שתף קטע נבחר

מעונות היום מתייקרים: "יריקה בפרצוף ההורים"

העלייה במחירי המעונות והמשפחתונים תסובסד עבור משפחות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית, אך פעילים במחאת העגלות שאינם נכללים בסבסוד הביעו זעם על עשרות השקלים הנוספים שישלמו

בעוד ראש הממשלה ובכירי הפוליטיקאים מהללים בכנסת את פעולותיהם לפתרון מחאת האוהלים, צפויים להתייקר מחר (יום ג') תעריפי מעונות היום והמשפחתונים.

 

מחאת העגלות - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

מעונות היום יתייקרו בשיעור של 6.6% ואילו המשפחתונים צפויים להתייקר ב-8.5%. משרדי האוצר והתמ"ת הודיעו כי יסבסדו את ההתייקרות ב-80 מיליון שקל לבעלי הכנסה נמוכה ובינונית, אך למרות הצעד, הביעו הורים צעירים ופעילים ב"מחאת העגלות" זעם על המהלך, ואיימו בהשבתת המעונות והמשפחתונים.

 

צעדת העגלות בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
צעדת העגלות בתל אביב(צילום: ירון ברנר)
 

"זוהי יריקה בפרצופם של ההורים", אמרה ל-ynet ענת רוזיליו, ממובילות המחאה. "ההתייקרות שוב נופלת על הורים צעירים עם ילד או שניים ממעמד הביניים, שאותם משרדי האוצר והתמ"ת לא ראו לנכון לכלול בסבסוד". לדבריה, "השרים לא למדו דבר מהמאבק החברתי וממשיכים להטיל גזרות על המגזר היצרני - המשפחות הצעירות של מעמד הביניים. אף אחד לא עושה טובה כשהוא מסבסד חלק מההתייקרות".

 

במשפחתונים והמעונות המפוקחים על ידי משרד התמ"ת לומדים 87 אלף פעוטות וילדים עד גיל שלוש. התשלום מסובסד לכ-80% מההורים המשויכים לדרגות 3-10 (חלוקה על פי מצב סוציו-אקונומי - ע.א), אולם העלייה בתעריפים - שנובעת מהתייקרות בהוצאות המוסדות - תשפיע על כ-15 אלף הורים מדרגות 11-12, המשתכרים מעל 15 אלף בחודש. בממוצע, המחיר שהורים אלו ישלמו יעלה מ-2,052 שקל ל-2,187 שקל.

 

רחל עזריה, חברת מועצת העיר ירושלים ופעילה בולטת במאבק ההורים, ביקרה גם היא את ההחלטה. "הדרישה לסולידריות היתה אחת הקריאות של מחאת הקיץ ולכן אני מברכת על כך שבעלי משכורות נמוכות לא יצטרכו לספוג את ההתייקרות, אבל צריך לזכור שמעמד הביניים לא עומד בהוצאות השוטפות וייקור נוסף שוחק עוד ועד את המעמד

הקורס".

 

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה כי "במהלך השנתיים האחרונות, פעל המשרד להעמקת הסבסוד הממשלתי בתעריפי מעונות היום והחלתו על חלק משכבות המשתייכות למעמד הביניים, זאת במטרה לעודד השתלבותן של יותר אמהות בשוק העבודה. דרגות 11 ו-12 אינן מזכות בסבסוד כלשהו, אלא מספקות להורים זכאות לשירות המקנה רישום למעונות היום שמחירם והתנהלותם מפוקחים. מחירי מעונות אלו נמוכים משמעותית ממחירי השוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת העגלות בקיץ
צילום: שי ביאליק
מומלצים