שתף קטע נבחר

אובמה: לשמר את הלחץ חסר התקדים על איראן

הנשיא האמריקני מתייחס אף הוא לנושא החם, ימים ספורים לפני פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. לאחר ששוחח עם סרקוזי על "מגוון נושאים ביטחוניים", אמר כי "הסכמנו להמשיך בלחץ על המשטר האיראני"

בישראל הדיון הציבורי בנושא האיראני הולך ומתלהט, בבריטניה מאשרים כי יסייעו לארצות-הברית במקרה של תקיפה והיום (ה') גם הנשיא האמריקני מתייחס לנושא החם ואומר כי "יש לשמר את הלחץ חסר התקדים על איראן".

 

הוויכוח על איראן מתלהט - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, אמר כי הוא ומקבילו הצרפתי ניקולא סרקוזי הסכימו בשיחות שערכו היום להמשיך בלחץ על איראן בנוגע לתוכנית הגרעין שלה. "היתה לנו אפשרות לדבר על טווח רחב של סוגיות ביטחוניות", אמר אובמה לכתבים, לפני פתיחת כינוס ה-G-20 בנושא המשבר הכלכלי באירופה בעיר קאן.

 

"אחד הנושאים שאני רוצה להזכיר הוא האיום המתמשך המגיע מתוכנית הגרעין האיראנית", הרחיב אובמה. "הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תפרסם את הדו"ח שלה בנוגע לאיראן בשבוע הבא, ואני והנשיא סרקוזי הסכמנו בנוגע לצורך לשמר את הלחץ חסר התקדים על איראן, כדי שזו תעמוד במחויבויות שלה".

 

אמש אימצה ועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים האמריקני פה אחד סנקציות חדשות נגד המשטר בטהרן, כדי לנסות ולגרום לו לנטוש את תוכנית הגרעין. התקנת החדשות מונעות בין היתר הענקת ויזה לכל אדם שמעורב בתחום האנרגיה באיראן ומענישות בנקים בינלאומיים שעוסקים בהעברת כספים מהבנק המרכזי של איראן.

 

שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, המשיך במגמה בה התחיל הרמטכ"ל האיראני ואיים על ישראל. הוא הבטיח בטורקיה "תגובה אכזרית לכל מדינה שתנסה להעליב את איראן" וטען: "ישראל תמיד מאיימת, אנחנו מוכנים למלחמה". בתגובה לניסוי הטיל בפלמחים, אמר: "אנחנו בטוחים בעצמנו, אנחנו יכולים להגן על מדינתנו".

 

הלילה סיפק ה"טלגרף" הבריטי פרטים חדשים על הדו"ח שאמורה לפרסם בשבוע הבא הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נגד איראן, ושצפוי לכלול ביקורת קשה מבעבר על טהרן, ובה הכרה ראשונה של הסוכנות בכך שהיא חותרת להשיג נשק גרעיני. גורמים מערביים הבהירו לעיתון שסבא"א תתריע על כך שמדענים איראנים מפתחים ראש נפץ בליסטי המסוגל לשאת פצצת אטום.

 

דיפלומט מערבי סיפר לעיתון: "האיראנים היו חמקנים, ולעיתים אף פיקחים, היה קשה לאתר את ה'אקדח המעשן'. אבל הדו"ח הזה יהיה מפורט יותר מבעבר. נצביע על 'חורים שחורים' בהסברים שסיפקו האיראנים". הדיפלומט העריך שהדו"ח "ללא ספק יגביר את הלחץ על איראן". ב"טלגרף" דיווחו כי איראן ייצרה כבר מעל 70 קילוגרמים של אורניום המועשר בדרגה של 20%. מדענים טענו בפני העיתון כי ניתן להעשיר את האורניום ל-90% הנחוצים לנשק גרעיני, ללא שינוי בעיצוב של קווי הייצור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. מחכה לדו"ח
צילום: רויטרס
שר החוץ האיראני סאלחי, בביקור בטורקיה
צילום: AFP
מומלצים