שתף קטע נבחר

שבע ברכות לבת של ישי - על חשבון הציבור

מבקר המדינה מצא כי יו"ר ש"ס השתמש במימון הכנסת לערוך חגיגת שבע ברכות לבתו. עוד מצא המבקר כי בקדימה ערכו ארוחת ערב ל-60 מוזמנים בעלות של 950 שקלים למנה, ובליכוד הזמינו 120 איש לארוחה שעלתה 366 שקלים לסועד, והכל - מכספי מימון המפלגות

אלי ישי חגג באירוע פרטי לבתו - אתם שילמתם את החשבון. דו"ח מבקר המדינה שמתפרסם היום (ה') חושף שורת מקרים בהם נבחרי ציבור השתמשו בכספי מדינה לטובת ארוחות גיבוש לחברי מפלגות, חגיגה פרטית, נסיעות לחו"ל וגם תרומות ילקוטים. דו"ח המבקר מגלה חריגות בהתנהלות הכספית של כמה מהסיעות בכנסת, בשנים 2009 ו-2010.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

מבקר המדינה מצא כי כמה סיעות שילמו מכספי מימון מפלגות עבור אירועים, שההוצאות בגינם אינן בגדר הגדרת "הוצאה" בחוק המימון. ש"ס שילמה 20 אלף שקלים עבור אירוע פרטי - סעודת שבע ברכות לרגל נישואיה של בתו של השר אלי ישי בדצמבר 2009. המבקר העיר כי אירוע משפחתי אליו מוזמנים פעילי הסיעה אינו הופך בשל כך לאירוע של הסיעה ואין מקום לממנו מכספי ציבור.

 

אלי ישי והשרים מרגי ואטיאס (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אלי ישי והשרים מרגי ואטיאס(צילום: עידו ארז)

 

מש"ס נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע מפלגתי, שאינו מהווה תחליף להוצאה פרטית, כאשר ליו"ר ומשפחתו לא הייתה כל נגיעה באופיו ובתכניו". עוד אמרו במפלגה: "כל משתתפי האירוע היו נציגי התנועה מרחבי הארץ, שניצלו אותו למפגש מקצועי עם היו"ר. למשרד המבקר הועברה רשימת כל הנוכחים באירוע והודגש כי דומה האירוע לציון יום הולדת לעובד, בנוכחות עובדי משרדו בלבד".

 

סיעות אחרות שילמו סכומים ניכרים עבור ארוחות בביתם של ראש הסיעות, שאליהן הוזמנו חברי הסיעות, בני זוגם ומכובדים נוספים. המבקר מצא כי הליכוד כלל בחשבונות ההוצאה סעיף בגין ארוחת ערב בביתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסך של כ-44 אלף שקלים עבור 120 מוזמנים. כלומר 366 שקלים לסועד. בליכוד הסבירו כי האירוע נועד לשמר את יחסי העבודה של חברי הסיעה בינם לבין עצמם ובינם לבין השותפים לקואליציה. המבקר העיר כי הוא לא יכול לקבל את הטענה, כיוון שלא לכך נועדו כספי המימון.

 

מליאת הכנסת. למרות החריגות, רוב הסיעות קיבלו ציון חיובי (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
מליאת הכנסת. למרות החריגות, רוב הסיעות קיבלו ציון חיובי(צילום: נועם מושקוביץ)

 

גם קדימה ערכה ארוחת ערב לחברי הסיעה. המבקר מצא כי קדימה כללה בחשבונותיה הוצאות בגין ארוחת ערב בביתה של ח"כ ציפי לבני, בסך של כ-57 אלף שקלים ל-60 מוזמנים - כלומר 950 שקלים למוזמן. לטענת הסיעה, האירוע נועד לגבש וליצור יחסי עבודה טובים בין חברי המפלגה. המבקר כתב לקדימה כי הוא אינו יכול לקבל את הטענה הזו.

 

ועוד בקדימה. המבקר מצא כי הסיעה כללה בחשבונותיה הוצאות בגין חלוקת חבילות מזן לניצולי שואה בסך של כ-243 אלף שקלים. במפלגה אמרו כי הם עשו זאת מטעמים הומאניים. המבקר לינדנשטראוס, העיר כי תמיכה באוכלוסיות ובמגזרים שונים לא ראוי שתיעשה מכספי מימון המפלגות, שכן לא לכך יועדו כספים אלה מלכתחילה. הוא הוסיף כי תמיכה זו ראויה בוודאי מתקציבי המדינה שנועדו לכך.

 

תרומות על חשבון המימון

בש"ס ובתע"ל תרמו לתלמידים. המבקר מצא כי ש"ס כללה בחשבונותיה הוצאות בגין חלוקת ילקוטים לילדים נזקקים בסך של כ-49 אלף שקלים. בסיעה אמרו כי מדובר בפעילות בעלת אופי תעמולתי והסברתי, שכן היא מעלה על סדר היום את סדרי העדיפויות האידיאולוגיים שלה. במד"א חילקו ילקוטים לילדים בשווי 60 אלף שקלים. גם שם טענו כי מדובר בחלק מפעילות של הסברה ותעמולה.

