שתף קטע נבחר

הכנסת חוזרת לחורף חם, עם אג'נדה חברתית

בעבודה יבקשו לפזר את המליאה, קדימה מתכוננת לפריימריז, דו"ח טרכטנברג ואסון הכרמל יעלו לדיון. החידוש: כו-לם רוצים להיות חברתיים. היום: שידור חי מהנאומים במליאה ב-ynet

תם החופש הגדול: שלושה חודשים של פגרת קיץ יגיעו היום (ב') לסיומם וחברי הכנסת יחזרו למושב חורף עמוס במיוחד. על אף שמסורתית נחשבת פגרת הקיץ לתקופה ה"מנומנמת" ביותר בשנה, הפעם החמיצו הח"כים את שיא המחאה החברתית, את הדרמה באו"ם, את סערת דו"ח טרכטנברג, את מחאת המתמחים ואת השלמת עסקת שליט, מבלי שהייתה להם האפשרות להביע את דעתם או להשפיע על המתרחש.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות:

 

משכן הכנסת. חוזרים לעבודה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משכן הכנסת. חוזרים לעבודה(צילום: גיל יוחנן)

 

מושב החורף ייפתח בנאומים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא שמעון פרס ויו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שיועברו בשידור חי ב-ynet מ-17:00. לאחר מכן – מבטיחים באופוזיציה – ממתין לנתניהו ושותפיו בקואליציה חורף חם.

 

בסיעת העבודה, לראשונה עם ח"כ שלי יחימוביץ' בראשה, יחדדו את הקו החברתי באמצעות הצעות חוק ברוח המחאה, שעל פי סקרים מחזקת את כוחה האלקטורלי של המפלגה. כצעד ראשון מתכוונים בעבודה להניח הצעת חוק לפיזור הכנסת. "נאומים של זקפה לאומית באו"ם לא יוכלו לכסות על האימפוטנציה החברתית של נתניהו", אמר ח"כ איתן כבל. "הקרדיט על החזרת שליט נגמר. הוא לא יוכל להמשיך לרכב על כתפיו הצנומות של גלעד לנצח".

 

האג'נדה החברתית תהיה מן הסתם פופולרית במושב הקרוב, וגם במרצ מצהירים שבפתיחת המושב יגישו 15 הצעות חוק חברתיות, שמטרתן צמצום פערים בין השכבות בישראל, בהן חוק הדיור הציבורי, יישום חוק חינוך חינם לפעוטות מגיל 0-3 ועוד.

 

חברתי זה הכי, אחי

בסיעת קדימה, המתכוננת לפריימריז על רקע ירידה בתמיכה בסקרים ומאבק מסתמן עם העבודה של יחימוביץ', נחושים לחזור ולמצב את עצמם כאלטרנטיבה לממשלה הנוכחית, ולעשות שימוש בכל הכלים הפרלמנטריים כדי להקשות על הקואליציה: דיוני מליאה, 40 חתימות, חקיקה ופעילות רחבה בוועדות הכנסת.

 

לחזור להיות רלוונטית. ציפי לבני (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
לחזור להיות רלוונטית. ציפי לבני(צילום: נועם מושקוביץ)
 

 

לאחרונה הוקם בקדימה צוות היגוי מקצועי בראשות ח"כ רוני בראון, שירכז את עבודת הסיעה בנוגע למסקנות ועדת טרכטנברג. במקביל מונתה ח"כ רוחמה אברהם לרכזת האופוזיציה בוועדת הכספים,

והיא אמורה להוביל את המהלכים המתנגדים למדיניות הכלכלית הקיימת.

 

עיקר הפעילות בתחום החברתי תתרכז בדרישה להציג תקציב חדש, והיא תלווה בפעילות שטח נרחבת על ידי פעילים ובהם צעירי קדימה. בנוסף יושם דגש על חקיקה בארבע הצעות: חוק חינוך חינם מגיל 3 חודשים; ביטול מע"מ על מים ומוצרי יסוד; אימוץ חוקי הדיור הציבורי ודיור בר הצגה, ונושא השיויון בנטל. את השבוע הראשון של פעילות המושב תקדיש קדימה לנושא הדיור.

 

בסיעת ישראל ביתנו מתכננים המשך חקיקה תחת הכותרת ״נאמנות ואזרחות״ שצפויות להמשיך לעורר מחלוקת. גם ועדות הכנסת צפויות לייצר עניין, ובראשן יעמוד הדיון בהצעתו של ח"כ אבי דיכטר (קדימה) לחוק יסוד המגדיר את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי ואת השפה העברית כשפה הרשמית. במקביל יידונו דו"ח מבקר המדינה העוסק באסון הכרמל וכמובן דו"ח טרכטנברג שיעבור לוועדת הכספים ומשם לאישור הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשכן. המחאה החברתית נותנת את אותותיה
צילום: גבי מנשה
מחכה לנתניהו. איתן כבל
צילום: עופר עמרם
מומלצים