שתף קטע נבחר

קריקטורות ביוון: הלחץ הכלכלי = הכיבוש הנאצי

המהלכים האחרונים הביאו עיתונים במדינה לתקוף את האיחוד האירופי, את קרן המטבע ואת הבנק המרכזי. אחד הקריקטוריסטים: "מה שגרמניה לא הצליחה לעשות בנשק בזמן מלחמת העולם, היא מנסה לעשות עכשיו באמצעים כלכליים"

הלחץ האירופי הכלכלי על יוון, שגרמניה היא בין מובילותיו, מעורר מתרדמתם שדים היסטוריים ומעלה על פני השטח זיכרונות מהכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה. בעיתוני יוון צצו השבוע קריקטורות המתארות את ה"טרויקה" האירופית - האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינלאומית והבנק המרכזי של אירופה - כחיילים של גרמניה הנאצית.

 

באחת הקריקטורות נראה חייל גרמני משגיח על שר האוצר בעוד זה נובח על אזרח יווני להקיא עוד כספי מסים.  

תקיא, תקיא. שר האוצר היווני דורש כסף בהשגחת חייל נאצי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקיא, תקיא. שר האוצר היווני דורש כסף בהשגחת חייל נאצי(צילום: רויטרס)

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות:

 

מאייר הבית של העיתון הליברלי "אלפתרוטיפיה" צייר עשרות קריקטורות כאלה בחודשים האחרונים. בחלקן נראה שר האוצר היווני, אוונג'לוס וניזלוס, מצדיע במועל יד. "השתמשתי במדים הגרמניים באופן סמלי", הסביר המאייר סטתיס סטאוורופולוס. "הקריקטורות מראות שמה שגרמניה לא הצליחה לעשות בנשק בזמן המלחמה, היא מנסה לעשות עכשיו באמצעים כלכליים".

 

ההפגנה מול הפרלמנט. חוב היסטורי של גרמניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההפגנה מול הפרלמנט. חוב היסטורי של גרמניה(צילום: רויטרס)

 

קולות אחרים בתקשורת כינו את חברי הממשלה הנוכחית "דוסילוגוס", מילה שמשמעותה בוגד ושמשמשת לתיאור משתפי פעולה עם הנאצים בזמן הכיבוש.

 

על אף ההתנגדות העממית והפגנות הענק, הפרלמנט היווני אישר בשבוע שעבר סדרה של צעדים כלכליים שנועדו לאפשר קבלת הלוואה של שמונה מיליארד אירו מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית.

גרמניה מילאה תפקיד מרכזי במאמץ הכלל אירופי למנוע החרפה במשבר החוב האדיר.

 

מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו השבוע לפעול להגדלת קרן הסיוע למדינות גוש האירו למעלה מפי שניים - מ-440 מיליארד לטריליון אירו. בנוסף הודיעו מנהיגי אירופה כי יעבירו ליוון תוספת סיוע של 100 מיליארד דולר יחד עם קרן המטבע הבינלאומית, ונושיה של יוון - הבנקים בעלי האג"ח - הסכימו למחוק 50 אחוז מהחוב של אתונה.

 

אולם חלק מאזרחי יוון רואים בסיוע הגרמני מילוי חוב היסטורי, ואף גורסים כי על גרמניה לשלם פיצויים על נזקי הכיבוש במלחמת העולם השנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המדים הם רק סמל"
צילום: רויטרס
מומלצים