שתף קטע נבחר

מחאת האוהלים תפלג את הכנסייה האנגליקנית?

לראשונה מאז מלחה"ע סגרה קתדרלת סיינט פול בלונדון את שעריה, בשל מאהל המחאה שלמרגלותיה. חלק מהמפגינים טוענים שישו היה מתייצב לצדם, והכנסייה נקרעת בין הדאגה לאידיאולוגיה, לתדמית ולכסף

מחאת האוהלים בלונדון קורעת את הכנסייה האנגליקנית. קתדרלת סיינט פול, משכנו של הבישוף של לונדון ומוקד לפעילות דתית ותיירותית נפתחה למבקרים בסוף השבוע לאחר שנסגרה בשבוע שעבר, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, בשל מחנה האוהלים שהוקם לפתחה. ההנהגה החליטה רשמית לתמוך בפינוי המאהל אך מנהיגיה עדיין חלוקים בדעותיהם.

 

עוד על המחאה הכובשת את העולם:

צדק עולמי: סיור במוקדי המחאה בחו"ל

רימוני הלם על מפגינים בקליפורניה

מאות נעצרו על גשר ברוקלין 

 

עוד בערוץ החדשות:

הסיפור המלא על האיש שהחזיק את גלעד שליט

 

"הפילוג שקורע את הכנסייה הלאומית פוגע לא רק במוניטין שלה, אלא גם מותיר את אנשיה תשושים", תיאר ה"טלגרף" הבריטי את המצב. על פי העיתון, איש הדת לסגור את שערי המוסד ההיסטורי סבל מדחק והובהל לבית החולים, ויש החוששים לבריאותו של הדיקאן, גרהם נואלס.

 

"מובילים לאלימות בשם הכנסייה"

בשבוע שעבר אף התפטר בכיר בכנסייה, ד"ר גיילס פרייזר, במחאה על ההחלטה לתמוך בעיריית לונדון המתכוונת לפנות את המפגינים. לטענתו, "הקתדרלה ניצבת במסלול שעלול להוביל לאלימות בשם הכנסייה".

 

ראש הכנסייה האנגליקנית, הארכיבישוף מקנטרברי, ד"ר רוואן וויליאמס, שמר עד כה על שתיקה בסוגייה. בצעירותו היה הארכיבישוף עצמו מפגין נועז. הוא אף נעצר בשל מעורבותו בהפגנה נגד נשק גרעיני מחוץ לבסיס חיל אוויר אמריקני.

 

"לבטל את הכסף". מפגין בתוך הכנסייה, לאחר פתיחתה המחודשת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"לבטל את הכסף". מפגין בתוך הכנסייה, לאחר פתיחתה המחודשת(צילום: EPA)

 

בינתיים מתארגנות קבוצות נוצריות להגנה והבעת תמיכה במפגינים. פעילים דתיים מתכננים להקיף את המאהל בשרשרת אנושית של מתפללים, במקרה של פינוי בכוח. בסוף השבוע ערכו "דרשה על המדרגות" בהשראת הדרשה על ההר של ישו.

 

"הדרשה שלי מכוונת לבישוף של לונדון ולדיקאן של סנט פול, כי אני חושב שהם אינם מבינים את הממדים העצומים של אי הצדק הכלכלי שמתחולל כעת", אמר הכומר פול ניקולסון.

 

המאהל בפתחה של הכנסייה. 22 אלף ליש"ט ביום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המאהל בפתחה של הכנסייה. 22 אלף ליש"ט ביום(צילום: AFP)

 

"משמעות ההליכה בעקבות ישו היא להגיד לא לנצלנות המערכת הקפיטליסטית, לניצול העניים. כמובן שהכנסייה צריכה להשתתף", אמר הכומר פול אוסטרייכר, "זה לא אומר שיושבי האוהלים צודקים לגבי הכל, אבל עלינו לעמוד לצדם בחיפוש אחר התשובות הנכונות, ועלינו לעזור לפוליטיקאים להבין שעליהם לשנות את הפוליטיקה שלהם".

 

הקתדרלה מושכת אליה 820 אלף מבקרים מדי שנה ולסגירתה משמעויות כספיות. בשנה שעברה דיווח המוסד על הכנסה של 22 אלף ליש"ט ביום ממכירת כרטיסי כניסה, קיום אירועים וחנות המזכרות. מצד שני, עימות אלים בחסות הכנסייה עלול לפגוע קשות תדמיתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים מאבטחים את הכנסייה מול המאהל
צילום: EPA
הדיקאן גרהם נואלס מדבר עם המוחים. חשש לבריאותו
צילום: EPA
הארכיבישוף מקנטרברי. שומר על שתיקה
צילום: AP
מומלצים