שתף קטע נבחר

מממה-חאה: מה עשו 5,000 כבשים במרכז מדריד

מחאה מצמררת: לא פחות מ-5,000 כבשים שטפו היום (ב') את מרכז מדריד, בירת ספרד - צועדות, פועות ומוחות על היעדר שטחי מרעה ודרכי מעבר עונתיות שיוכלו לספק את צורכיהן, בגלל האורבניזציה שעברה המדינה במאות האחרונות.

 

הסיפור המלא על האיש שהחזיק את גלעד שליט

 

כבש על עירי. שתי דרכים מסורתיות עוברות במדריד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כבש על עירי. שתי דרכים מסורתיות עוברות במדריד(צילום: רויטרס)

 

עוד חדשות בעולם:

 

רועים בספרד מוחים זה שנים רבות על כך שהתפשטות הערים, נגיסתן באזורי הכפר והגבולות מעשה ידי אדם מקשים עליהם לגדל צאן ובקר, בשל הצורך לספק לחיות עשב לליחוך ודרכים נוחות במהלך מעברן בין אזורי המדינה בחילופי עונות.

 

והיו גם כמה שוורים. הדרכים משמשות בעיקר בחילופי עונות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
והיו גם כמה שוורים. הדרכים משמשות בעיקר בחילופי עונות(צילום: רויטרס)

 

חסיס גרסון, העומד בראש מועצת רועים ספרדית שהוקמה בשנת 1273, אמר כי ההחלטה להעביר את אלפי הכבשים - וגם כמה שוורים - ברחובות מדריד היום, נועדה להדגיש את זכותם של הרועים להשתמש לצורכיהם בדרכים שהיו קיימות באזור עוד לפני שמדריד צמחה והפכה מכפר קטן לבירה הענקית שהיא היום. מדריד נחשבת לעיר חדשה במונחים אירופיים, והיא קיבלה את מעמדה כמרכז המנהלי של האימפריה הספרדית רק ב-1561, בתקופת המלך פיליפ השני.

 

פעם היא הייתה כפר קטן, ואז הפכה לעיר אוכלת כבשיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעם היא הייתה כפר קטן, ואז הפכה לעיר אוכלת כבשיה(צילום: רויטרס)

 

לשימושם של הרועים בספרד עומדות דרכים שאורכן המצטבר עומד על כ-125 אלף קילומטרים, ובהן הם אמורים להעביר את העדרים משטחי מרעה גבוהים וקרירים בקיץ לאזורים חמימים יותר בחורף ולהפך. בנדידה העונתית הזו מעורבים כמיליון בעלי חיים, מרביתם כבשים ועדרי בקר.

 

בחלק מהדרכים נהוג היה לעשות שימוש במשך יותר מ-800 שנה, ובמדריד של היום עוברים שני נתיבים מרכזיים

המובילים מהצפון לדרום ולהפך. אחת מהן נכנסה לשימוש כבר ב-1372. כתוצאה מהשינויים שפקדו את מדריד והאזור לאורך השנים, פוארטה דל סול - כיכר מרכזית והמונית בבירת ספרד, שניתן לתארה כמקבילה הספרדית של כיכר טיימס בניו יורק - יושבת כעת על אחת הדרכים המרכזיות ששימשו בעבר את הרועים.

 

הכבשים שהפציעו ברחובות מדריד היום, אגב, העבירו את ימי הקיץ החמימים בבריאבה דה קמרוס, כ-300 קילומטרים מצפון למדריד. עכשיו הן רק מבקשות: תנו לצעוד בשקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלף כבש וכבש. ועכשיו, היי דרומה
צילום: רויטרס
מומלצים