 

במד"ע לא באים לחתונות בידיים ריקות. המבקר מצא כי הסיעה כללה בחשבונותיה הוצאות בגין מתנות לחתונות בסך 29 אלף שקלים. לטענת הסיעה מדובר בהוצאות מקובלות כחלק מהקשר הארגוני עם הפעילים במגזר בו היא פועלת. המבקר העיר כי הענקת תשורות ומתנות אישיות מעוררת חשש להשפעה לא ראויה, ועל כן אין לעשות שימוש בכספי המימון לעניין זה.

 

והיו גם כאלה שהשתמשו בכספים כדי לנסוע לחו"ל. המבקר מצא כי ישראל ביתנו מימנה נסיעות לחו"ל, בעיקר למדינות חבר העמים לשעבר, של יו"ר הסיעה ובעלי תפקידים בה, בסך כולל של 44 אלף שקלים. לטענת הסיעה, הנסיעות היו נחוצות לשמירת הקשר עם ציבור בוחרים פוטנציאליים דרך קיום קשר מול הקהילות היהודיות בתפוצות ומול גורמי השלטון באותן מדינות.

 

בתע"ל לא נסעו רחוק. המבקר מצא כי יו"ר הסיעה ובעלי תפקידים בה נסעו לירדן ומצרים על חשבון המימון, בעלות כוללת של 22 אלף שקלים. בסיעה אמרו כי מדובר בקיום ישיבות ודיונים הקשורים לפעילות הסיעה בכנסת ובעזרה לסטודנטים הלומדים באותן ארצות.

 

ועוד בישראל ביתנו. הסיעה שכרה את שירותיו של זמר בעלות חודשית של 10,000 שקלים לחודש ובעלות כוללת של כ-150,000 שקלים למתן שירותי הסברה, אולם לא היה בידיה כל תיעוד בדבר השירות הניתן, לרבות אופי או היקף הפעולות שנעשו בתמורה לכספים ששולמו.

 

גרעונות של עשרות מיליונים

המבקר התייחס בדו"ח גם לגרעונות של סיעות הכנסת. הוא מצא כי נכון לסוף שנת 2010 - הגרעון של מפלגת העבודה הוא 53 מיליון שקלים, של קדימה 34 מיליון שקלים, הבית היהודי - מפד"ל החדשה - 32 מיליון שקלים, הליכוד כ-29 מיליון שקלים ומרצ-יחד כ-10 מיליון שקלים. המבקר העיר כי קיומו של גרעון כבד עלול לסכן את המשך קיומה הכלכלי של סיעה.

 

אבל למרות המשבר נתנו כמה סיעות בונוסים לרואי חשבון על עמידה בכללי מבקר המדינה בחשבונות הכספיים. המבקר מצא כי העבודה שילמה לבעלי תפקידים בה סכומי בונוס שנעו בין 35 ל-41 אלף שקלים ובסך הכל 111 אלף שקלים. בקדימה שילמו בונוס בסך 58 אלף שקלים לרואה

 חשבון אשר ליווה את הניהול הכספי של הסיעה בבחירות ולא פחות מ-191 אלף שקלים למשרד רואי החשבון שערך עבורה את הדו"חות הכספים. בליכוד שילמו בונוס בגובה 240 אלף שקל למשרד רואי החשבון שערך עבורה את הדו"ח הכספי שהוגש למבקר המדינה.

 

בשורה התחתונה החליט המבקר להמליץ לשלול מקדימה סכום של 570,285 שקלים, המהווים 10% מסכום השלילה המירבי הקבוע בחוק. בנוסף הומלץ לשלול מימון בגובה של 19,665 שקלים מסיעת ארץ ישראל שלנו - כיוון שהדו"ח שלה לא היה חיובי. יתר המפלגות, למרות אי מילוי הנהלים, קיבלו ציון חיובי על ניהול הכספים ממבקר המדינה.

 

בקדימה אמרו כי גזבר המפלגה, שנעצר לאחרונה, אחראי למצב: "קדימה חקרה בעצמה את אנשיה, חשפה ממצאים קשים על התנהלות גזבר המפלגה והעבירה את הממצאים למבקר המדינה ולמשטרה, שם הגישה קדימה תלונה רשמית. ההתנהלות הפיננסית הבעייתית אותה חשפנו מיוזמתנו משתקפת כמובן בהערות החשובות של המבקר. ההוצאות הבלתי סבירות, גם לדעתה של לבני, דוגמת ארוחת הערב הסיעתית והתקשרויות בעייתיות החשודות בפלילים עם גורמי חוץ, נחקרות ומטופלות כעת. התנהלות קלוקלת זו של גזבר המפלגה היא הסיבה לדו"ח הלא חיובי של קדימה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו קובי נחשוני ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. האירוע פרטי, החשבון ציבורי
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. 366 שקלים לסועד
צילום: גיל יוחנן
לבני. 950 שקלים לסועד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים