שתף קטע נבחר

הפרקליטות: לחקור המרצה שקרא לשבור מפרקות

בעקבות החשיפה ב-ynet על ד"ר אייל ניר מאוניברסיטת בן-גוריון, שקרא לשבור מפרקות של פעילי ימין, הורה המשנה לפרקליט המדינה לפתוח נגדו בחקירה

חקירה נגד המרצה שקרא "לשבור מפרקות" לאנשי ימין, פרשה שנחשפה ב-ynet: המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, פנה היום (ה') למשטרה בבקשה לפתוח בחקירה נגד ד"ר ניר אייל, בגין כמה תלונות שהתקבלו נגדו - על הדברים שאמר בחודש יוני.

 

  • נשיאת האוניברסיטה נגד "שבירת מפרקות"

 

בתלונות נטען כי ד"ר ניר, מרצה באוניברסיטת בן גוריון, פרסם בעמוד ה"פייסבוק" שלו, בעקבות תהלוכת "ריקוד הדגלים" שערכו אנשי ימין במזרח ירושלים, בין היתר, את הדברים הבאים: "אני קורא לעולם לבוא לעזור לשבור לנבלות האלו את המפרקות". לפרסום "הוצמד" סרטון בו נראים חלק מהצועדים קוראים קריאות גנאי במקהלה לעבר ערבים.

 

דף הפייסבוק של ד"ר ניר ()
דף הפייסבוק של ד"ר ניר

 

למרות חומרת קריאות הגנאי שבסרטון, נכתב בהודעת משרד המשפטים, סבר ניצן כי הפרסום שפרסם ד"ר ניר לכאורה, מצדיק פתיחה בחקירה, ולפיכך נתבקשה המשטרה לפתוח בחקירה בחשד להסתה לאלימות. 

 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "ד"ר אייל ניר פירסם את הדברים בפייסבוק שלו כאדם פרטי, האוניברסיטה אינה צד בנושא, ולכן הדיון הראוי צריך להתנהל בערכאות המתאימות". את תגובתו של ד"ר ניר לא ניתן היה להשיג.

 

ח"כ אופיר אקוניס, שפנה בדרישה ליועץ המשפטי לממשלה על-מנת שייפתח בחקירה, אמר: "הצדק בישראל חייב לחול על כולם והתופעה הזו, שבה הסתה לאלימות של השמאל נגד הימין עברה שנים ארוכות בשתיקה ובעצימת עין - חייבת להיפסק ולהיות מטופלת בכל חומרת הדין״.

 

"לשבור לנבלות האלה את המפרקת"

"אני קורא לעולם לבוא לעזור לשבור לנבלות האלה את המפרקת", כתב ד"ר ניר, המשמש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון שבבאר-שבע. את פעילי הימין תיאר כ"כנופיות הבנדיטים השורצות בארצנו".

 

הסטטוס שלו גרר מבול של תגובות, שהתנגדו בתוקף להתבטאות החריפה שלו. "וואו, אלוהים ישמור, מה קורה כאן? איזו הסתה מכוערת של 'מרצה' באוניברסיטה... ואתם עוד מגינים עליו?", נכתב באחת התגובות, "ואיזו צביעות, תארו לעצמכם מרצה מבר-אילן שיגיד שצריך לשבור לשמאלנים את המפרקת. הוא היה עף משם עוד לפני שהיה לוחץ על SEND".

 

אייל ניר מתנצל ()
אייל ניר מתנצל

 

מגיב נוסף כתב בשרשור כי "להסית לשבור מפרקות זאת הסתה לאלימות ועבירה פלילית", ואחר הוסיף: "חבל שכך אתה מתבטא. כנראה שהסתה היא עבירה רק כשהיא מגיעה לימין".

 

ד"ר אייל ניר מסר בחודש יוני בתגובה כי לדעתו קריאתו הייתה סבירה לנוכח הנסיבות: "בצעדת יום ירושלים הסתובבה כנופיה של כמה עשרות בריונים שצווחה ברחובות ירושלים הערבית מוות לערבים, מוות לשמאלנים, שיישרף לכם הכפר. אני סבור שתגובתו של כל אדם סביר, שוחר שלום וצדק, צריכה להיות שיש למנוע מהם לבצע את איומיהם כמו בפעולות הטרור הקרויות 'תג מחיר'. אני סבור שקריאתי לעצור אותם היא סבירה ביותר, ודווקא השתיקה של החברה והמערכת הישראלית לנוכח ההסתה לטרור והטרור עצמו היא אשר ראויה לכתבה עיתונאית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריקוד הדגלים בירושלים, בחודש יוני
צילום: גיל יוחנן
הודעה של ד"ר אייל ניר
מומלצים