שתף קטע נבחר

הפלסטינים לאו"ם: ליברמן מסית נגד אבו מאזן

ל-ynet נודע כי הנציג הפלסטיני הגיש מכתב תלונה למועצת הביטחון נגד שר החוץ, שאמר כי מוטב שנשיא הרשות יסתלק משום שהוא המכשול הגדול ביותר לשלום. "זו הסתה, וזה איום ישיר על חייו של אבו מאזן, שמחויבותו לשלום אינה עומדת בספק", נכתב בו

הרשות הפלסטינית הגישה תלונה רשמית למועצת הביטחון של האו"ם בעקבות התבטאויותיו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, נגד נשיא הרשות, אבו מאזן. כך נודע הערב (יום ה') ל-ynet. התלונה הוגשה כבר אמש, אחרי שליברמן תקף שוב את אבו מאזן במכתב לשגרירים הזרים בישראל, ואמר כי לא ניתן לעשות איתו שלום וכי התנאים שהוא מציב לישראל גרועים יותר מאלה שהציב נשיא הרשות הקודם, יאסר ערפאת.

 

במכתב שמסר הנציג הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, לנשיאת מועצת הביטחון ושגרירת ניגריה, ג'וי אוגוו, נכתב: "אנחנו מביעים את דאגתנו העמוקה מההסתה של שר החוץ הישראלי נגד הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס. שר החוץ הישראלי, אביגדור ליברמן, שהוא השותף הקואליציוני העיקרי של ראש הממשלה נתניהו, הכריז כי הנשיא עבאס הוא המכשול הגדול ביותר לשלום. אנחנו דוחים את ההסתה הזו, מתנגדים לה באופן חד-משמעי, ורואים בה איום ישיר על חייו של הנשיא מחמוד עבאס, שמחויבותו לשלום אינה עומדת בספק".

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן. "מבחינתנו - עמדתו היא עמדת ישראל" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שר החוץ, אביגדור ליברמן. "מבחינתנו - עמדתו היא עמדת ישראל"(צילום: רויטרס)

 

במכתב ציין הנציג הפלסטיני מנסור בשם אש"ף כי הפלסטינים רואים בהצהרות ליברמן המדיניות הרשמית של ישראל. "אנחנו משמיעים את דאגתנו מכך שההצהרות העוינות האלה למעשה משקפות את כוונותיה האמיתיות של ממשלת ישראל", נכתב. מנסור הוסיף כי יש להתעמת באופן ישיר עם איומים כאלה משום שהם מעוררים שנאה ואלימות כלפי ההנהגה הפלסטינית והעם הפלסטיני, ומחמירים את האווירה המתוחה ממילא ואת חוסר האמון העמוק בין שני הצדדים.

 

במכתבם למועצת הביטחון גינו הפלסטינים גם את תוכניות הבנייה הישראליות באזורים בירושלים שנמצאים מעבר לקו הירוק. הפלסטינים הזכירו את תוכנית הבנייה בגבעת המטוס, שלדבריהם אינה עולה בקנה אחד עם תהליך השלום, מוכיחה כי לישראל אין כוונה לעצור את הבנייה בהתנחלויות ואת הפקעת האדמות בוולאג'ה ובבית ג'אלה לשם המשך בניית גדר ההפרדה.

 

אבו מאזן: נדון עם חמאס בעתיד הרשות

מנסור חתם את המכתב בטענה כי "ישראל חייבת לשאת באחריות על כל מעשי הטרור המדינתי והפרות זכויות האדם השיטתיות שנעשות נגד העם הפלסטיני, והיא צריכה לתת דין על פשעיה".

 

אבו מאזן עם נשיא צרפת סרקוזי. אירופה מחבקת אותו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו מאזן עם נשיא צרפת סרקוזי. אירופה מחבקת אותו(צילום: EPA)

 

ליברמן תקף בחריפות פעמיים בימים האחרונים את אבו מאזן. ביום שני השבוע, בתדרוך במשרד החוץ, הוא ייחל לכך שאבו מאזן יחדול מלאיים שיפרוש מתפקידו - ויפרוש בפועל. ליברמן אמר אז כי אבו מאזן הוא מכשול לשלום, וכל גורם שיעלה לשלטון במקומו עדיף עליו. "הוא מאיים שיעביר את המפתחות? זה לא איום, זו ברכה, והלוואי שיעשה זאת סוף-סוף", אמר

ליברמן. אתמול, במכתב רשמי של משרד החוץ לשגרירים הזרים בישראל, נכתב כי אבו מאזן פועל בשם אג'נדה אישית, ולא בשם האינטרסים של העם הפלסטיני.

 

שלשום מתח האיחוד האירופי ביקורת על דבריו של ליברמן לפיהם אבו מאזן הוא מכשול לשלום. דוברת נציבות החוץ של האיחוד, מיה קוצ'יינצ'יק, אמרה כי דברי ליברמן "לא תורמים ליצירת אווירה שתוביל לחידוש השיחות", והביעה הערכה לפועלו של אבו מאזן. גם נשיא המדינה, שמעון פרס, סתר שלשום את דברי ליברמן, והדגיש כי אבו מאזן הוא "מנהיג רציני שרוצה שלום".

 

אבו מאזן עצמו אמר היום כי הוא מתכוון לדון בחודש הבא עם חמאס בגורל הרשות הפלסטינית. "זו לא רשות. העם הפלסטיני והמוסדות הפלסטיניים שואלים אותי על התועלת שיש לנו מהמשך קיומה של הרשות", אמר אבו מאזן, "אנחנו

רוצים לענות על השאלות האלה, ולשם כך זה יהיה אחד הנושאים שבהם נדון עם אחינו חאלד משעל, מנהיג חמאס. השאלה שעליה אנחנו חייבים להשיב היא לאן אנחנו הולכים?".

 

בתגובה על הצהרתו של אבו מאזן אמר גורם מדיני ל-ynet: "אין מה להיבהל מהאיומים של הפלסטינים בנוגע להתפרקות הרשות. אלה איומי סרק. איננו עוסקים בחיזוק אבו מאזן או החלשתו. יש להם אינטרס לשמר את הכוח הפוליטי והכלכלי, והם לא יוותרו כל-כך מהר".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. "האיומים מעוררים שנאה ואלימות"
צילום: גיל יוחנן
הנציג הפלסטיני מנסור. "ישראל מפעילה טרור מדינתי"
צילום: רויטרס
מומלצים