שתף קטע נבחר

בליכוד מציעים: עקיפת היועמ"ש להכשרת מאחזים

בדיון על הוועדה להלבנת בנייה לא חוקית בהתנחלויות הציע השר ארדן לשכור עורך-דין פרטי לייצג את הממשלה, אם היועץ המשפטי יתנגד ליוזמה. השר יעלון הדגיש שהבתים נבנו ברשות ובסמכות: "לא ניתן לפגוע בכך". בני בגין מתנגד למהלך

מסלול עוקף ליועץ המשפטי. בישיבת סיעת הליכוד היום (שני) עלתה לדיון יוזמת ראש הממשלה, להקים ועדה שתבחן הכשרה בדיעבד של מבני מגורים שנבנו על שטחים פלסטיניים ביהודה ושומרון. השר יולי אדלשטיין אמר כי יהיה זה חמור אם הממשלה תעניק יד לפינוי והריסת בתים. בדבריו תמכו חברי סיעה נוספים, בהם השרים יעלון, לבנת וארדן.

 

על רקע הערכות שהיועץ המשפטי לממשלה יתנגד למהלך, הציע השר גלעד ארדן לחפש את שירותיו של עורך-דין פרטי שייצג את הממשלה. "אם היועמ"ש מתנגד נחרצות להכשרת המאחזים, כבר היו תקדימים שהממשלה שכרה עורך דין לייצג אותה בבג"ץ", טען והדגיש: "זה מקרה חריג, וצריך לבחור עורך-דין".

 

נתניהו בישיבת הסיעה, "הצעות טובות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו בישיבת הסיעה, "הצעות טובות"(צילום: גיל יוחנן)

  

השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, טען בישיבה שהבנייה במאחזים "נעשתה ברשות ובסמכות - ולא ניתן לפגוע בכך". מנגד השר בני בגין הדגיש כי אינו מצדד בהקמת הוועדה, שנועדה לבחון כיצד לעקוף את החוק. לדבריו, "עם כל הכבוד, איננו יכולים בגלל כמה מאות בתים לסכן את ההתיישבות כולה". חבר הכנסת יריב לוין הגיב באומרו כי "התפיסה המשפטית הזו תוביל אותנו לאבד את ההתיישבות כולה.

 

חברת הכנסת ציפי חוטובלי ציינה שיש חלופות שניתן לבחון בסוגיה. להשקפתה, ניתן לפצות פלסטינים בקרקעות אחרות. השרה לימור לבנת הבהירה כי הממשלה לא מבקשת להכשיר "שום שרץ - אלא דברים שנבנו ברשות".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרשם את הערות חברי הליכוד אמר כי ההצעות לפצות פלסטינים או להעניק להם קרקע חלופית הן רעיונות טובים.

 

יוזמת נתניהו לבחון הלבנה של הבנייה הלא חוקית באיו"ש עוררה תגובות נזעמות מעבר לים. מחלקת המדינה האמריקנית הביעה התנגדות ליוזמה, בטענה שהיא "סותרת את המאמצים לקידום השלום ומנוגדת להסכמים ולמחויבויות של ישראל".

 

ישיבת הסיעה נפתחה עם התייחסות של נתניהו להסלמה בדרום. "בפתח דבריי אני מבקש לומר כמה מילים על האירועים בדרום: אין הפסקת אש, אין משא ומתן וצה"ל ממשיך לפעול", אמר נתניהו. "בכל פעם שמישהו יחשוב ויפעל להפר את שלוותם של תושבי הדרום - פעולתנו תהיה קשה, כפי שהיה ביום שבת, ואני אומר לכם שאף קשה יותר", הזהיר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדן, הציע לעקוף את היועמ"ש
צילום: נועם מושקוביץ
בגין, מתנגד ליוזמה
צילום: טל שחר
השר יעלון, "לא נפגע בבנייה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים