרד התשתיות(צילום: גיל יוחנן )

 

אנשי מטה המאבק טוענים כי שתי החלופות המועדפות להקמת מפעל גז יבשתי הן עכו וקיבוץ כפר מסריק. לטענתם, הדבר עלול לגרום למוות ולפגיעה של עשרות אלפי אנשים, ולכן הם דורשים כי הטיפול בנושא הגז ייעשה אך ורק על גבי אסדה ימית. 

 

"אנחנו מתנגדים להקמת המפעלים לטיפול בגז על היבשה, מכיוון שזו סכנה ביטחונית ובטיחותית אם תקרה שם תקלה והיו תקלות כאלה בעולם", מסרה תומר רונא ממטה המאבק, "הסכנה היא לחיי עשרות אלפי אנשים".

 

"מדובר באסון שמחכה להתרחש", הוסיף גל גלאון, תושב עין המפרץ, "עכו היא לא הפח זבל של המדינה. אנחנו נלחמים על הבית שלנו". גלאון הוסיף, כי "אנחנו רוצים לנשום אוויר כמו אנשים אחרים הפסדנו עבודה ולקחנו ימי חופש כדי להילחם על זכותנו הבסיסית לחיות, לא יכול להיות שהפריפריה תהיה מטרה". 

 

המתקן עליו נאבקים התושבים, אמור לקלוט את הגז הטבעי, שיישאב מקידוחי הים "דלית" ו"תמר". תשובה התכוון לפני כשנה וחצי להקים את מפעלי הגז בחוף הכרמל, אך נתקל בהתנגדות עזה מצד תושבים ומצד ארגונים סביבתיים, שהתריעו על הסכנה הגדולה שעלולה להיגרם לעשרות אלפי האנשים באזור כמו גם לסביבה החופית. 

 

ממשרד התשתיות נמסר, כי "התוכנית למתקני טיפול וקבלת גז טבעי - תמ"א 37/ח, נמצאת בשלבי תכנון ואיתור מתחמים ימיים ויבשתיים למתקנים אלו. החלטה לגבי מיקום המתקנים, תתקבל לאחר שיבוצעו כל התהליכים והדרישות של מוסדות התכנון ומשרדי הממשלה השונים, לרבות תסקיר השפעה על הסביבה, אישורי מערכת הביטחון וגופים נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העילים בהפגנה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים